Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Európai polgári kezdeményezés – kommunikációs akadályok?

Frissítés dátuma: 23/05/2019

A közelmúltban politikai megállapodás született az európai polgári kezdeményezésre vonatkozó új szabályokról. A módosítások, amelyek a bevezetésük óta indított kezdeményezések tapasztalatain, valamint kezdeményezőiktől és támogatóiktól kapott visszajelzéseken alapulnak, számos üdvözlendő javítást és néhány korlátozást tartalmaznak. Ebben a poszton foglalkozom az aláírásgyűjtésre irányuló kezdeményezés közlésének lehetőségeivel és korlátaival.

Ahhoz, hogy egy kezdeményezés sikeres legyen, gyorsan széles körű nyilvánosságot kell biztosítani: minden hónap elveszett, ami azt jelenti, hogy minden hátralevő napra 8%-kal több aláírásra van szükség.

Eddig az aláírásgyűjtő rendszert annak az országnak az információbiztonsági hatóságának kellett hitelesítenie, ahol a rendszert működtetik. A rendszer létrehozása és ellenőrzése sok esetben csak azt követően kezdődhetett meg, hogy az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a kezdeményezést.

Mivel az igazolás ellenőrzése egy hónapig tart, ez az aláírásgyűjtésre és a szervezetek felkutatására, valamint a sajtónak a nyilvánosság érdekében történő felkutatására rendelkezésre álló időveszteséghez vezetett, mivel ez a folyamat csak az aláírásgyűjtési rendszer rendelkezésre állása után kezdődhetett meg.  

Az új szabályok értelmében a gyűjtési időszak nem kezdődik meg automatikusan a nyilvántartásba vételkor, hanem hat hónappal késleltethető, ami lehetővé teszi az előkészületek elvégzését.

A korábbi szabályok szerint hét személyre volt szükség a kezdeményezés hivatalos elindításához. Nyilvánvalóvá vált, hogy az összes sikeres kezdeményezést szervezetek támogatták, sőt néhányuk több kormány támogatását is élvezte.

Híresztelések voltak arról, hogy ez lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy a kezdeményezők közé tartozzanak. Ez felveti a kérdést, hogy a kezdeményezés célja-e az, hogy lehetővé tegye a polgárok számára a demokratikus folyamatban való proaktív részvételt, vagy a meglévő szervezetek számára újabb csatornát biztosít-e az európai jogalkotók lobbizására. Egyes nem kormányzati szervezetek valójában azzal büszkélkedtek, hogy sikeres kezdeményezéseket támogattak.

Végezetül az európai polgári kezdeményezésekre vonatkozó új szabályok csak azt teszik lehetővé a szervezők számára, hogy jogi személyt hozzanak létre kizárólag a kezdeményezés irányítása céljából. Ez nem veszi figyelembe a nem kormányzati szervezetek szerepét, de megtartja az egyes polgárok szerepét.

Milyen támogatásra számíthatnak a szervezők kezdeményezésük nyilvánosságra hozatalakor? Az európai intézmények kötelesek semlegesnek lenni, még akkor is, ha a kezdeményezés célkitűzései Európa-pártiak.

A Bizottság azonban finanszírozza az európai polgári kezdeményezés fórumát. A fórumot több szervezet működteti, és segít tippekkel és módszerekkel, többek között kampányokkal kapcsolatban.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság támogató csoporttal is rendelkezik, és évente megszervezi az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság „ECI-napját”. Ezek a szervezetek azonban továbbra is az „ECI buborékon” belül maradnak, és mint ilyen, segítségnyújtásuk nem jelentős a szélesebb közönség elérése szempontjából.

A tapasztalatok megosztásában való közreműködésük azonban hasznos lehet. Az új szabályok érdekes aspektusa, hogy előírja a tagállamok számára, hogy hozzanak létre kapcsolattartó pontokat, amelyek ingyenes tájékoztatást és segítséget nyújtanak a szervezői csoportoknak.

Úgy vélem, hogy egész Európa érdeke, hogy platformokat hozzanak létre az európai polgárok széles közönségének elérése érdekében, hogy népszerűsítsék a folyamatban lévő kezdeményezéseket, miközben tartalmukat tekintve semlegesek maradnak.

Közreműködők

SZABO Laszlo

SZABO László a STOP FRAUD kezdeményezés kezdeményezője, és visszaél az EU ALAPJÁT viselő európai polgári kezdeményezéssel

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.