Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Assya Kavrakova iz ECAS o prihodnosti evropske državljanske pobude

Spremenjeno dne: 06/01/2021

Assya Kavrakova, direktorica ECAS: Evropska državljanska pobuda je prvi nadnacionalni mehanizem participativne demokracije na svetu

V tem intervjuju s skupino za evropsko državljansko pobudo izvršna direktorica Evropske službe za državljanske pobude (ECAS) Assya Kavrakova nam omogoča vpogled v to orodje in predlaga priporočila za njegov razvoj v učinkovit instrument participativne demokracije.

Osrednji element dela ECAS je podpora demokratični udeležbi v EU in sodelovanju z njo. Kako učinkovita je evropska državljanska pobuda pri spodbujanju tega sodelovanja?

Evropska državljanska pobuda je edinstven instrument iz več razlogov. Za začetek je to prvi nadnacionalni mehanizem participativne demokracije, ne le v Evropi, temveč po vsem svetu.

Drugič, prvič v zgodovini Evropske unije imajo evropski državljani zaradi evropske državljanske pobude enake pravice kot Evropski parlament in Svet, in sicer da Komisijo pozovejo, naj v okviru svojih pristojnosti sprejema zakonodajo o določeni temi.

Kljub temu pobuda ni orodje za vsakodnevno uporabo in morda upravičeno – njen potencial za določanje agende na evropski ravni lahko raziščejo le tisti, ki lahko mobilizirajo podporo državljanov v vsaj sedmih državah članicah. Ta zahteva zagotavlja, da predstavlja resnične evropske interese ali skrbi.

Katere so bile glavne ovire za sodelovanje državljanov pri evropski državljanski pobudi?

Skratka, izkazalo se je, da ga je težko uporabljati. Čeprav se strinjamo, da bi morali obstajati zaščitni ukrepi za zagotovitev minimalne uravnotežene zastopanosti iz vse EU, pretirane upravne ovire – kot je zbiranje prevelikega števila osebnih podatkov v nekaterih državah članicah – niso ustrezale svojemu namenu. To so še povečale težave pri certificiranju sistemov spletnega zbiranja, osebni odgovornosti vsakega člana državljanskega odbora itd. V imenu organizatorjev so potrebna prevelika prizadevanja v smislu človeških, finančnih, časovnih in energetskih virov, ki jih dobijo ob koncu procesa.

Kako bo revizija evropske državljanske pobude obravnavala ta vprašanja in pomagala povečati njeno učinkovitost kot orodje participativne demokracije?

Spremembe uredbe, ki jih predlaga Komisija, bi zagotovo prispevale k prijaznosti pobude do uporabnika. Njihov cilj bo zmanjšati stroške in breme postopka, državljanom olajšati začetek pobude ter organizatorjem omogočiti učinkovito in uspešno vodenje kampanj. Priložnost za podpis pobude v starosti 16 let bo povečala udeležbo državljanov in obogatila skupnost evropske državljanske pobude.

Evropska komisija je nedavno ustanovilaforumevropske državljanske pobude. Kakšen učinek naj bi to imelo?

Upamo, da se bo forum razvil v resnično sodelovalno platformo, ki je del evropskega javnega prostora. To bo vsem zainteresiranim evropskim državljanom omogočilo razpravo, izmenjavo mnenj in medsebojno povezovanje. Lahko bodo izvedeli, kaj je evropska državljanska pobuda in kako se je razvijala od njenega začetka.

Forum bo prihodnjim organizatorjem tudi pomagal pridobiti povratne informacije o njihovih zamislih za pobude ter poiskati sodelavce in podpornike ter se učiti iz izkušenj drugih organizatorjev z orodjem.

Nenazadnje bodo sedanji in prihodnji organizatorji brezplačno prejeli neodvisno strokovno svetovanje o pravnih vidikih, vidikih zbiranja sredstev in kampanj v okviru svojih pobud.

Če bo v prihodnosti forum, sistem spletnega zbiranja, ki ga Komisija zagotavlja organizatorjem, in spletna stran vključena v točko „vse na enem mestu“, bomo lahko govorili o resničnem ekosistemu evropske državljanske pobude.

Sodelovanjedržavljanov pri evropski državljanski pobudi je v veliki meri odvisno od ozaveščenosti o pobudi. Kaj se stori za povečanje ozaveščenosti o pobudi po vsej EU?

Menim, da do zdaj ni bilo veliko. Žal to pomanjkanje ozaveščenosti dodatno obremenjuje organizatorje, saj morajo pojasniti ne le svoj vzrok, temveč tudi to, kaj je evropska državljanska pobuda. To je mnoge od njih odvrnilo, zato so se odrekli.

Triletna kampanja ozaveščanja, ki jo Komisija organizira v državah članicah, je zelo dobrodošla in potrebna. Vendar bi ga bilo treba združiti z namernimi prizadevanji najvišjih uradnikov EU in nacionalnih politikov, da bi pojasnili evropsko državljansko pobudo in se nanjo sklicevali, kadar koli je to mogoče.

Katere druge ukrepe poleg ozaveščanja priporočate za okrepitev sodelovanja pri evropski državljanski pobudi in za izboljšanje njene učinkovitosti?

Postopek vodenja evropske državljanske pobude bi moral biti in bo poenostavljen z revizijo uredbe. Vendar je treba okrepiti tudi odziv evropskih nosilcev odločanja na uspešne pobude. Poleg Komisije ima lahko Evropski parlament nedvomno večjo vlogo pri obravnavi pobud, Svet pa bi moral sodelovati v strokovni delovni skupini za evropsko državljansko pobudo, ki bi bila podobna tisti na drugih področjih (prosto gibanje, migracije itd.). Številne pobude bi lahko spremljali na nacionalni ravni v državah članicah, kjer je dovolj politične volje, tudi če na evropski ravni ni nadaljnjega zakonodajnega ukrepanja.

Avtorji člankov

Assya Kavrakova

Direktorica ECAS

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?