Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Kampania po pandemii COVID-19: jak prowadzić kampanie osobiste i zbierać podpisy w związku z europejską inicjatywą obywatelską

Data aktualizacji: 31/05/2022

Ponieważ ograniczenia związane z COVID-19 są znoszone w całej Europie, konwencjonalne formy aktywności politycznej przywracają przestrzeń publiczną. Europejskie inicjatywy obywatelskie (EIO) stoją przed ambitnym zadaniem, jakim jest zebranie ponad miliona podpisów z siedmiu różnych państw członkowskich UE w ciągu zaledwie jednego roku kalendarzowego. Ważne jest zatem, aby europejskie inicjatywy obywatelskie skutecznie wykorzystywały wszystkie dostępne środki do prowadzenia kampanii, ponieważ bardzo trudno jest osiągnąć sukces kampanii prowadzonej wyłącznie online.

W świetle tej terminowej i konkretnej możliwości uczenia się w dniu 12 kwietnia 2022 r. forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej zorganizowało warsztaty na temat prowadzenia kampanii na miejscu i zbierania podpisów w celu wspierania obecnych aktywistów i przyszłych organizatorów. Wydarzenie było moderowane przez Danielę Vancic, kierowniczkę europejskiego programu Democracy International.

Przegląd procesu składania podpisów w formie papierowej w odniesieniu do europejskich inicjatyw obywatelskich

Daniela Vancic podzieliła się swoją wiedzą fachową podczas pierwszej sesji warsztatów, która koncentrowała się w szczególności na przedstawieniu przeglądu proceduralnego procesu składania podpisów w formie papierowej w odniesieniu do europejskich inicjatyw obywatelskich. Według aktualnych danych średnio 40 % podpisów zebranych w ramach pomyślnie zakończonych europejskich inicjatyw obywatelskich zebrano w formie papierowej. Tak duża część podkreśla potrzebę zrozumienia i wspierania procesu zbierania podpisów poza internetem!

Pierwszą rzeczą, którą musi wiedzieć osoba prowadząca kampanię na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej, jest forma papierowa, którą musi użyć. Istnieją dwie wersje formularza zbierania podpisów, z których jedna wymaga krajowego numeru identyfikacyjnego podpisującego, a druga, która wymaga innych danych. To do państw członkowskich należy decyzja, które z tych dwóch formularzy należy wdrożyć. Osiemnaście państw członkowskich wymaga obecnie numeru imienia i nazwiska, podczas gdy pozostałe państwa członkowskie zwracają się o podanie danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres i data urodzenia, aby możliwa była weryfikacja. Gdy dana osoba podpisuje europejską inicjatywę obywatelską online, wybiera obywatelstwo i jest automatycznie prezentowana z prawidłowym formularzem, jednak aby tak się stało, organizatorzy muszą wydrukować prawidłowy formularz krajowy z konta organizatora europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Konto umożliwia organizatorom pobranie formularza zbierania podpisów w dowolnym kraju UE i w dowolnym języku UE. Formularz krajowy musi jednak również odpowiadać podpisom obywateli tego samego kraju. Praktycznie oznacza to, że obywatel niemiecki i obywatel francuski nie mogą podpisać tego samego formularza.

Aby złożyć podpisy w formie papierowej do weryfikacji, organizatorzy będą musieli zeskanować formularze i załadować je na konto organizatora. Usługa wymiany plików umożliwia przedkładanie do weryfikacji właściwym organom w danym państwie członkowskim zarówno zeskanowanych podpisów papierowych, jak i podpisów online. Po przedłożeniu i zweryfikowaniu podpisów państwa członkowskie przekażą urzędowe świadectwo, zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy. 

Daniela zaleciła, aby organizatorzy dążyli do zebrania dodatkowych 10 % podpisów powyżej wymaganego progu w każdym kraju, ponieważ pewna część podpisów zostanie prawdopodobnie odrzucona. Organy w państwach członkowskich nie udzielają bezpośrednich informacji na temat powodów odrzucenia niektórych podpisów. Podpisy mogą jednak zostać odrzucone, jeżeli dane osobowe w formularzu nie odpowiadają innym danym krajowym, gdy dana osoba nie ukończyła wymaganego wieku lub gdy informacje na formularzu papierowym są niejasne. Jeżeli organizatorzy podejrzewają, że państwo członkowskie zdekwalifikowało zebrane podpisy bez uzasadnionego powodu, istnieje również możliwość odwołania się od decyzji.

W jaki sposób byli aktywiści zbierali podpisy osobiście? Jakie były strategie promocji kampanii?

Olga Kikou, była kierowniczka europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age”, podkreśliła znaczenie posiadania stoisk fizycznych, na których piesi mogliby bezpośrednio podpisać formularz papierowy. Przypomniała o korzyściach związanych z dostarczaniem materiałów fizycznych, takich jak broszury, które ludzie mogliby zabrać do domu, ponieważ większość przechodniów prawdopodobnie nie zaprzestaje dyskusji nad tą inicjatywą. Broszura mogłaby być równie cenna jak podpisany formularz papierowy, jeżeli prowadzi do podpisania podpisu online. W wielu miastach w całej UE mogą powstać stoiska kampanii, ale wymaga to dużej liczby wolontariuszy, którzy są skłonni do poświęcenia czasu i wysiłku w tej sprawie. W związku z tym organizatorzy muszą koniecznie koordynować swoje działania z siecią w trakcie całego procesu. Olga zauważyła również, że wskaźniki zbierania podpisów nie pozostaną spójne przez cały rok, w związku z czym warto dysponować dobrze opracowanym planem zapasowym w celu zwiększenia liczby podpisów po ich spadku. W kampanii „Ed the Cage Age” wykorzystano tradycyjne media drukowane, ale także znane i politycy, aby zyskać na widoczności.

Olga Kikou

Olga Kikou. Source: Compassion-in-world-farming.org

Więcej informacji na temat zbierania podpisów od Olgi Kikou

Balázs Tárnok, były kierownik węgierskiej kampanii na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz Minority Safepack, zgodził się z wieloma spostrzeżeniami Olgi na temat sposobów zwiększenia widoczności. W kampanii wykorzystano reklamy telewizyjne i tradycyjne media drukowane, a nawet pojawiły się one na telewizyjnym pokazie, co pomogło w popularyzowaniu reklam. Balázs wspomniał również o znaczeniu organizowania napędów kolekcjonerskich w wielu różnych miejscach. Dzięki kampanii węgierska służba pocztowa i kilka gmin zaoferowały swoje miejsca jako punkty zbierania podpisów. Aby uzyskać podpisy na obszarach wiejskich, kampania z powodzeniem zmobilizowała krajowy związek rolników do rozpowszechniania przesłania w społecznościach prowincji. Podobnie jak w opinii Olgi, Balázs ponownie podkreślił znaczenie działań na rzecz utrzymania dynamiki. Strategia jego europejskiej inicjatywy obywatelskiej polegała na zainicjowaniu „dużego impulsu”, podczas którego ich sieć partnerów zorganizowała w krótkim czasie konkurs na zebranie podpisów. Europejska inicjatywa obywatelska spotkała się z ponad 50 % podpisów na Węgrzech w drodze kampanii bezpośrednich, co ukazuje znaczenie opracowania strategii na rzecz konwencjonalnego aktywizmu.

Balázs Tárnok

Balázs Tárnok.  Źródło: vasarnap.hu

Więcej wskazówek z kampanii „Minority Safepack”

Innym prelegentem był Ralf Oswald, były działacz Radentscheid Aachen, lokalnej inicjatywy mającej na celu poprawę infrastruktury rowerowej w niemieckim mieście Akwizgranie. Ralf zauważył, że w swojej kampanii dokładnie rozważył, w jaki sposób zidentyfikować docelowych odbiorców. Ich badania wykazały, że 10 % mieszkańców miasta jest skłonnych do korzystania z roweru jako środka transportu niezależnie od jakości infrastruktury rowerowej miasta. W przypadku poprawy infrastruktury 60 % ludności było jednak znacznie bardziej skłonne do korzystania z rowerów. Aby uzyskać poparcie wśród docelowych odbiorców, Ralf podkreślił znaczenie wykorzystywania pozytywnych komunikatów o prawdopodobnych korzyściach płynących z ulepszonej infrastruktury rowerowej – w przeciwieństwie do piętnowania miasta za trudne warunki jazdy na rowerze. Ponad 100 osób zgłosiło się do udziału w kampanii w różnych miejscach wokół miasta, co było możliwe dzięki wsparciu ich sieci partnerów.

Federico Esposito Alaia, koordynator Neapolu w stowarzyszeniu Luca Conscioni, prowadził kampanię na rzecz niedawnej krajowej inicjatywy na rzecz legalizacji eutanazji we Włoszech. Federico przychylił się do twierdzenia Olgi o znaczeniu stoisk fizycznych i dodał, że warto było wybrać dobre lokalizacje, aby dotrzeć do odbiorców docelowych. Ponieważ większość pieszych przeszłaby stoisko w ciągu kilku sekund, Federico podkreśliła znaczenie przyjęcia prostego, lecz unieruchamiającego przesłania w celu zaangażowania potencjalnych sygnatariuszy. Może to być w rzeczywistości jedno z głównych wyzwań związanych z prowadzeniem kampanii na miejscu. Wszyscy prelegenci odnieśli się do trudności w uchwyceniu uwagi ludzi i wszyscy wspomnieli o wyzwaniu, jakim jest zapewnienie równowagi między wyjaśnieniem treści tematycznych a potrzebą prostych, pozytywnych środków zaangażowania.

Wniosek

Opinie zaproszonych prelegentów odzwierciedlają różnorodność doświadczeń związanych z kampaniami, które forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej może ułatwić. Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest platformą internetową, która może zapewniać niezależne doradztwo organizatorom europejskiej inicjatywy obywatelskiej, korzystając ze wsparcia, począwszy od porad prawnych i pozyskiwania środków finansowych, aż po strategię komunikacyjną i znacznie więcej. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem europejskiej inicjatywy obywatelskiej, weź udział w forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, aby dowiedzieć się, czego potrzebujesz.

 

Państwa członkowskie UE według wymogu dotyczącego numeru identyfikacyjnego

Wymóg dotyczący numeru identyfikacyjnego:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Adres zamieszkania i wymóg dotyczący daty urodzenia:

Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Słowacja.

Więcej informacji można znaleźć na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej:

https://citizens-initiative.europa.eu/data-requirements_en#Application-of-the-rules-in-each-country

 

 

Otso P.

 

Autorzy

Otso Pekonen

Otso Pekonen to intern w Democracy International i niedawny absolwent BSc w dziedzinie filozofii, polityki i ekonomii (PPE) z Vrije Universiteit Amsterdam.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?