
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ tutvustus
„Euroopa karusnahast priiks“ on kümnes edukas Euroopa kodanikualgatus, milles kutsutakse üles keelustama karusloomakasvatust kogu ELis ja karusnahatoodete müüki ühtsel turul.
16. märtsil 2022 registreeritud algatus „Euroopa karusnahast priiks“ sai kiiresti hoogu juurde. Kampaania raames alustati allkirjade kogumist ametlikult 18. mail 2022 ja jõuti erakorralise verstapostini, kogudes 1 502 319 kontrollitud toetusavaldust. Miinimumkünnised ületati 18 liikmesriigis, mis märgib Euroopa kodanikualgatuste rekordit ja viitab kogu ELis saadud laialdasele vastukajale. Märkimisväärne on see, et korraldajad lõpetasid allkirjade kogumise etapi 1. märtsil 2023, s.t rohkem kui kaks kuud enne 18. mai 2023. aasta tähtaega. Kogutud allkirjad esitati viivitamata vastavatele riiklikele ametiasutustele kinnitamiseks.
Pärast kinnitamisprotsessi esitati algatus 14. juunil 2023 ametlikult Euroopa Komisjonile (pressiteade). Algatusele vastamiseks avaldas komisjon 7. detsembril 2023 teatise, milles kirjeldati kavandatud meetmeid. See oli oluline samm edasi, et võtta arvesse kodanike nõudmisi rangemate loomade heaolu standardite ja eetiliste kaalutluste järele ELi turul.
Algatus registreeritud
16.3.2022
Allkirjade kogumise perioodi algus
18.5.2022
Allkirjade kogumise perioodi lõpp
1.3.2023
Euroopa Komisjon kinnitas algatuse
14.6.2023
Euroopa Komisjon vastas algatusele
7.12.2023
Mis tagas algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ edu?
„Euroopa karusnahast priiks“ mitte ainult ei täitnud kõiki eesmärke, vaid ka ületas need. Algatus kogus üle 1,5 miljoni allkirja ja ületas miinimumkünnised 18 liikmesriigis, mis on tunduvalt rohkem kui nõue koguda 1 miljon allkirja ja ületada künnised vähemalt seitsmes riigis. Korraldajate sõnul aitasid edule kaasa kolm peamist tegurit.
Euroopa kodanikualgatuse korraldamine ei ole sprint, vaid maraton. Eesmärkide saavutamiseks on vaja hoolikat kavandamist, püsivaid jõupingutusi ja pikaajalist pühendumist.
Ulatusliku toetuse saamiseks on väga oluline luua sidemeid erinevate partnerorganisatsioonidega ja laiendada seda võrgustikku kogu kampaania vältel.
Selge eelarve ja kindel strateegia toetuse saamiseks ja rahastuse tagamiseks on olulised kampaania käigus hoidmiseks ja selle eesmärkide saavutamiseks.
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ strateegia
Ettevalmistus
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajad ammutasid kogemusi varasematest Euroopa kodanikualgatustest, nagu „Lõpp puuriajastule“ ja „Julmust vältiv kosmeetika“, mis kogusid vastavalt umbes 1,4 ja 1,2 miljonit allkirja. Varasemad kogemused osutusid korraldajate jaoks väärtuslikuks, kuna nad mõistsid, et hoolikas ettevalmistus on Euroopa kodanikualgatuse edukaks korraldamiseks ja käivitamiseks hädavajalik.
Enne kampaania käivitamist keskendusid korraldajad 82 partnerist koosneva tugeva võrgustiku loomisele, et tagada allkirjade kogumisele laialdane toetus. Peamine algatust toetanud vabaühendus Eurogroup for Animals on katusorganisatsioon, millel on üle 90 liikmesrühma. Kolmandik neist on juba pikka aega karusnaha keelustamiseks aktiivselt tegutsenud ja neid kutsuti kampaaniaga ühinema. Lisaks tegid korraldajad koostööd väljaspool oma vahetut võrgustikku olevate rühmadega, kelle nad valisid välja ELi liikmesriikides tegutsevate organisatsioonide seast.
Rahaliste vahendite kogumine ja ressursid
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajad kogusid 30 sponsorilt 1 904 595 eurot toetust ja rahalisi vahendeid, kusjuures märkimisväärse panuse andsid sellised organisatsioonid nagu FOUR PAWS, Eurogroup for Animals ja Djurens Rätt.
Rahastamisallikad (€)
Märkus. Lisateave algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ toetuse ja rahaliste vahendite kohta on kättesaadav spetsiaalsel komisjoni veebilehel. Teatada tuleb ainult panustest, mis ületavad 500 eurot sponsori kohta.
Selleks et toetada oma vabatahtlikke ja partnereid ning tagada, et partnerite võrgustikud algatust aktiivselt toetaksid, lõid korraldajad kampaania jaoks „kampaaniamaterjalide panga“. See „pank“ varustas vabatahtlikke ja partnereid teabematerjalide, sotsiaalmeedia mallide ja strateegiliste juhistega. Samuti kohtusid korraldajad regulaarselt partneritega, et hoida neid kursis algatuse edenemisega, säilitada koordineerimine ja arutada kampaania käigus tekkinud probleeme.
Kampaaniastrateegia ja allkirjade kogumise kava
Korraldajate peamine strateegia seisnes hea veebipõhise nähtavuse loomises, kuna see oli nende arvates kõige tõhusam viis paljude kodanikeni jõudmiseks ja nende kaasamiseks. Nad töötasid välja mitmekeelse veebisaidi, mis sisaldas taustteavet algatuse ja selle eesmärkide kohta, allkirjade kogumise lehekülge ja uudiskirja. Lisaks laiendasid korraldajad oma kohalolekut sotsiaalmeedia platvormidel, sealhulgas Instagramis (5300 jälgijat ja 295 postitust). Korraldajad kasutasid algatuse tutvustamiseks ka oma olemasolevaid sotsiaalmeediakanaleid: X (varem Twitter) 16 100 jälgijaga, YouTube 844 tellijaga, Instagram 6200 ja Facebook 20 000 jälgijaga.
Korraldajad kavandasid allkirjade kogumise etappi hoolikalt, seades igale liikmesriigile eesmärgid, mis põhinesid mitmel teguril, sealhulgas sellel, kas karusnahatööstus on selles riigis endiselt aktiivne, sarnaste kampaaniate jaoks selles riigis varem kogutud allkirjade arv ja seal tegutsevate toetavate organisatsioonide arv. Korraldajad otsustasid keskenduda maksimaalsele arvule liikmesriikidele, et näidata, et algatust toetati kõikjalt Euroopa Liidust.
Allkirjade kogumise ja kontrollimise protsess
Algatuse korraldajad kasutasid sõltumatut veebipõhist toetusavalduste kogumise süsteemi.
[Kuigi algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajad kasutasid sõltumatut veebipõhist toetusavalduste kogumise süsteemi, siis alates 1. jaanuarist 2023 on veebipõhine toetusavalduste kogumise kesksüsteem ainus süsteem, mida korraldajad saavad internetis allkirjade kogumiseks kasutada.]
Nende kampaaniastrateegia keskendus peamiselt sotsiaalmeediale ja tugines oma võrgustikule, et tutvustada kampaaniat „Euroopa karusnahast priiks“ erinevate partnerorganisatsioonide eri sihtrühmadele. Korraldajad tegelesid edukalt sellega, et aastapikkuse kampaania hoog ei raugeks, analüüsides aktiivselt oma kampaaniastrateegiat ja arutledes partneritega selle üle, mis toimis hästi ja mis mitte.
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajad otsustasid lõpetada allkirjade kogumise 1. märtsil 2023 – kaks ja pool kuud enne tähtaega. Algatus kogus 27 ELi liikmesriigis kokku 1 701 892 allkirja ja riikide ametiasutused tunnistasid neist kehtivaks 88%. Nõutud künnised ületati 18 liikmesriigis, mis on kõigi Euroopa kodanikualgatuste rekord.
14. juunil 2023 esitasid korraldajad Euroopa Komisjonile 1 502 319 kinnitatud toetusavaldust. Saksamaa oli algatuse toetamisel 518 534 avaldusega esirinnas, talle järgnesid Prantsusmaa (107 672) ja Rootsi (101 645). Allkirjade esitamisele järgnes kuuekuuline läbivaatamisperiood.
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ raames kogutud toetusavalduste arv liikmesriikide kaupa
Kaardil olevate punktidega on tähistatud need ELi liikmesriigid, kus ületati algatuse toetamiseks nõutav allkirjade miinimumkünnis. Algatus „Euroopa karusnahast priiks“ ületas miinimumkünnised 18 liikmesriigis. Kogu tabel koos algatusele kogutud toetusavaldustega on kättesaadav spetsiaalsel komisjoni veebilehel.
Algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ mõju
Ametlik esitamine ja kohtumised komisjoni esindajatega
Pärast algatuse ametlikku esitamist kohtusid korraldajad 20. juulil 2023 Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresidendi Věra Jourová ning tervishoiu ja toiduohutuse voliniku Stella Kyriakidesega (pressiteade).
(© Euroopa Liit, 2023)
Avalik kuulamine Euroopa Parlamendis
10. oktoobril 2023 korraldas Euroopa Parlament seoses selle algatusega avaliku kuulamise. Avalikul kuulamisel tutvustasid korraldajad oma eesmärke ja suhtlesid konstruktiivses dialoogis otse Euroopa Parlamendi liikmetega. Vaadake avaliku kuulamise salvestist
(© Euroopa Liit, 2023)
Arutelu täiskogu istungil Euroopa Parlamendis
19. oktoobril 2023 toimus Euroopa Parlamendi täiskogu istungil algatuse teemaline arutelu. Vaadake täiskogu arutelu salvestist: 1. osa | 2. osa.
Euroopa Komisjoni ametlik vastus
7. detsembril 2023 võttis Euroopa Komisjon vastu teatise, milles kirjeldatakse komisjoni vastust algatusele „Euroopa karusnahast priiks“. Komisjon väljendas algatuse üle heameelt ja teatas järgmistest meetmetest (pressiteade):
- EFSA teaduslik hinnang: komisjon tegi Euroopa Toiduohutusametile (EFSA) ülesandeks esitada 2025. aasta märtsiks karusloomade heaolu kohta teaduslik arvamus. EFSA arvamus peaks keskenduma üksnes karusnaha tootmiseks peetavatele loomadele, nimelt naaritsatele, rebastele, kährikutele ja tšintšiljadele, ning analüüsima nende heaolu, levinud kasvatussüsteeme ja seda, kuidas saaks praegustes kasvatustingimustes heaoluprobleeme ära hoida või leevendada;
- kavandatavate keeldude hindamine: seejärel hindab komisjon algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ raames taotletud keelde, sealhulgas nende keeldude majanduslikku ja sotsiaalset mõju ELis;
- otsus karusnahakasvatuse ja karusnaha turustamise kohta: võttes arvesse EFSA arvamust ja hindamise tulemusi, teatab komisjon 2026. aasta märtsiks, kas ta peab asjakohaseks teha ettepanek keelustada karusloomakasvatus ja karusnaha turustamine ELis pärast üleminekuperioodi.
Vahepealsel ajal jätkab komisjon ka ettevalmistustööd muude loomade heaolu käsitlevate ettepanekutega, nagu on välja kuulutatud strateegias „Talust taldrikule“. Samuti võtab komisjon mitmeid meetmeid seoses karusloomakasvatuse mõjuga heaolule, rahvatervisele ja keskkonnale. Need hõlmavad kohapealseid kontrollkäike liikmesriikide karusloomakasvandustesse, et uurida olemasolevaid terviseühtsuse mehhanisme, ning mõjuhinnangut tekstiiltoodete märgistamise määruse võimalikuks läbivaatamiseks. Komisjon järgib terviseühtsuse põhimõtet, mille kohaselt on inimeste, loomade ja keskkonna tervis lahutamatult seotud, et ennetada ja avastada haiguspuhanguid karusloomafarmides ja neile reageerida.
9. veebruaril 2024 kohtusid korraldajad volinik Kyriakidesega, et arutada vastust nende algatusele.
(© Euroopa Liit, 2024)
Nõuanded tulevastele korraldajatele
Kampaania õnnestumise tagamiseks annavad algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajad mõned olulised nõuanded.
Põhjalik ettevalmistus on väga oluline. Veenduge, et mõistate täielikult Euroopa kodanikualgatuse protsessi ja õiguslikke nõudeid, et vältida hilisemaid sekeldusi.
Küsige küsimusi meie ekspertidelt, kui teil on oma algatuse suhtes kahtlusi!
Tehke koostööd organisatsioonidega, millel on juba tugev kodanikuosalus ja toetus. Nende loodud võrgustikud aitavad teie sõnumit võimendada ja jõuda rohkemate inimesteni.
Keskenduge uute suhete ja partnerluste loomisele, et suurendada oma teavitustegevuse ulatust. Mida rohkem ühendusi loote, seda suurem on teie algatuse mõju.
Julgustage neid, kes teiega ühinevad, saama kampaania aktiivseteks edendajateks. Hoolitsege selle eest, et neil oleks õiged vahendid, nagu põhiteave, kommunikatsioonimaterjalid ja olulised kampaaniakuupäevad, et nad saaksid algatuse sõnumit oma kanalites jagada.
Lisateave
Lisateave algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ kohta on kättesaadav korraldajate veebisaidil ja spetsiaalsel komisjoni veebilehel.
Tutvuge algatuse „Euroopa karusnahast priiks“ korraldajate täiendavate juhendmaterjalidega
