Töövihik „Euroopa kodanikualgatus: Kaasamise ja kodanikuaktiivsuse vahend“ (lõpus: Euroopa kodanikualgatuse tööraamat A-st Z-ni) sisaldab teoreetilisi ja praktilisi panuseid akadeemilistelt ringkondadelt ja teadlastelt, Euroopa kodanikualgatuse korraldajatelt ja kutsutud ekspertidelt ning see on praktiline töövahend kõigile, kes soovivad Euroopa kodanikualgatusest ja selle käivitamisest rohkem teada saada.
Tööraamat on üks peamisi tulemusi programmis „Erasmus+“, mille eesmärk oli tutvustada üliõpilastele Euroopa kodanikualgatuse mehhanismi, nimelt andes neile pädevuse töötada välja oma ettepanekud ja seega saada aktiivseks osalejaks ELi poliitikas ja otsustusprotsessides. Tööraamatut on toimetanud Yilly Vanessa Pacheco (Göttingeni ülikool, Saksamaa) ja Dulce Lopes (Coimbra ülikool, Portugal) ning selle avaldas Universitätsverlag Göttingen.
Tööraamat on tasuta allalaadimiseks kättesaadav siin. Kokkuvõtted on kättesaadavad ka portugali, hispaania, saksa, rumeenia ja prantsuse keeles.
Tööraamat on jagatud kahte ossa: esimene käsitleb üksikasjalikult Euroopa kodanikualgatust ja teine on täielikult pühendatud Euroopa kodanikualgatusele A-st Z-ni. Kokku kogub selles väljaandes arvamusi ligi kolmkümmend autorit: Projekti 19 teadlast (Portugali Coimbra Ülikoolist, Göttingeni Georg-Augusti ülikoolist Saksamaal, Iaėi Alexandru Ioan Cuza ülikoolist Rumeenias ja Vigo ülikoolist Hispaanias) ja 9 välisteadlasest (Ángel Fernández Silva, Salamanca ülikool; Anastasia Karatzia, Essexi õiguskool; Olga Kikou, „Lõpp puuriajastule“; ELISA Lironi, ECAS; Carmen Montesinos Padilla, Complutense Ülikool Madridis; Graça Múrias, Portugali Euroopa kodanikualgatuse kontaktpunkt; Regina Quelhas Lima, Portugali Euroopa kodanikualgatuse kontaktpunkt; Vasiliki Mustakis, ECAS; ja Hendrik Nahr, mark.org).
Osalejad Euroopa kodanikualgatuse lõplikul levitamisüritusel projektist A kuni Z, Coimbra Univeristy
Töövihiku I osa on jagatud viieks osaks. Esimene neist on pühendatud Euroopa kodanikualgatuse põhiseaduslikule raamistikule, kusjuures mõned olulised panused on seotud Euroopa kodakondsuse, demokraatia ja kodanike osalemisega. Teise osa eesmärk on vastata küsimusele „Mida on Euroopa kodanikualgatus?“, rõhutades, kui oluline on selle mehhanismi roll kodanike võimestamisel osaleda aktiivselt Euroopa Liidu tulevikus, aidates seeläbi kaasa demokraatia defitsiidi vähendamisele ja suurendades selle poliitilist legitiimsust. Kolmandas ja neljandas osas käsitletakse omakorda Euroopa kodanikualgatuse eseme ja teemadega seotud küsimusi. Erilist tähelepanu pööratakse Euroopa Kodanike Teenistuse (ECAS) missioonile ja sellele, kuidas see organisatsioon toetab kodanikke, et luua kaasavam ja tugevam Euroopa Liit, nimelt Euroopa kodanikualgatuse foorumi kaudu, mida ECAS haldab Euroopa Komisjoni nimel ja temaga sõlmitud lepingu alusel. Viienda osa eesmärk on selgitada, kuidas iga Euroopa kodanik saab Euroopa kodanikualgatuses osaleda. Sellega seoses on eriti olulised Olga Kikou ja Regina Quelhas Lima/Graça Múriase panused: esimeses kirjeldatakse mõningaid üksikasju protsessist, mis viis kuuenda eduka Euroopa kodanikualgatuseni „Lõpp puuriajastule“; viimases rõhutatakse riiklike kontaktpunktide loomise tähtsust, et tagada lähedus ELi kodanikele ja suurendada üldsuse teadlikkust Euroopa kodanikualgatusest.
Euroopa kodanikualgatuse töövihik A-lt Z-le
Töövihiku II osa on pühendatud üksnes projektile „Euroopa kodanikualgatus: A-st Z-ni“, uurides selle üldisi eesmärke ja analüüsides tagantjärele selle põhitegevust: Euroopa kodanikualgatuse veebikursused, sissejuhatavad istungid, Euroopa kodanikualgatust käsitlev intensiivne veebipõhine kursus, vastastikuse õppimise meetmed, veebipõhised kohalolu- ja hasartmängustrateegiad, Euroopa kodanikualgatuse näidisüritused ja mõned üliõpilaste algatused. Lõpuks analüüsisid Fernando Borges ja Dulce Lopes mõningaid andmeid, et vastata küsimusele: „Kas projekti ootused on täidetud?“. Kokkuvõttes jõudsid nad järeldusele, et „tulemused näitavad, et osalejad olid suurel määral rahul tegevuste ja kogemustega, milles nad osalesid, ning projekti üldise ülesehituse ja eesmärgiga. Dokumendist „ECI: A-Z meeskonna vaatepunktist vastab see intensiivsele koostööle, mis väljendub kindlas väljundis, ning mõõtmatus pühendumuses õpetamisele ja koolitusele Euroopa Liidu küsimustes.“
Lisateave Euroopa kodanikualgatuse kohta: Projektist A-Z:
„ECI mudel“: Kuidas õppijad õpivad aktiivseid Euroopa kodanikke praktikas
Autorid
Kultsikapslid, Eduardo FigueiredoDulce Lopes on Coimbra ülikooli õigusteaduskonna professor. Ta töötas Portugali ministrite nõukogu eesistujana, Euroopa Parlamendis ja Lille’i katoliiklikus ülikoolis ning oli Haagi rahvusvahelise õiguse akadeemia inglise keele uuringute direktor (2018). Ta koordineeris programmi „Erasmus+“ projekti „Euroopa kodanikualgatus: A-st Z-ni“. Täiendavad viited aadressil: https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08
Eduardo Figueiredo on Coimbra ülikooli õigusteaduskonna kutsutud assistent. Ta oli Erasmus+ projekti „Euroopa innovatsioonialgatus: A-st Z-ni“. Täiendavad viited aadressil: https://www.cienciavitae.pt/0A17-3ED6-803B
- Categories
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.