Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Assya Kavrakova z ECAS o budoucnosti evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 06/01/2021

Assya Kavrakova, ředitelka ECAS: Evropská občanská iniciativa je prvním nadnárodním mechanismem participativní demokracie ve světě

V tomto rozhovoru s týmem evropské občanské iniciativy nám výkonná ředitelka Evropské služby pro občanskou akci (ECAS) Assya Kavrakova vnímá tento nástroj a navrhuje doporučení pro jeho rozvoj v účinný nástroj participativní demokracie.

Klíčovým prvkem činnosti ECAS je podpora demokratické účasti v EU a spolupráce s ní. Jak účinná je evropská občanská iniciativa při usnadňování této účasti?

Evropská občanská iniciativa je z několika důvodů jedinečným nástrojem. Jedná se především o první nadnárodní mechanismus participativní demokracie, a to nejen v Evropě, ale na celém světě.

Za druhé, poprvé v historii Evropské unie mají evropští občané díky evropské občanské iniciativě stejná práva jako Evropský parlament a Rada – konkrétně vyzvat Komisi, aby přijala právní předpisy týkající se určitého tématu spadajícího do její pravomoci.

Iniciativa však není nástrojem každodenního používání, a možná správně – její potenciál pro stanovení agendy na evropské úrovni může být prozkoumán pouze těmi, kteří jsou schopni mobilizovat podporu občanů nejméně v sedmi členských státech. Tento požadavek zajišťuje, že reprezentuje skutečné evropské zájmy nebo obavy.

Jaké byly hlavní překážky pro zapojení občanů do evropské občanské iniciativy?

Stručně řečeno, jeho použití se ukázalo jako obtížné. Přestože souhlasíme s tím, že by měly existovat záruky k zajištění minimálního vyváženého zastoupení z celé EU, nadměrné administrativní překážky, jako je shromažďování příliš velkého množství osobních údajů v některých členských státech, je pro daný účel nevhodné. Tuto skutečnost ještě zhoršily problémy s ověřováním online systémů sběru, osobní odpovědnost každého člena výboru občanů atd. Pokud jde o lidské, finanční, časové a energetické zdroje, je třeba vynaložit jménem organizátorů příliš velké úsilí na to, co získají na konci procesu.

Jak se bude revize evropské občanské iniciativy těmito otázkami zabývat a jak přispěje ke zvýšení její účinnosti jakožto nástroje participativní demokracie?

Změny nařízení navrhované Komisí by rozhodně přispěly k uživatelské vstřícnosti iniciativy. Jejich cílem bude snížit náklady a zátěž procesu, usnadnit občanům zahájení iniciativy a umožnit organizátorům, aby vedli kampaně účinně a účelně. Příležitost podepsat iniciativu ve věku 16 let zvýší účast občanů a jejím cílem bude obohatit komunitu evropské občanské iniciativy.

Evropská komise nedávno spustilaFórumevropské občanské iniciativy. Jaký dopad se očekává?

Doufáme, že se fórum stane skutečnou platformou pro spolupráci, která je součástí evropského veřejného prostoru. Všem zainteresovaným evropským občanům poskytne příležitost diskutovat, vyměňovat si názory a vzájemně se navazovat kontakty. Budou se moci dozvědět, co je evropská občanská iniciativa a jak se od jejího zahájení vyvíjela.

Fórum také budoucím organizátorům pomůže získat zpětnou vazbu k jejich nápadům na iniciativy, nalézt spolupracovníky a podporovatele a vzájemně se poučit ze zkušeností s tímto nástrojem.

V neposlední řadě budou mít současní i budoucí organizátoři zdarma nezávislé odborné poradenství ohledně právních aspektů svých iniciativ, získávání finančních prostředků a kampaní.

Pokud budou v budoucnu fórum, on-line systém sběru, který Komise poskytuje organizátorům, a internetové stránky začleněny do jednotného kontaktního místa, budeme moci hovořit o skutečném ekosystému evropské občanské iniciativy.

Zapojení občanů do evropské občanské iniciativy závisí do značné míry na povědomí o této iniciativě. Co se dělá pro zvýšení povědomí o této iniciativě v celé EU?

Podle mého názoru až doposud. Toto nedostatečné povědomí bohužel představuje pro organizátory další zátěž – musí vysvětlit nejen svou příčinu, ale také to, co je evropská občanská iniciativa. To mnohé z nich odrazovalo a v důsledku toho se vzdaly.

Tříletá informační kampaň, kterou Komise pořádá v členských státech, je velmi vítaná a nezbytná. Měla by však být spojena s promyšleným úsilím vysokých úředníků EU i vnitrostátních politiků o vysvětlení a odkazování na evropskou občanskou iniciativu, kdykoli je to možné.

Jaké další kroky kromě zvyšování povědomí doporučujete zvýšit zapojení do evropské občanské iniciativy a zvýšit její účinnost?

Proces provádění evropské občanské iniciativy by měl a bude zjednodušen revizí nařízení. Měla by však být posílena i reakce evropských činitelů s rozhodovací pravomocí na úspěšné iniciativy. Kromě Komise může Evropský parlament rozhodně hrát větší úlohu při zvažování iniciativ a Rada by měla zasáhnout a vytvořit odbornou pracovní skupinu pro evropskou občanskou iniciativu podobnou těm v jiných oblastech – svobodě pohybu, migraci atd. Mnoho iniciativ by mohlo být sledováno na vnitrostátní úrovni v členských státech, kde existuje dostatečná politická vůle, a to i v případě, že neexistuje žádné legislativní opatření na evropské úrovni.

Přispěvatelé

Assya Kavrakova

Ředitel ECAS

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?