Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Асиа Кавръкова от ECAS относно бъдещето на Европейската гражданска инициатива

Актуализирано на: 06/01/2021

Асиа Кавръкова, директор на ECAS: Европейската гражданска инициатива е първият транснационален механизъм за демокрация на участието в света

В това интервю с екипа на Европейската гражданска инициатива изпълнителният директор на Европейската служба за граждански действия (ECAS) Асиа Кавръкова ни дава представа за инструмента и предлага препоръки за неговото развитие в ефективен инструмент на демокрацията на участието.

Основен елемент от работата на ECAS е подкрепата за демократичното участие и ангажираност с ЕС. Колко ефективна е Европейската гражданска инициатива за улесняване на това участие?

Европейската гражданска инициатива е уникален инструмент по няколко причини. Като начало, това е първият транснационален механизъм за демокрация на участието, не само в Европа, но и в световен мащаб.

Второ, за първи път в историята на Европейския съюз, благодарение на Европейската гражданска инициатива, европейските граждани имат същите права като Европейския парламент и Съвета, а именно да приканят Комисията да приеме законодателство по определена тема от нейната компетентност.

Въпреки това инициативата не е инструмент за ежедневна употреба и може би с основание — нейният потенциал за определяне на дневния ред на европейско равнище може да бъде проучен само от онези, които са в състояние да мобилизират подкрепата на гражданите в поне седем държави членки. Това изискване гарантира, че то е представително за реални европейски интереси или опасения.

Кои са основните пречки пред участието на гражданите в Европейската гражданска инициатива?

Накратко, тя се оказа трудна за използване. Въпреки че сме съгласни, че следва да има предпазни мерки, за да се гарантира минимално балансирано представителство от целия ЕС, прекомерните административни пречки — като събирането на твърде много лични данни в някои държави членки — го правят неподходящ за целта. Това се усложнява от трудностите, свързани с удостоверяването на системите за събиране на изявления за подкрепа онлайн, личната отговорност на всеки член на гражданския комитет и т.н. Необходими са твърде много усилия от страна на организаторите по отношение на ресурсите — човешки, финансови, времеви и енергийни — за това какво получават в края на процеса.

Как преразглеждането на Европейската гражданска инициатива ще се справи с тези проблеми и ще спомогне за повишаване на нейната ефективност като инструмент на демокрацията на участието?

Предложените от Комисията промени в регламента определено ще допринесат за лесното използване на инициативата. Те ще имат за цел да намалят разходите и тежестта на процеса, да улеснят гражданите при стартирането на инициатива и да дадат възможност на организаторите да провеждат кампании ефикасно и ефективно. Възможността за подписване на инициатива на 16-годишна възраст ще увеличи участието на гражданите и ще има за цел да обогати общността на Европейската гражданска инициатива.

Неотдавна Европейската комисия стартирафорумна Европейската гражданска инициатива. Какво въздействие се очаква да има това?

Надяваме се, че форумът ще се превърне в истинска платформа за сътрудничество, която е част от европейското публично пространство. Тя ще предостави възможност на всички заинтересовани европейски граждани да обсъждат, обменят мнения и да се свързват помежду си. Те ще могат да научат какво представлява Европейската гражданска инициатива и как тя се е развила след нейното стартиране.

Форумът също така ще помогне на бъдещите организатори да получат обратна информация за своите идеи за инициативи и да намерят сътрудници и поддръжници, както и да се учат взаимно от опита си с инструмента.

Не на последно място, настоящите и бъдещите организатори ще се възползват безплатно от независими експертни съвети относно правните аспекти, аспектите, свързани с набирането на средства и провеждането на кампании, на техните инициативи.

Ако в бъдеще Форумът, системата за събиране на изявления за подкрепа онлайн, която Комисията предоставя на организаторите, и уебсайтът бъдат интегрирани в обслужване на едно гише, тогава ще можем да говорим за истинска екосистема на Европейската гражданска инициатива.

Ангажираността на гражданите с Европейската гражданска инициатива зависи до голяма степен от осведомеността за инициативата. Какво се прави, за да се повиши осведомеността за инициативата в целия ЕС?

Според мен малко досега. За съжаление тази липса на осведоменост създаде допълнителна тежест за организаторите — те трябва да обяснят не само тяхната кауза, но и какво представлява Европейската гражданска инициатива. Това е обезкуражило много от тях и в резултат на това те са се отказали.

Тригодишната кампания за повишаване на осведомеността, която Комисията организира в държавите членки, е много добре дошла и необходима. Тя обаче следва да бъде съчетана с целенасочени усилия от страна както на висшите служители на ЕС, така и на националните политици, за да обяснят и препращат към Европейската гражданска инициатива, когато това е възможно.

В допълнение към повишаването на осведомеността, какви други стъпки препоръчвате за засилване на ангажираността с Европейската гражданска инициатива и за подобряване на нейната ефективност?

Процесът на провеждане на европейска гражданска инициатива следва и ще бъде опростен с преразглеждането на регламента. Въпреки това следва да се засили и реакцията на вземащите решения на европейско равнище по отношение на успешните инициативи. Освен Комисията, Европейският парламент определено може да играе по-голяма роля при разглеждането на инициативите, а Съветът следва да се намеси и да сформира експертна работна група относно Европейската гражданска инициатива, подобна на тази в други области — свобода на движение, миграция и др. Много инициативи могат да бъдат последвани на национално равнище в държавите членки, където е налице достатъчна политическа воля, дори ако не се предприемат законодателни последващи действия на европейско равнище.

Автори

Аси Кавръкова

Директор на ECAS

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?