Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Oživenie európskej iniciatívy občanov – zlepšenie nadviazania na úspešné iniciatívy

Dátum aktualizácie: 02/12/2019

Vzhľadom na to, že nové nariadenie o európskej iniciatíve občanov nadobudlo účinnosť 1. januára 2020, je mimoriadne dôležité, aby európske a vnútroštátne inštitúcie urobili všetko, čo je v ich silách, aby bolo obnovenie tohto nástroja účasti EÚ úspešné. V nedávno uverejnenom dokumente „šesť nápadov na omladzovanie európskej demokracie“ moji kolegovia a ja obhajovali väčšie zapojenie Európskeho parlamentu a národných parlamentov do európskej iniciatívy občanov, najmä v nadväznosti na úspešné iniciatívy. Celý článok nájdete tu.

Dosledovanie úspešných iniciatív v súčasnosti zahŕňa predovšetkým dve podujatia: Komisia vyzýva organizátorov na súkromné stretnutie, aby si vymenili informácie o iniciatíve a jej cieľoch, a Európsky parlament zorganizuje verejné vypočutie, ktoré organizátorom umožní verejne prezentovať svoju iniciatívu a zapojiť sa do diskusie s tvorcami politík EÚ.

Novým nariadením sa predlžuje lehota na preskúmanie iniciatív občanov, ktoré boli úspešné pri zbere potrebných podpisov, zo súčasných troch na šesť mesiacov. Tým sa výrazne zvyšujú príležitosti na konzultácie, diskusiu a zvyšovanie informovanosti predtým, ako Komisia vydá „konečné slovo“ o tom, či reaguje na požiadavky občanov alebo nie.

Hoci toto dlhšie obdobie preskúmania má potenciál na to, aby organizátori iniciatívy a fanúšikovia mali pocit, že sú vo svojej iniciatíve viac vypočutí a braní vážne, čo je predpokladom úspešného nástroja účasti, veľkou otázkou je, či sa táto príležitosť využíva. Je to spoločná zodpovednosť všetkých zainteresovaných inštitúcií EÚ a členských štátov.

Európska komisia môže riadne využiť šesťmesačné obdobie na preskúmanie tým, že uskutoční cielené aj verejné konzultácie o predmete iniciatívy. Okrem toho by to mohlo uľahčiť organizáciu panelu náhodne vybraných občanov EÚ s cieľom preskúmať ciele iniciatív a poskytnúť Komisii odporúčanie o tom, ako ďalej postupovať. To Komisii umožňuje zistiť, či ciele sledované iniciatívou vo väčšej miere podporuje prierezová časť spoločnosti.

Rovnako dôležitá je úloha Európskeho parlamentu pri nadväzujúcich opatreniach. Okrem verejného vypočutia Parlament nedávno zmenil svoj rokovací poriadok s cieľom zabezpečiť, aby sa o budúcich úspešných iniciatívach diskutovalo v pléne. Ide o veľmi vítaný krok, ale bolo by dôležité, aby sa každá takáto diskusia ukončila uznesením v pléne. To umožňuje občanom presne zistiť, kde ich volení zástupcovia sa zaoberajú témou iniciatívy, a môže to pomôcť pri rozhodovaní Komisie.

V neposlednom rade je potrebné, aby sa členské štáty viac angažovali. Okrem Európskeho parlamentu by bolo veľmi prospešné, keby národné parlamenty diskutovali a hlasovali o úspešných iniciatívach aj vo svojich vlastných komorách. Nielenže by to pomohlo podporiť cezhraničnú diskusiu o tejto iniciatíve, ale zároveň by to vyvinulo tlak na vlády členských štátov – zastúpené v druhom zákonodarnom orgáne EÚ – v Rade, aby prevzali zodpovednosť za zabezpečenie toho, aby úspešné iniciatívy dostávali takú politickú pozornosť, akú si zaslúžia.

Prispievatelia

Maarten de Groot

Maarten de Groot je projektovým manažérom programu Bertelsmann Stiftung „Budúcnosť demokracie“.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 26/02/2020

Musí ísť o organizáciu? Alebo môže byť osobné?

 

Podobne ako odpoveď.

 

Ďakujeme.

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.