Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Kampaň po pandemii COVID-19: jak vést osobní kampaň a sběr podpisů pro evropskou občanskou iniciativu

Datum aktualizace: 31/05/2022

Vzhledem k tomu, že v celé Evropě dochází k rušení omezení souvisejících s onemocněním COVID-19, tradiční formy politického aktivismu se vracejí do veřejných prostor. Evropské občanské iniciativy stojí před ambiciózním úkolem shromáždit v průběhu pouze jednoho kalendářního roku více než milion podpisů ze sedmi různých členských států EU. Je proto důležité, aby evropské občanské iniciativy účinně využívaly všechny dostupné prostředky pro vedení kampaní, protože je velmi obtížné dosáhnout úspěchu prostřednictvím kampaně vedené výhradně online.

S ohledem na tuto včasnou a konkrétní příležitost k učení uspořádalo fórum evropské občanské iniciativy dne 12. dubna 2022 seminář o osobní kampani a shromažďování podpisů s cílem podpořit stávající aktivisty a budoucí organizátory. Akci moderovala Daniela Vancicová, evropská programová manažerka organizace Democracy International.

Přehled procesu předkládání tištěných podpisů pro evropské občanské iniciativy

Daniela Vancicová se podělila o své odborné znalosti během prvního zasedání semináře, které se konkrétně zaměřilo na poskytnutí procedurálního přehledu procesu předkládání tištěných podpisů pro evropské občanské iniciativy. Podle současných údajů bylo na papíře shromážděno v průměru 40 % podpisů shromážděných v rámci úspěšných kampaní evropské občanské iniciativy. Tak velká část zdůrazňuje, že je třeba chápat a podporovat proces sběru podpisů off-line!

První věcí, kterou musí aktivista evropské občanské iniciativy znát, je papírová forma, kterou musí použít. Existují dvě verze formuláře pro sběr podpisů, přičemž jedna verze vyžaduje vnitrostátní identifikační číslo podepisující osoby a jiná verze vyžaduje jiné údaje. Je na členských státech, aby rozhodly, které z těchto dvou formulářů budou zavedeny. Osmnáct členských států v současné době požaduje identifikační číslo a celé jméno a příjmení, zatímco ostatní členské státy žádají, aby bylo možné provést ověření osobních údajů, jako je celé jméno, adresa a datum narození. Pokud osoba podepíše evropskou občanskou iniciativu on-line, zvolí si svou státní příslušnost a automaticky obdrží správný formulář, ale aby k tomu došlo manuálně, musí organizátoři vytisknout správný vnitrostátní formulář ze svého účtu organizátora evropské občanské iniciativy. Účet umožňuje organizátorům stáhnout formulář pro sběr podpisů pro kteroukoli zemi EU a v kterémkoli jazyce EU. Vnitrostátní formulář však musí rovněž odpovídat podpisům občanů v téže zemi. Prakticky to znamená, že německý občan a francouzský občan nemohou podepsat stejný formulář.

Aby mohli organizátoři předložit papírové podpisy k ověření, budou muset tyto formuláře naskenovat a nahrát je na svůj organizátorský účet. Služba pro výměnu souborů umožňuje, aby byly naskenované papírové podpisy i online podpisy předloženy příslušným orgánům v daném členském státě k ověření. Jakmile budou podpisy předloženy a ověřeny, členské státy budou následovat úřední osvědčení, obvykle do tří měsíců. 

Daniela doporučila, aby se organizátoři snažili shromáždit dalších 10 % podpisů nad požadovanou prahovou hodnotu v každé zemi, protože určitý zlomek podpisů bude pravděpodobně zamítnut. Orgány členských států neposkytují přímé informace o tom, proč byly některé podpisy zamítnuty. Podpisy však mohou být odmítnuty, pokud osobní údaje na formuláři neodpovídají jiným vnitrostátním údajům, pokud je osoba mladší požadovaného věku nebo pokud je ručně psané informace na papíře nejasné. Mají-li organizátoři podezření, že členský stát bez řádného důvodu odebral podpisy, existuje rovněž způsob, jak se proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Jak bývalí aktivisté shromáždili podpisy osobně? Jaké byly jejich strategie pro propagaci kampaně?

Olga Kikou, bývalá manažerka evropské občanské iniciativy na konci doby klecové, zdůraznila, že je důležité mít fyzické stánky, kde by chodci mohli přímo podepsat papírový formulář. Připomněla přínos poskytnutí fyzického materiálu, jako jsou brožury, které si lidé mohou vzít domů, protože většina kolemjdoucích pravděpodobně nepřestane diskutovat o této iniciativě. Brožura by mohla být stejně cenná jako podepsaná papírová podoba, pokud by vedla k podpisu on-line. V mnoha městech v celé EU mohou být zřízeny stánky kampaně, což však vyžaduje velký počet dobrovolníků, kteří jsou ochotni věnovat tomuto tématu čas a úsilí. Jako takové je i nadále nezbytné, aby organizátoři koordinovali svou síť v průběhu celého procesu. Olga rovněž poznamenala, že míra sběru podpisů nebude v průběhu roku konzistentní, a proto stojí za to mít k dispozici dobře koncipovaný záložní plán pro zvýšení počtu podpisů, jakmile začnou klesat. Kampaň „Konec doby klecové“ využívala tradiční tištěná média, ale také slavnosti a politiky, aby se zviditelnila.

Olga Kikou

Olga Kikou. Snaší planetou: compassion-in-world farming.org

Další informace o shromažďování podpisů od Olgy Kikou

Balázs Tárnok, bývalý vedoucí maďarské kampaně za evropskou občanskou iniciativu Minority Safepack, souhlasil s mnoha poznatky společnosti Olga o tom, jak se zviditelnit. Kampaň využívala televizní reklamy a tradiční tištěná média a dokonce se objevila na televizním vystoupení, což pomohlo zvýšit publicitu. Balázs rovněž zmínil, že je důležité organizovat osobní sběrné jednotky na mnoha různých místech. V rámci kampaně se podařilo získat maďarské poštovní služby a několik obcí nabídnout své prostory, aby mohly sloužit jako sběrná místa pro podpisy. V zájmu získání podpisů ve venkovských oblastech kampaň úspěšně mobilizovala národní svaz zemědělců, aby šířili poselství v provinčních komunitách. Balázs, podobně jako Olga, zopakoval, že je důležité usilovat o udržení dynamiky. Jeho strategií bylo zahájit „velký impuls“, během něhož jejich síť partnerů uspořádala krátkou dobu soutěž o shromažďování podpisů. Evropská občanská iniciativa získala více než 50 % podpisů v Maďarsku prostřednictvím prezenční kampaně, která ukazuje, že je důležité vypracovat strategii pro konvenční aktivismus.

Balázs Tárnok

Balázs Tárnok.  Zdroj: vasarnap.hu

Další tipy z kampaně Minority Safepack

Dalším řečníkem byl Ralf Oswald, bývalý aktivista za Radentscheid Cachen, místní iniciativa, jejímž cílem bylo zlepšit infrastrukturu pro cyklistiku v německém městě Cáchy. Ralf poznamenal, že jeho kampaň pečlivě zvažovala, jak určit cílovou skupinu. Z jejich výzkumu vyplynulo, že 10 % obyvatel města je ochotno používat jízdní kolo jako dopravní prostředek bez ohledu na kvalitu infrastruktury města pro cyklistiku. Pokud by se však infrastruktura zlepšila, bylo u 60 % obyvatel mnohem větší pravděpodobnost, že budou využívat jízdní kola. Aby bylo možné získat podporu mezi cílovou skupinou, Ralf zdůraznil, že je důležité používat pozitivní zprávy o pravděpodobných přínosech lepší infrastruktury pro cyklistiku – na rozdíl od toho, aby bylo město šikanováno za jeho podmínky běháků. Více než 100 lidí se dobrovolně zúčastnilo kampaně na různých místech kolem města, což bylo možné díky podpoře jejich sítě partnerů.

Federico Esposito Alaia, neapolský koordinátor sdružení Luca Conscioni, vedl kampaň za nedávnou vnitrostátní iniciativu k legalizaci eutanazie v Itálii. Federico se ztotožnilo s tvrzením společnosti Olga o významu fyzických stánků a dodalo, že je pro organizátory přínosné, aby si vybrali vhodná místa k oslovení svých cílových skupin. Vzhledem k tomu, že většina chodců by stánek prošla v několika sekundách, Federico vyjádřilo, že je důležité přijmout jednoduchý, ale zajímavý signál pro zapojení potenciálních signatářů. To může být ve skutečnosti jednou z hlavních výzev prezenční kampaně. Všichni řečníci se zabývali tím, že je obtížné zachytit pozornost lidí, a všichni se zmínili o tom, že je třeba vyvážit vysvětlení tematického obsahu s potřebou jednoduchých a pozitivních prostředků pro zapojení.

Závěr

Poznatky, které pozvaní řečníci sdílejí, zachycují rozmanitost zkušeností s kampaní, které Fórum evropské občanské iniciativy může pomoci usnadnit. Fórum evropské občanské iniciativy je on-line platforma, která může organizátorům evropské občanské iniciativy poskytovat nezávislé poradenství, a to s podporou od právního poradenství a získávání finančních prostředků až po komunikační strategii a mnohem více. Máte-li zájem o zahájení evropské občanské iniciativy, připojte se k fóru evropské občanské iniciativy, abyste se dozvěděli vše, co byste mohli potřebovat.

 

Členské státy EU podle požadavku na identifikační číslo

Požadavek na identifikační číslo:

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

Adresa bydliště a požadavek data narození:

Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Slovensko.

Další informace naleznete na Fóru evropské občanské iniciativy:

https://citizens-initiative.europa.eu/data-requirements_en#Application-of-the-rules-in-each-country

 

 

Otso P.

 

Přispěvatelé

Otso Pekonen

Otso Pekonen je internátorem organizace Democracy International a nedávno absolventem filozofie, politiky a ekonomie (BSc) z Vrije Universiteit Amsterdam.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?