Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Assya Kavrakova iš ECAS dėl Europos piliečių iniciatyvos ateities

Atnaujinta: 06/01/2021

Assya Kavrakova, ECAS direktorė: Europos piliečių iniciatyva yra pirmasis tarptautinis dalyvaujamosios demokratijos mechanizmas pasaulyje

Šiame pokalbyje su Europos piliečių iniciatyvos komanda Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) vykdomoji direktorė Assya Kavrakova mums suteikia įžvalgų apie šią priemonę ir siūlo rekomendacijas, kaip ją paversti veiksminga dalyvaujamosios demokratijos priemone.

Pagrindinis ECAS darbo elementas – remti demokratinį dalyvavimą ES ir bendradarbiavimą su ja. Ar Europos piliečių iniciatyva veiksmingai palengvina šį dalyvavimą?

Europos piliečių iniciatyva yra unikali priemonė dėl kelių priežasčių. Pirmiausia tai pirmasis tarptautinis dalyvaujamosios demokratijos mechanizmas ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

Antra, pirmą kartą Europos Sąjungos istorijoje dėl Europos piliečių iniciatyvos Europos piliečiai turi tokias pačias teises kaip ir Europos Parlamentas ir Taryba, t. y. paraginti Komisiją priimti teisės aktus tam tikra jos kompetencijai priklausančia tema.

Nepaisant to, iniciatyva nėra kasdienio naudojimo priemonė, o galbūt ir teisinga – jos potencialą nustatyti darbotvarkę Europos lygmeniu gali nagrinėti tik tie asmenys, kurie gali sutelkti piliečių paramą bent septyniose valstybėse narėse. Šiuo reikalavimu užtikrinama, kad jis atspindėtų tikruosius Europos interesus ar rūpesčius.

Kokios buvo pagrindinės kliūtys piliečių dalyvavimui įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą?

Trumpai tariant, paaiškėjo, kad ją sunku naudoti. Nors sutinkame, kad turėtų būti nustatytos apsaugos priemonės, kuriomis būtų užtikrintas minimalus subalansuotas atstovavimas iš visos ES, dėl pernelyg didelių administracinių kliūčių, pavyzdžiui, kai kuriose valstybėse narėse renkant per daug asmens duomenų, jie neatitiko savo paskirties. Tai apsunkino sunkumai, susiję su internetinių pritarimo pareiškimų rinkimo sistemų sertifikavimu, asmenine kiekvieno piliečių komiteto nario atsakomybe ir kt. Organizatorių vardu reikia per daug pastangų, susijusių su žmogiškaisiais, finansiniais, laiko ir energijos ištekliais, kuriuos jie gauna proceso pabaigoje.

Kaip persvarstant Europos piliečių iniciatyvą bus sprendžiami šie klausimai ir padedama didinti jos, kaip dalyvaujamosios demokratijos priemonės, veiksmingumą?

Komisijos siūlomi reglamento pakeitimai neabejotinai padėtų užtikrinti, kad iniciatyva būtų patogi naudoti. Jomis bus siekiama sumažinti proceso sąnaudas ir naštą, sudaryti palankesnes sąlygas piliečiams pradėti iniciatyvą, o organizatoriams – veiksmingai ir efektyviai vykdyti kampanijas. Galimybė pasirašyti iniciatyvą sulaukus 16 metų padidins piliečių dalyvavimą ir padės praturtinti Europos piliečių iniciatyvos bendruomenę.

Europos Komisija neseniai įsteigė Europos piliečių iniciatyvos forumą. Kokį poveikį tai turėtų turėti?

Tikimės, kad forumas taps tikra bendradarbiavimo platforma, kuri yra Europos viešosios erdvės dalis. Tai suteiks galimybę visiems suinteresuotiems Europos piliečiams diskutuoti, keistis nuomonėmis ir palaikyti ryšius tarpusavyje. Jie galės sužinoti, kas yra Europos piliečių iniciatyva ir kaip ji vystėsi nuo jos įgyvendinimo pradžios.

Forumas taip pat padės būsimiems organizatoriams gauti grįžtamosios informacijos apie jų idėjas dėl iniciatyvų, rasti bendradarbius ir rėmėjus, taip pat pasimokyti iš vieni kitų patirties, susijusios su šia priemone.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad dabartiniams ir būsimiems organizatoriams nemokamai bus teikiamos nepriklausomų ekspertų konsultacijos dėl jų iniciatyvų teisinių, lėšų rinkimo ir kampanijų aspektų.

Jei ateityje forumas, internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema, kurią Komisija teikia organizatoriams, ir interneto svetainė bus integruoti į vieno langelio sistemą, galėsime kalbėti apie tikrą Europos piliečių iniciatyvos ekosistemą.

Piliečių dalyvavimas Europos piliečių iniciatyvoje iš esmės priklauso nuo informuotumo apie šią iniciatyvą. Kas daroma siekiant didinti informuotumą apie iniciatyvą visoje ES?

Mano nuomone, ne iki šiol. Deja, dėl šio informuotumo trūkumo organizatoriams teko papildoma našta – jie turi paaiškinti ne tik savo priežastis, bet ir tai, kas yra Europos piliečių iniciatyva. Dėl to daugelis jų neskatino jų ir dėl to jų atsisakė.

Komisijos valstybėse narėse organizuojama trejų metų informuotumo didinimo kampanija yra labai sveikintina ir būtina. Tačiau jis turėtų būti derinamas su sąmoningomis aukščiausio lygio ES pareigūnų ir nacionalinių politikų pastangomis, kai tik įmanoma, paaiškinti Europos piliečių iniciatyvą ir ja remtis.

Kokių kitų veiksmų rekomenduojate imtis ne tik didinant informuotumą, bet ir siekiant padidinti dalyvavimą Europos piliečių iniciatyvoje ir jos veiksmingumą?

Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimo procesas turėtų ir bus supaprastintas persvarstant reglamentą. Tačiau Europos sprendimus priimančių asmenų atsakas į sėkmingas iniciatyvas taip pat turėtų būti sustiprintas. Be Komisijos, Europos Parlamentas neabejotinai gali atlikti svarbesnį vaidmenį svarstant iniciatyvas, o Taryba turėtų imtis veiksmų ir sudaryti ekspertų darbo grupę Europos piliečių iniciatyvos klausimais, kuri būtų panaši į kitų sričių – judėjimo laisvės, migracijos ir kt. – ekspertų darbo grupę. Daugelis iniciatyvų galėtų būti įgyvendinamos nacionaliniu lygmeniu tose valstybėse narėse, kuriose yra pakankama politinė valia, net jei nėra tolesnių teisėkūros veiksmų Europos lygmeniu.

Autoriai

Assya Kavrakova

ECAS direktorius

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.