Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Assya Kavrakova iz ECAS-a o budućnosti europske građanske inicijative

Ažurirano: 06/01/2021

Assya Kavrakova, direktorica ECAS-a: Europska građanska inicijativa prvi je transnacionalni mehanizam participativne demokracije u svijetu

U ovom intervjuu s timom za europsku građansku inicijativu, izvršna direktorica Europske službe za građansku akciju (ECAS) Assya Kavrakova daje nam uvid u taj alat i predlaže preporuke za njegov razvoj u učinkovit instrument participativne demokracije.

Ključni je element ECAS-ova rada podupiranje demokratskog sudjelovanja u EU-u i suradnje s EU-om. Koliko je europska građanska inicijativa djelotvorna u olakšavanju tog sudjelovanja?

Europska građanska inicijativa jedinstveni je instrument iz nekoliko razloga. To je prvi transnacionalni mehanizam participativne demokracije, ne samo u Europi nego i diljem svijeta.

Drugo, prvi put u povijesti Europske unije, zahvaljujući europskoj građanskoj inicijativi europski građani imaju ista prava kao i Europski parlament i Vijeće, odnosno pozvati Komisiju da donese zakone o određenoj temi koja je u njezinoj nadležnosti.

Međutim, Inicijativa nije sredstvo za svakodnevnu uporabu i, možda s pravom, njezin potencijal za utvrđivanje programa na europskoj razini mogu istražiti samo oni koji mogu mobilizirati potporu građana u najmanje sedam država članica. Tim se zahtjevom osigurava zastupanje stvarnih europskih interesa ili zabrinutosti.

Koje su bile glavne prepreke sudjelovanju građana u europskoj građanskoj inicijativi?

Ukratko, njegova se uporaba pokazala teškom. Iako se slažemo da bi trebale postojati zaštitne mjere kako bi se osigurala minimalna uravnotežena zastupljenost iz cijelog EU-a, prekomjerne administrativne prepreke – kao što je prikupljanje prevelikog broja osobnih podataka u nekim državama članicama – učinile su ih neprimjerenima. To je dodatno otežano zbog poteškoća s potvrđivanjem sustava internetskog prikupljanja, osobne odgovornosti svakog člana građanskog odbora itd. Potrebno je uložiti previše napora u ime organizatora u pogledu ljudskih, financijskih, vremenskih i energetskih resursa za ono što dobiju na kraju postupka.

Kako će se revizijom europske građanske inicijative riješiti ta pitanja i povećati njezina učinkovitost kao alata participativne demokracije?

Izmjene Uredbe koje je predložila Komisija svakako bi pridonijele pristupačnosti inicijative korisnicima. Njima će se nastojati smanjiti troškovi i opterećenje postupka, građanima olakšati pokretanje inicijative i omogućiti organizatorima da učinkovito i djelotvorno provode kampanje. Mogućnost potpisivanja inicijative u dobi od 16 godina povećat će sudjelovanje građana i obogatiti zajednicu europske građanske inicijative.

Europska komisija nedavno je pokrenulaforumeuropske građanske inicijative. Kakav se učinak očekuje?

Nadamo se da će Forum postati stvarna platforma za suradnju koja je dio europskog javnog prostora. To će svim zainteresiranim europskim građanima pružiti priliku za raspravu, razmjenu mišljenja i međusobno povezivanje. Moći će saznati što je europska građanska inicijativa i kako se razvijala od njezina pokretanja.

Forum će također pomoći budućim organizatorima da dobiju povratne informacije o svojim idejama za inicijative, pronađu suradnike i navijače te uče iz međusobnih iskustava alata.

Naposljetku, sadašnji i budući organizatori besplatno će imati koristi od neovisnih stručnih savjeta o pravnim aspektima svojih inicijativa te njihovim aspektima prikupljanja sredstava i kampanja.

Ako se u budućnosti Forum, sustav internetskog prikupljanja koji Komisija stavlja na raspolaganje organizatorima i internetske stranice integriraju u jedinstvenu kontaktnu točku, moći ćemo razgovarati o stvarnom ekosustavu europske građanske inicijative.

Sudjelovanje građana u europskoj građanskoj inicijativi u velikoj mjeri ovisi o osviještenosti o toj inicijativi. Što se poduzima kako bi se povećala svijest o inicijativi diljem EU-a?

Prema mojem mišljenju, ne mnogo do sada. Nažalost, taj nedostatak svijesti dodatno opterećuje organizatore – oni moraju objasniti ne samo svoj cilj nego i što je europska građanska inicijativa. To je mnoge od njih obeshrabrilo, zbog čega su se odrekle.

Trogodišnja kampanja za podizanje svijesti koju Komisija organizira u državama članicama vrlo je dobrodošla i nužna. Međutim, trebalo bi ga kombinirati s namjernim naporima visokih dužnosnika EU-a i nacionalnih političara kako bi objasnili europsku građansku inicijativu i uputili je na nju kad god je to moguće.

Osim podizanja svijesti, koje druge korake preporučujete kako bi se povećala suradnja s europskom građanskom inicijativom i poboljšala njezina učinkovitost?

Postupak vođenja europske građanske inicijative trebao bi se i bit će pojednostavljen revizijom Uredbe. Međutim, trebalo bi ojačati i odgovor europskih donositelja odluka na uspješne inicijative. Osim Komisije, Europski parlament svakako može imati veću ulogu u razmatranju inicijativa, a Vijeće bi trebalo uključiti i osnovati stručnu radnu skupinu za europsku građansku inicijativu sličnu onoj u drugim područjima – slobodi kretanja, migracijama itd. Mnoge inicijative mogle bi se pratiti na nacionalnoj razini u državama članicama u kojima postoji dovoljna politička volja, čak i ako na europskoj razini nema daljnjih zakonodavnih mjera.

Objavitelji

Assya Kavrakova

Direktor ECAS-a

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?