Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Assya Kavrakova no ECAS par Eiropas pilsoņu iniciatīvas nākotni

Atjaunināšanas datums: 06/01/2021

Assya Kavrakova, ECAS direktore: Eiropas pilsoņu iniciatīva ir pirmais transnacionālais līdzdalības demokrātijas mehānisms pasaulē

Šajā intervijā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvas komandu Eiropas Pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) izpilddirektore Assya Kavrakova sniedz mums ieskatu instrumentā un ierosina ieteikumus tā izveidei par efektīvu līdzdalības demokrātijas instrumentu.

ECAS darbapamatelements ir atbalstīt demokrātisku līdzdalību ES un sadarbību ar to. Cik efektīva ir Eiropas pilsoņu iniciatīva šīs līdzdalības veicināšanā?

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir unikāls instruments vairāku iemeslu dēļ. Sākumā tas ir pirmais transnacionālais līdzdalības demokrātijas mehānisms ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē.

Otrkārt, pirmo reizi Eiropas Savienības vēsturē, pateicoties Eiropas pilsoņu iniciatīvai, Eiropas pilsoņiem ir tādas pašas tiesības kā Eiropas Parlamentam un Padomei, proti, aicināt Komisiju pieņemt tiesību aktus par konkrētu jautājumu, kas ir tās kompetencē.

Tomēr iniciatīva nav ikdienas instruments, un, iespējams, pamatoti, tās potenciālu darba kārtības noteikšanā Eiropas līmenī var izpētīt tikai tie, kas spēj mobilizēt pilsoņu atbalstu vismaz septiņās dalībvalstīs. Šī prasība nodrošina, ka tā pārstāv patiesas Eiropas intereses vai bažas.

Kādi ir bijuši galvenie šķēršļi pilsoņu iesaistei Eiropas pilsoņu iniciatīvā?

Īsi sakot, ir izrādījies, ka to ir grūti izmantot. Lai gan mēs piekrītam, ka ir vajadzīgi aizsardzības pasākumi, lai nodrošinātu minimālu līdzsvarotu pārstāvību no visas ES, pārmērīgi administratīvie šķēršļi, piemēram, pārāk liela personas datu vākšana dažās dalībvalstīs, ir padarījuši to nepiemērotu paredzētajam mērķim. To vēl vairāk sarežģī vākšanas tiešsaistes sistēmu sertifikācija, katra pilsoņu komitejas locekļa personiskā atbildība utt. Organizatoriem ir jāiegulda pārāk daudz pūļu resursu — cilvēkresursu, finanšu, laika un enerģijas — ziņā, lai nodrošinātu to, ko viņi iegūst procesa beigās.

Kā Eiropas pilsoņu iniciatīvas pārskatīšana risinās šos jautājumus un palīdzēs palielināt tās kā līdzdalības demokrātijas instrumenta efektivitāti?

Komisijas ierosinātās izmaiņas regulā noteikti veicinātu iniciatīvas lietotājdraudzīgumu. To mērķis būs samazināt procesa izmaksas un slogu, atvieglot pilsoņiem iniciatīvas uzsākšanu un dot organizatoriem iespēju efektīvi un lietderīgi organizēt kampaņas. Iespēja parakstīt iniciatīvu 16 gadu vecumā palielinās pilsoņu līdzdalību, un tās mērķis ir bagātināt Eiropas pilsoņu iniciatīvas kopienu.

Eiropas Komisija nesen ir uzsākusi Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumu. Kāda ir sagaidāmā ietekme?

Mēs ceram, ka forums kļūs par īstu sadarbības platformu, kas ir daļa no Eiropas publiskās telpas. Tas dos iespēju visiem ieinteresētajiem Eiropas iedzīvotājiem diskutēt, apmainīties viedokļiem un savstarpēji sazināties. Viņi varēs uzzināt, kas ir Eiropas pilsoņu iniciatīva un kā tā ir attīstījusies kopš tās uzsākšanas.

Forums arī palīdzēs nākamajiem organizatoriem saņemt atsauksmes par viņu idejām attiecībā uz iniciatīvām un atrast līdzstrādniekus un līdzjutējus, kā arī mācīties cits no cita pieredzes saistībā ar rīku.

Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi ir tas, ka pašreizējie un turpmākie organizatori bez maksas saņems neatkarīgu ekspertu konsultācijas par viņu iniciatīvu juridiskajiem, finansējuma vākšanas un kampaņu aspektiem.

Ja nākotnē forums, tiešsaistes vākšanas sistēma, ko Komisija nodrošina organizatoriem, un tīmekļa vietne tiks integrēta vienas pieturas aģentūrā, mēs varēsim runāt par īstu Eiropas pilsoņu iniciatīvas ekosistēmu.

Pilsoņu iesaistīšanās Eiropas pilsoņu iniciatīvā lielā mērā ir atkarīga no informētības par šo iniciatīvu. Kas tiek darīts, lai palielinātu informētību par iniciatīvu visā ES?

Manuprāt, ne tik daudz līdz šim. Diemžēl šis informētības trūkums ir radījis papildu slogu organizatoriem — viņiem ir jāizskaidro ne tikai viņu iemesls, bet arī Eiropas pilsoņu iniciatīva. Tas ir atturējis daudzas no tām, un līdz ar to tās ir atteikušās.

Komisijas rīkotā trīs gadu informatīvā kampaņa dalībvalstīs ir ļoti apsveicama un nepieciešama. Tomēr tas būtu jāapvieno ar ES augstāko amatpersonu un valstu politiķu apzinātiem centieniem, kad vien iespējams, izskaidrot Eiropas pilsoņu iniciatīvu un atsaukties uz to.

Kādus citus pasākumus jūs ieteiktu ne tikai izpratnes veicināšanai, bet arī tam, lai palielinātu iesaistīšanos Eiropas pilsoņu iniciatīvā un uzlabotu tās efektivitāti?

Eiropas pilsoņu iniciatīvas īstenošanas process būtu jāvienkāršo un tiks vienkāršots, pārskatot regulu. Tomēr būtu jāpastiprina arī Eiropas lēmumu pieņēmēju reakcija uz veiksmīgām iniciatīvām. Papildus Komisijai Eiropas Parlamentam noteikti var būt lielāka loma iniciatīvu izskatīšanā, un Padomei būtu jāiesaistās un jāizveido ekspertu darba grupa Eiropas pilsoņu iniciatīvas jautājumos, kas būtu līdzīga darba grupai citās jomās — pārvietošanās brīvība, migrācija utt. Daudzas iniciatīvas varētu turpināt valsts līmenī dalībvalstīs, kurās ir pietiekama politiskā griba, pat ja Eiropas līmenī nav turpmāku likumdošanas pasākumu.

Autori

Assya Kavrakova

ECAS direktors

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?