Podręcznik „Europejska inicjatywa obywatelska”: Narzędzie zaangażowania i aktywnego obywatelstwa” (krótko mówiąc: Podręcznik EIO od A do Z) zawiera teoretyczne i praktyczne uwagi naukowców i badaczy, organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zaproszonych ekspertów oraz służy jako praktyczny zestaw narzędzi dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o europejskiej inicjatywie obywatelskiej (EIO) i o sposobach jej uruchomienia.
Podręcznik ten jest jednym z głównych wyników projektu Erasmus+, którego celem było zapoznanie studentów z mechanizmem europejskiej inicjatywy obywatelskiej, a mianowicie zapewnienie im kompetencji do opracowywania własnych propozycji, a tym samym do stania się aktywnymi podmiotami w polityce i procesach decyzyjnych UE. Podręcznik został zredagowany przez Yilly Vanessa Pacheco (Uniwersytet w Göttingen, Niemcy) i Dulce Lopes (Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia) i opublikowany przez Universitätsverlag Göttingen.
Podręcznik jest dostępny do bezpłatnego pobrania tutaj. Streszczenia są również dostępne w językach portugalskim, hiszpańskim, niemieckim, rumuńskim i francuskim.
Podręcznik składa się z dwóch części: pierwsza z nich odnosi się szczegółowo do „europejskiej inicjatywy obywatelskiej”, a druga jest w pełni poświęcona „projektowi europejskiej inicjatywy obywatelskiej od A do Z”. W publikacji tej zebrano uwagi niemal trzynastu autorów: 19 badaczy projektu (z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii, Uniwersytetu Georg-August w Göttingen w Niemczech, Uniwersytetu im. Alexandru Ioana Cuza w Iaůi w Rumunii oraz Uniwersytetu w Vigo w Hiszpanii) oraz 9 podmiotów zewnętrznych (Ángel Fernández Silva, Uniwersytet w Salamance; Anastasia Karatzia, Essex Law School; Olga Kikou, Zakończ epokę klatek; ELISA Lironi, ECAS; Carmen Montesinos Padilla, Uniwersytet Complutense w Madrycie; Graça Múrias, portugalski punkt kontaktowy ECI; Regina Quelhas Lima, portugalski punkt kontaktowy ECI; Vasiliki Mustakis, ECAS; oraz Hendrik Nahr, brand.org).
Uczestnicy wydarzenia końcowego upowszechnienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Od A do Z”, Univeristy of Coimbra
Część I podręcznika podzielono na pięć sekcji. Pierwszy z nich poświęcony jest ramom konstytucyjnym europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zawiera kilka istotnych wkładów dotyczących obywatelstwa europejskiego, demokracji i uczestnictwa obywateli. Druga sekcja ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie „Czym jest europejska inicjatywa obywatelska?”, podkreślając znaczenie roli, jaką odgrywa ten mechanizm w umożliwianiu obywatelom aktywnego udziału w przyszłości Unii Europejskiej, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia jej „deficytu demokratycznego” i zwiększenia jej legitymacji politycznej. Z kolei sekcje trzecia i czwarta dotyczą kwestii przedmiotu i przedmiotu europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Szczególną uwagę zwraca się na misję Europejskiej Służby Działań Obywatelskich (ECAS) oraz na sposób, w jaki organizacja ta zapewnia obywatelom wsparcie w celu stworzenia bardziej inkluzywnej i silniejszej Unii Europejskiej, a mianowicie za pośrednictwem forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, które jest prowadzone przez ECAS w imieniu i na podstawie umowy z Komisją Europejską. Wreszcie część piąta ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób każdy obywatel Unii może być zaangażowany w europejską inicjatywę obywatelską. W tym kontekście wkład Olgi Kikou i Reginy Quelhas Lima/Graça Múrias jest szczególnie istotny: pierwszy opisuje niektóre szczegóły procesu, który doprowadził do szóstej udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej, zatytułowanej „Zakończmy epokę klatek”; w sprawozdaniu podkreślono znaczenie utworzenia krajowych punktów kontaktowych w celu zapewnienia bliskości z obywatelami UE i podniesienia świadomości społecznej na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Od A do Z podręcznika
Część II podręcznika poświęcona jest wyłącznie projektowi „EIO: od A do Z”, badanie jego ogólnych celów i analizowanie, z perspektywy czasu, jego głównych działań: kurs online na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, sesje wprowadzające, intensywny kurs online na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej, działania w zakresie wzajemnego uczenia się, strategie obecności i gier online, modelowe wydarzenia związane z europejską inicjatywą obywatelską oraz niektóre inicjatywy studenckie. Wreszcie Fernando Borges i Dulce Lopes przeanalizowały niektóre dane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie: „Czy oczekiwania projektu zostały spełnione?”. Podsumowując, stwierdzono, że „wyniki pokazują, że uczestnicy byli w dużym stopniu zadowoleni z działań i doświadczeń, w których uczestniczyli, oraz z ogólnego projektu i celu projektu. Z „EIK: Z punktu widzenia zespołu A do Z odpowiada to intensywnej współpracy, przekładającej się na solidny wynik i niezmiernym stopniu zaangażowania w nauczanie i szkolenie w sprawach Unii Europejskiej”.
Dowiedz się więcej na temat „EIO: Z projektu A do Z:
Autorzy
Dulce Lopes, Eduardo FigueiredoDulce Lopes jest profesorem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Coimbrze. Pracowała dla portugalskiej prezydencji Rady Ministrów, Parlamentu Europejskiego i Katolickiego Uniwersytetu w Lille oraz była dyrektorką studiów w języku angielskim w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego (2018 r.). Koordynowała projekt Erasmus+ „EIO: Od A do Z”. Dalsze odniesienia na stronie: https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08
Eduardo Figueiredo jest zaproszonym asystentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Coimbrze. Był uczestnictwem w projekcie Erasmus+ „EIO: Od A do Z”. Dalsze odniesienia na stronie: https://www.cienciavitae.pt/0A17-3ED6-803B
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.