Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Oživení evropské občanské iniciativy – zlepšení činnosti navazující na úspěšné iniciativy

Datum aktualizace: 02/12/2019

Vzhledem k tomu, že nové nařízení o evropské občanské iniciativě vstoupilo v platnost dne 1. ledna 2020, je velmi důležité, aby evropské a vnitrostátní orgány učinily vše, co je v jejich silách, aby bylo obnovení tohoto nástroje účasti EU úspěšné. V nedávno zveřejněném dokumentu „šest nápadů na omlazení evropské demokracie“ jsem se svými kolegy a já zasazoval o větší zapojení Evropského parlamentu i vnitrostátních parlamentů do evropské občanské iniciativy, zejména do monitorování úspěšných iniciativ. Celý článek naleznete zde.

V současné době se v návaznosti na úspěšné iniciativy jedná především o dvě akce: Komise pozve organizátory soukromé schůze k výměně názorů o iniciativě a jejích cílech a Evropský parlament pořádá veřejné slyšení, které organizátorům umožní veřejně představit svou iniciativu a zapojit se do diskuse s tvůrci politik EU.

Nové nařízení prodlužuje Komisi lhůtu pro posouzení občanských iniciativ, které úspěšně shromáždily nezbytné podpisy, ze současných tří na šest měsíců. To značně zvyšuje možnosti konzultací, diskusí a zvyšování povědomí předtím, než Komise vydá „konečné slovo“ o tom, zda reaguje na požadavky občanů, či nikoli.

I když toto delší období přezkumu může vést k tomu, aby se organizátoři a příznivci iniciativy cítili ve své iniciativě slyšet a brali vážněji, což je předpokladem úspěšného nástroje pro účast, velkou otázkou je, zda je tato příležitost využita. Jedná se o společnou odpovědnost všech zúčastněných orgánů EU a členských států.

Evropská komise může řádně využít šestiměsíční období přezkumu tím, že povede cílené i veřejné konzultace o předmětu iniciativy. Kromě toho by to mohlo usnadnit uspořádání panelu náhodně vybraných občanů EU, který by přezkoumal cíle iniciativ a poskytl Komisi doporučení, jak dále postupovat. To Komisi umožňuje zjistit, zda jsou cíle, které iniciativa sleduje, více podporovány napříč celou společností.

Stejně důležitá je úloha Evropského parlamentu v následných opatřeních. Kromě veřejného slyšení Parlament nedávno změnil svůj jednací řád, aby zajistil, že budoucí úspěšné iniciativy budou projednány na plenárním zasedání. Jedná se o velmi vítaný krok, ale bylo by důležité, aby byla každá taková diskuse uzavřena usnesením plenárního zasedání. To občanům umožňuje přesně vědět, kde jsou jejich zvolení zástupci v předmětu iniciativy, a může to pomoci při rozhodování Komise.

V neposlední řadě je třeba, aby se členské státy více angažovaly. Kromě Evropského parlamentu by bylo velmi přínosné, kdyby vnitrostátní parlamenty diskutovaly a hlasovaly o úspěšných iniciativách i ve svých vlastních komorách. Nejenže by to pomohlo podpořit přeshraniční diskusi o této iniciativě, ale také by to vyvíjelo tlak na vlády členských států, které jsou zastoupeny v jiných zákonodárných orgánech EU, tedy v Radě, aby převzaly odpovědnost za zajištění toho, aby úspěšným iniciativám byla věnována politická pozornost, kterou si zaslouží.

Přispěvatelé

Maarten de Groot

Maarten de Groot je projektovým manažerem programu Bertelsmann Stiftung „Budoucnost demokracie“.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.

Komentáře

Inactive user | 26/02/2020

Je to iniciativa organizace? Nebo může jít o osobní případ?

 

Stejně jako odpověď.

 

Děkujeme.

Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.