Az „Európai polgári kezdeményezés” munkakönyve: A szerepvállalás és az aktív polgárság eszköze” (röviden: Az európai polgári kezdeményezés A-tól Z-ig terjedőmunkadokumentuma a tudományos szakemberek és kutatók, az európai polgári kezdeményezés szervezői és a meghívott szakértők elméleti és gyakorlati hozzájárulásait gyűjti össze, és gyakorlati eszköztárként szolgál mindazok számára, akik többet szeretnének megtudni az európai polgári kezdeményezésről és annak elindításáról.
A munkakönyv az Erasmus+ projekt egyik fő eredménye, amelynek célja az volt, hogy megismertesse a felsőoktatásban tanuló hallgatókat az európai polgári kezdeményezés mechanizmusával, nevezetesen azáltal, hogy kompetenciákat biztosít számukra saját javaslataik kidolgozásához, és ezáltal az uniós szakpolitikai és döntéshozatali folyamatok aktív szereplőivé váláshoz. A kézikönyvet Yilly Vanessa Pacheco (Göttingeni Egyetem, Németország) és Dulce Lopes (Coimbrai Egyetem, Portugália) szerkesztette, és az Universitätsverlag Göttingen tette közzé.
A Munkakönyv itt ingyenesen letölthető. Az összefoglalók portugál, spanyol, német, román és francia nyelven is elérhetők.
A munkakönyv két részből áll: az első „részletesen az európai polgári kezdeményezéssel” foglalkozik, a második pedig teljes mértékben az „A-tól Z-ig” elnevezésű európai polgári kezdeményezéssel foglalkozik. Ez a kiadvány összesen közel három tucat szerző hozzászólásait gyűjti össze: A projekt 19 kutatója (a portugáliai Coimbrai Egyetemtől, a németországi Göttingeni Georg-August Egyetemtől, a romániai Alexandru Ioan Cuza Egyetemtől és a spanyolországi Vigói Egyetemtől) és 9 külső közreműködő (Ángel Fernández Silva, Salamanca Egyetem; Anastasia Karatzia, Essex Jogi Iskola; Olga Kikou, End the Cage Age (Vessünk véget a ketreces állattenyésztésnek); ELISA Lironi, ECAS; Carmen Montesinos Padilla, Madridi Complutense Egyetem; Graça Múrias, az európai polgári kezdeményezés portugál kapcsolattartó pontja; Regina Quelhas Lima, portugál kapcsolattartó pont; Vasiliki Mustakis, ECAS; és Hendrik Nahr, hand.org).
Az európai polgári kezdeményezés utolsó terjesztési rendezvényének résztvevői A-tól Z-ig, Coimbrai Univeristy
A Munkakönyv I. része öt szakaszból áll. Az első az európai polgári kezdeményezés alkotmányos keretével foglalkozik, néhány fontos hozzájárulással az európai polgársággal, a demokráciával és a polgári részvétellel kapcsolatban. A második szakasz arra a kérdésre kíván választ adni, hogy mi az európai polgári kezdeményezés, hangsúlyozva, hogy ez a mechanizmus fontos szerepet játszik abban, hogy a polgárok aktív szerepet vállalhassanak az Európai Unió jövőjében, hozzájárulva ezáltal a „demokratikus deficit” csökkentéséhez és politikai legitimitásának növeléséhez. A harmadik és a negyedik rész pedig az európai polgári kezdeményezés tárgyával és tárgyával foglalkozik. Különös figyelmet fordítanak az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) küldetésére, valamint arra, hogy ez a szervezet hogyan nyújt támogatást a polgároknak egy befogadóbb és erősebb Európai Unió létrehozása érdekében, nevezetesen az ECAS által az Európai Bizottság nevében és szerződése alapján működtetett európai polgári kezdeményezés fórumán keresztül. Végül, de nem utolsósorban az ötödik szakasz célja annak kifejtése, hogy az európai polgárok hogyan vehetnek részt az európai polgári kezdeményezésben. Ebben az összefüggésben különösen fontosak Olga Kikou és Regina Quelhas Lima/Graça Múrias észrevételei: az első az „End the Cage Age” (Vessünk véget a ketreces állattenyésztésnek!) elnevezésű hatodik sikeres európai polgári kezdeményezéshez vezető folyamat néhány részletét ismerteti; ez utóbbi hangsúlyozza a nemzeti kapcsolattartó pontok létrehozásának fontosságát az uniós polgárokhoz való közelség biztosítása és az európai polgári kezdeményezés ismertségének növelése szempontjából.
Az európai polgári kezdeményezés A-tól Z-ig terjedő munkakönyve
A Munkakönyv II. része kizárólag az „ECI: A-tól Z-ig, a program általános céljainak feltárása és fő tevékenységeinek utólagos elemzése: az európai polgári kezdeményezésről szóló online tanfolyam, bevezető ülések, az európai polgári kezdeményezésről szóló intenzív online tanfolyam, a szakértői tanulási tevékenységek, az online jelenléti és játékosítási stratégiák, az európai polgári kezdeményezés modellrendezvényei? és néhány diákkezdeményezés. Végül, de nem utolsósorban Fernando Borges és Dulce Lopes elemzett néhány adatot a kérdés megválaszolása érdekében: „Megvalósultak-e a projekttel kapcsolatos elvárások?”. Összegezve azt a következtetést vonták le, hogy „az eredmények azt mutatják, hogy a résztvevők nagymértékben elégedettek voltak azokkal a tevékenységekkel és tapasztalatokkal, amelyekben részt vettek, valamint a projekt általános tervezésével és céljával. Az „ECI: Az „A”-tól Z-ig terjedő csoport szempontjából ez az intenzív, szilárd eredményekben megnyilvánuló együttműködési munkának, valamint az európai uniós ügyekkel kapcsolatos oktatásnak és képzésnek szentelt, nem mérhető elkötelezettségnek felel meg.”
Tudjon meg többet az európai polgári kezdeményezésről: A-tól Z-ig:
„ECI-modell”: Hogyan érhetik el a diákok az aktív európai polgárokat a gyakorlatban?
Közreműködők
Dulce Lopes, Eduardo FigueiredoDulce Lopes a Coimbrai Egyetem Jogtudományi Karának professzora. A Miniszterek Tanácsa portugál elnökségének, az Európai Parlamentnek és a Lille-i Katolikus Egyetemnek dolgozott, és a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia angol tanulmányokért felelős igazgatója volt (2018). Ő koordinálta az Erasmus+ „ECI: A-tól Z-ig”. További hivatkozások: https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08
Eduardo Figueiredo a Coimbrai Egyetem Jogi Karának meghívott asszisztense. Az Erasmus+ „ECI: A-tól Z-ig”. További hivatkozások: https://www.cienciavitae.pt/0A17-3ED6-803B
Szóljon hozzá!
Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.