Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Butent! Festival, Litva: 90 diskusií, 200 rečníkov a 6 000 občanov obhajuje demokraciu

Dátum aktualizácie: 19/09/2018

Yana Pargova, manažérka kampane @ EUTakeTheInitiative, GOPA Com.

Európska iniciatíva občanov Cesta otvorila svoj stan na dva dni na festivale otvorených diskusií Butent!ktorý sa konal 7. – 8. septembra 2018 v Birštonas ( Litva). Butent! inšpirovaný demokratickými festivalmi v Škandinávii a Pobaltí, oslávil druhý ročník s viac ako 90 diskusiou, 200 rečníkmi a 6 000 festivalami. Občania, podniky, akademickí pracovníci, politici a mimovládne organizácie sa stretli, aby podporili kultúru diskusie a počúvania, tolerancie a občianskej angažovanosti.

V litovčine názov festivalu znamená „makes sense“ – alebo okamih, keď sa rôzni občania zjednotia na nápad a dohodnú sa na pláne, ako to urobiť. Nič nemôže lepšie odzrkadľovať to, o čom je celá európska iniciatíva občanov, a to má absolútny zmysel. Zorganizovali sme diskusiu o tom, ako zabezpečiť, aby demokracia podporovaná občanmi fungovala v rýchlo sa meniacom svete špičkových technológií. Predstavili sme aj naše putovné fotokabíny, v ktorých sme vyzvali ľudí, aby sa rozprávali o svojich nápadoch a povzbudili ich na cestu po celej Európe s cieľom nájsť podobne zmýšľajúcich občanov a partnerov.   

Diskusiu „Môžeme dovoliť pomalú demokraciu v rýchlo sa meniacom svete?“ moderoval Andrius Tapinas, novinár a zakladateľ spoločnosti Laisves TV. Vo fáze sa k nemu pripojil Pascal Herry, vedúci tímu európskej iniciatívy občanov v Európskej komisii; Tomas Jakutavičius, predseda rady mládeže litovského priemyselného odborového zväzu; Edmundas Greimas, riaditeľ spoločnosti Lietuvo Gamtos Fondas, a Simona Pronckuté, členka správnej rady kampane európskej iniciatívy občanov. Publikum sa stalo aktívnym účastníkom tým, že usmerňovalo diskusiu s odpoveďami na kvíz, prieskumy a otázky pre rečníkov, pričom všetci boli poháňaní interakčným nástrojom Slido.


Je „pomalé“ dobré pre demokraciu?

Andrius Tapinas otvoril diskusiu diskusiou o slove „pomalé“ a jeho pozitívnych alebo negatívnych konotáciách vo vzťahu k demokracii. 

Edmundas Greimas porovnal demokraciu s maľbou a občanmi s umelcami – hoci máte hlavné zásady (slobodný prejav, voľby), musíte na nich pracovať dôsledne.

„Potrebujeme čas na vytvorenie skutočnej demokracie,“ dodal, že „demokracia musí byť skutočným umením pochádzajúcim z vášho srdca, z vašich emócií; musíte si ho vytvoriť sami.“

Tomas Jakutavičius podporil tento názor občanov, ktorí vytvárajú pomalú, neustále sa rozvíjajúcu a zlepšujúcu demokraciu, pričom uviedol: „Všetci sme spolu v pomalej demokracii; všetci sme pomalými lídrami v oblasti demokracie.“

Pascal Herry tiež videl pozitivitu v slove „pomalé“. Poznamenal, že rozhodovací proces EÚ je stále vnímaný ako pomerne pomalý. Dodal však, že demokratické rozhodnutia nie je možné prijímať, ak neposkytujete príležitosti rôznym skupinám v spoločnosti a všetkým občanom vyjadrovať a zastupovať svoje záujmy. Vzhľadom na názory všetkých 28 členských štátov a 500 miliónov občanov si vyžaduje čas, ale čas znamená aj kvalitu. 

Konkrétne sa zameral na zmeny, ktoré sa Európska komisia snaží vykonať s cieľom zlepšiť európsku iniciatívu občanov, najmä na revíziu nástroja, aby bol menej zložitý a demokratickejší, fórum pre spoluprácu a výmenu poznatkov a online systém na zber podpisov.  

Simona Pronckuté naproti tomu zdôraznila potrebu rýchlych riešení a rýchlych nástrojov s cieľom udržať motiváciu ľudí a ukázať im výsledky ich úsilia v oblasti demokracie založenej na občianstve. Zároveň uznala, že niektoré nástroje, ako napríklad petície adresované Európskemu parlamentu, sú rýchle a jednoduché, ale zvyčajne riešia malé miestne problémy, zatiaľ čo iné – ako napríklad európska iniciatíva občanov – sa zameriavajú na zmenu na úrovni EÚ, a preto si vyžadujú spoluprácu a viac času. 

Rečníci ďalej porovnali postoj k demokracii v starých členských štátoch s postojom v nových členských štátoch, konkrétne v pobaltských krajinách a na Balkáne. Konkrétne uviedli, že keď novšie členské štáty vstúpili do EÚ, snažili sa dosiahnuť vysokú životnú úroveň napríklad vo Francúzsku alebo v Nemecku. To je dôvod, prečo sa nová Európa viac páči rýchla demokracia – majú svoje demokracie oveľa kratší čas a domnievajú sa, že ak nie sú dostatočne rýchle, nebudú schopné dobehnúť svoje demokracie.


Je rýchlo vyvinutá technológia hrozbou pre demokraciu?

„Keď hovoríte o digitálnej revolúcii, je to druh revolúcie, o ktorú nikto nežiadal“ – pán Tapinas s týmito slovami otvoril druhú tému diskusie s otázkou, či je technológia vnímaná ako hrozba alebo príležitosť.

Diskusia sa týkala:

  • ako technológia predstavuje hackujúcu hrozbu pre IT systémy, ako aj voľby, a preto sa mnohé krajiny obávajú zavedenia digitálneho prieskumu;
  • nakoľko je k dispozícii toľko údajov, že sme dosiahli stav, v ktorom sme preťažení a spomalení.

„Nadbytok údajov spomaľuje rozhodovací proces,“ povedal pán Greimas. Dodal, že tieto súčasné problémy sú niečo, na čo nemáme pripravené odpovede a riešenia, ale pomaly sa prekonávajú. Dôležitým posolstvom je, že „musíme využívať technológie“. 


Iniciatívy na podporu občanov na miestnej, vnútroštátnej a európskej úrovni

Rýchly prieskum publika o otázke „Zúčastňovali ste sa na iniciatíve založenej na občianstve na miestnej, vnútroštátnej alebo európskej úrovni?“ priniesol vyvážený výsledok, keď 48 % odpovedalo áno a 52 % odpovedalo nie. Pán Tapinas poukázal na to, že môže existovať aktívna a pasívna účasť a že môžeme byť aktívnou súčasťou občianskej spoločnosti bez toho, aby sme si to plne uvedomovali.

Pán Herry poukázal na reformu európskej regionálnej politiky pred približne 30 rokmi, ktorou sa zaviedla koncepcia partnerstva medzi miestnou a európskou úrovňou. Poukázal na to, že Litva túto skutočnosť veľmi dobre využíva a že v Birstonase existuje niekoľko viditeľných príkladov, ako sú projekty omladzovania alebo projekty cezhraničnej spolupráce s Poľskom.

„Väčšina projektov, ktoré sa tu realizujú v Litve so štrukturálnymi fondmi EÚ, je participatívna,“ povedal. „Sú založené na miestnych projektoch s európskou chuťou.“

Rečníci sa ďalej podelili o príklady nástrojov a iniciatív participatívnej demokracie na miestnej, národnej a európskej úrovni, na ktorých pracovali a ktoré podporovali.

Pán Jakutavičius hovoril o dvoch miestnych litovských iniciatívach. Jedno sa sústredilo na niekoľko detí v malom litovskom meste, ktoré chceli, aby sa ich rajový park renovoval, pretože bol vo veľmi zlom stave. Jednoducho sa obrátili na svojho starostu, ktorý súhlasil s jej nápravou.

„Nezáleží na tom, či ste starý alebo mladý, váš hlas môže byť počuť,“ povedal. „Musíte hovoriť.“

Ďalším príkladom, o ktorý sa zmienil, bola iniciatíva na podporu čistenia lesov.

„Chceli sme si uvoľňovať príjemný les, takže sme sa rozhodli vyčistiť ho,“ povedal. „Povzbudili sme joggerov, aby si so sebou vzali tašku pri každom chode a vyzdvihnutí odpadu. Iniciatíva pokračovala s cieľom dosiahnuť veľký úspech.“

Pán Greimas sa podelil o svoje skúsenosti z oblasti ochrany prírody a opäť sa zaoberal lesmi. Jedným z osobitných problémov, ktoré sa snažili vyriešiť, bolo vyrúbanie lesov v lete, keďže to má škodlivý vplyv na lesné prostredie. Mohli dosiahnuť len čiastočnú výhru – výrub lesov v lete je teraz v chránených oblastiach zakázaný.

„Je to dôkazom toho, že aj keď v plnej miere nedosahujete to, čo ste si stanovili, vaše rečnícke konanie môže mať pozitívny účinok,“ povedal.

Zdôraznil, že je dôležité konať – „keď vidíte problém, napíšte na obec. Možno viac ľudí si tento problém všimne a spoločne môžete predsedovi napísať list. Malé problémy sa tak stávajú väčšími obavami.“

Pán Pronckuté vystúpil s diskusiou na európskej úrovni a vyjadril sa v prospech švajčiarskej myšlienky referend o EÚ, čo je nástroj, ktorý v súčasnosti v Únii v praxi neexistuje. Podelila sa aj o svoj názor na európsku iniciatívu občanov, pričom vysvetlila, že bolo zaregistrovaných viac ako 60 iniciatív, ale len štyri úspešné a žiadne neviedli k legislatívnej zmene.

„Ako problém vidíme, že európska iniciatíva občanov je príliš zložitá a nie veľmi používateľsky ústretová,“ povedala. „Napríklad požiadavky na údaje – požadované údaje sú príliš veľa, a preto bránia ľuďom pripojiť sa k nim. Je dôležité mať k dispozícii účinné nástroje, na základe ktorých budú mať občania pocit, že môžu ovplyvniť politiku EÚ.“

Ďalej však zdôraznila pozitívne účinky iniciatívy občanov, aj keď nevedie k legislatívnym návrhom, pričom ako príklad prijala iniciatívu „Stop vivisekcii“, ktorej cieľom bolo zastaviť testovanie na zvieratách. Napriek tomu, že kampaň neviedla k legislatívnemu návrhu, zvýšila informovanosť o tejto otázke, vytvorila cezhraničnú sieť a zmobilizovala ľudí. Celkovo posilnila občiansku spoločnosť na úrovni EÚ.

„Možno sme nevyhrali vojnu, ale vyhrali sme boj“, povedala.

Pán Jakutavičius z litovského odborového zväzu hovoril o priamych skúsenostiach svojej organizácie s koordináciou európskej iniciatívy občanov „Právo navodu“. „Nepremýšľame o tom – ide o právo narodenia, ale realita nie je pre všetkých občanov EÚ prístup k čistej pitnej vode a hygienickým zariadeniam,“ povedal. „Na dosiahnutie prahovej hodnoty sme potrebovali viac ako 8 000 podpisov v Litve a zozbierali sme 20 000.“

Pán Herry zhrnul všetky rôzne iniciatívy na úrovni EÚ, ktoré podporujú účasť občanov a aktívne občianstvo. Zdôraznil najmä program Komisie v oblasti lepšej právnej regulácie, v rámci ktorého sa každoročne organizuje približne 100 konzultácií. Vyzval publikum, aby si navštívilo webové sídlo „Vyjadrite svoj názor“ a zaregistrovalo sa tak, aby dostávalo oznámenia vždy, keď sa začne nová konzultácia. 

„V demokracii máme jeden základný prvok – občania a nadšenie zo spoločnosti, čo by malo byť hnacou silou demokracie,“ uviedla pani Pronckuté.

Prispievatelia

Yana Pargova, manažérka kampane @ EUTakeTheInitiative

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?