Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európska iniciatíva občanov – komunikačné prekážky?

Dátum aktualizácie: 23/05/2019

Nedávno sa dosiahla politická dohoda o nových pravidlách pre európsku iniciatívu občanov. Zmeny, ktoré vychádzajú zo skúseností s iniciatívami, ktoré sa začali od ich zavedenia, a zo spätnej väzby od ich iniciátorov a predkladateľov, zahŕňajú niekoľko vítaných zlepšení a určité obmedzenia. V tejto funkcii sa budem zaoberať možnosťami a obmedzeniami oznamovania iniciatívy na zber podpisov.

Na to, aby bola iniciatíva úspešná, je potrebná široká publicita: každý mesiac stratený znamená, že na každý zostávajúci deň sa vyžaduje o 8 % viac podpisov.

Doteraz musel byť systém zberu podpisov overený orgánom informačnej bezpečnosti krajiny, v ktorej sa systém nachádza. V mnohých prípadoch sa zavedenie a audit systému mohli začať až po zaregistrovaní iniciatívy Európskou komisiou.

Vzhľadom na to, že audit certifikácie trvá až jeden mesiac, to sa premietlo do strateného času na zber podpisov a vyhľadávanie organizácií a tlače na jeho zverejnenie, keďže tento proces sa mohol začať až po tom, ako bol k dispozícii systém zberu podpisov.  

Podľa nových pravidiel sa lehota na zber nezačína automaticky pri registrácii, ale môže sa posunúť o šesť mesiacov, čím sa poskytne čas na prípravu.

Podľa predchádzajúcich pravidiel bolo na oficiálne spustenie iniciatívy potrebných sedem osôb. Ukázalo sa, že všetky úspešné iniciatívy podporili organizácie – a niektoré mali dokonca podporu viacerých vlád.

Objavili sa fámy, že by sa to mohlo považovať za to, že organizácie môžu byť medzi iniciátormi. To vyvoláva otázku, či má iniciatíva umožniť občanom aktívne sa zúčastňovať na demokratickom procese alebo či poskytuje existujúcim organizáciám iný kanál na lobovanie európskych zákonodarcov. Niektoré mimovládne organizácie sa v skutočnosti obávali, že podporili úspešné iniciatívy.

A napokon, nové pravidlá pre európske iniciatívy občanov umožňujú organizátorom len založiť právny subjekt výlučne na účely riadenia iniciatívy. To nezohľadňuje úlohu mimovládnych organizácií, ale zachováva si úlohu jednotlivých občanov.

S akou podporou môžu organizátori počítať pri propagácii svojej iniciatívy? Európske inštitúcie sa cítia povinné byť neutrálne, aj keď sú ciele iniciatívy proeurópske.

Komisia však financuje fórum európskej iniciatívy občanov. Fórum riadi niekoľko organizácií a pomáha s tipmi a metódami vrátane kampaní.

Európsky hospodársky a sociálny výbor má tiež podporný tím a každoročne organizuje „deň európskej iniciatívy občanov“. Tieto organizácie však zostávajú v rámci tzv. bubliny ECI, a preto ich pomoc nie je významná pre oslovenie širšej verejnosti.

Ich pomoc pri výmene skúseností by však mohla byť užitočná. Zaujímavým aspektom nových pravidiel je, že sa v nich od členských štátov vyžaduje, aby zriadili kontaktné miesta na poskytovanie bezplatných informácií a pomoci skupinám organizátorov.

Myslím si, že je v záujme celej Európy, aby platformy boli vytvorené s cieľom osloviť široké publikum európskych občanov s cieľom podporovať prebiehajúce iniciatívy a zároveň zostať neutrálne, pokiaľ ide o ich obsah.

Prispievatelia

Laszlo SZABO

Laszlo SZABO je iniciátorom STOP FRAUD a zneužívania európskej iniciatívy občanov EÚ

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.