Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa – komunikační překážky?

Datum aktualizace: 23/05/2019

V nedávné době bylo dosaženo politické dohody o nových pravidlech pro evropskou občanskou iniciativu. Změny, které vycházejí ze zkušeností s iniciativami zahájenými od jejich zavedení a ze zpětné vazby od iniciátorů a navrhovatelů, zahrnují několik vítaných zlepšení a určitá omezení. V této funkci se budu zabývat možnostmi a omezeními, pokud jde o informování o iniciativě pro sběr podpisů.

Má-li být iniciativa úspěšná, je třeba rychle zajistit širokou publicitu: každý měsíc ztrácíme více než 8 % podpisů na každý den, který zbývá.

Dosud musel být systém sběru podpisů ověřen orgánem pro bezpečnost informací země, v níž je systém provozován. V mnoha případech mohlo zavedení a audit systému začít až poté, co ji Evropská komise zaregistrovala.

Vzhledem k tomu, že audit certifikace trvá až jeden měsíc, to se promítlo do ztraceného času na sběr podpisů a hledání organizací a tisk na její propagaci, neboť tento proces by mohl být zahájen až poté, co byl k dispozici systém sběru podpisů.  

Podle nových pravidel nezačíná období sběru automaticky při registraci, ale může být odloženo o šest měsíců, což poskytne čas na přípravu.

Podle dřívějších pravidel bylo k oficiálnímu zahájení iniciativy zapotřebí sedm osob. Ukázalo se, že všechny úspěšné iniciativy byly podporovány organizacemi – a některé dokonce měly podporu několika vlád.

Objevily se zvěsti o tom, že by to mohlo být vnímáno jako prostředek, který organizacím umožňuje stát se mezi iniciátory. To vyvolává otázku, zda je cílem iniciativy umožnit občanům aktivní účast na demokratickém procesu, nebo zda poskytuje stávajícím organizacím jiný kanál pro lobbování evropských zákonodárců. Některé nevládní organizace se ve skutečnosti rozhořčily, že sponzorovaly úspěšné iniciativy.

Nová pravidla pro evropské občanské iniciativy umožňují organizátorům pouze zřídit právní subjekt výhradně pro účely správy iniciativy. To nezohledňuje úlohu nevládních organizací, ale zachovává si úlohu jednotlivých občanů.

Na jakou podporu mohou organizátoři při propagaci své iniciativy počítat? Evropské orgány se cítí být povinny být neutrální, i když jsou cíle iniciativy proevropské.

Komise však financuje Fórum evropské občanské iniciativy. Fórum řídí několik organizací a pomáhá s tipy a metodami, včetně kampaní.

Evropský hospodářský a sociální výbor má rovněž podpůrný tým a každoročně pořádá „den evropské občanské iniciativy“. Tyto organizace však zůstávají součástí „bubliny evropské občanské iniciativy“ a jejich pomoc jako taková není významná pro oslovení širší veřejnosti.

Jejich pomoc při sdílení zkušeností by však mohla být užitečná. Zajímavý aspekt nových pravidel spočívá v tom, že vyžaduje, aby členské státy zřídily kontaktní místa, která by skupinám organizátorů poskytovala bezplatné informace a pomoc.

Domnívám se, že je v zájmu celé Evropy, aby byly vytvořeny platformy, které osloví široké publikum evropských občanů a podpoří probíhající iniciativy a zároveň zůstanou neutrální, pokud jde o jejich obsah.

Přispěvatelé

Laszlo SZABO

Laszlo SZABO je iniciátorem iniciativy STOP FRAUD a zneužívání evropské občanské iniciativy FUNDS EU

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.