Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Za Europu bez krzna

Fur Free Europe logo

O inicijativi „Za Europu bez krzna”

Inicijativa „Za Europu bez krzna” deseta je po redu uspješna europska građanska inicijativa. Njome se poziva na zabranu uzgoja životinja radi krzna u cijeloj Uniji i prodaje proizvoda od krzna na jedinstvenom tržištu.

Inicijativa je registrirana 16. ožujka 2022. i brzo je naišla na odaziv. Prikupljanje potpisa službeno je započelo 18. svibnja 2022., a na kraju kampanje prikupljeno je rekordnih 1 502 319 provjerenih izjava o potpori. Potrebni pragovi dosegnuti su u 18 država članica, čime je oboren rekord i potvrđen velik odjek tog pokreta u cijeloj Europskoj uniji. Organizatori su fazu prikupljanja potpisa zaključili 1. ožujka 2023., odnosno čak više od dva mjeseca prije isteka roka 18. svibnja 2023. Prikupljeni potpisi odmah su dostavljeni na potvrđivanje nacionalnim tijelima.

Nakon dovršetka postupka potvrđivanja inicijativa je službeno podnesena Europskoj komisiji 14. lipnja 2023. (objava za medije). Komisija je 7. prosinca 2023. objavila komunikaciju u kojoj je navela mjere koje planira poduzeti kao odgovor na inicijativu. To je bio važan korak u nastojanju da se odgovori na zahtjeve građana za strožim standardima dobrobiti životinja i etičkim standardima na tržištu EU-a.

  1. Registracija inicijative

    16. 3. 2022.

  2. Početak prikupljanja potpisa

    18. 5. 2022.

  3. Završetak prikupljanja potpisa

    1. 3. 2023.

  4. Potvrda valjanosti inicijative u Europskoj komisiji

    14. 6. 2023.

  5. Odgovor Europske komisije na inicijativu

    7. 12. 2023.

Zašto je inicijativa „Za Europu bez krzna” postigla toliki uspjeh?

Inicijativa „Za Europu bez krzna” ne samo da je ostvarila sve ciljeve, već ih je i premašila. Prikupljeno je više od 1,5 milijuna potpisa, a potrebni pragovi dosegnuti su u 18 država članica, što je znatno više od obveznih milijun potpisa u najmanje sedam zemalja. Prema riječima organizatora, tom su uspjehu pridonijela tri ključna čimbenika.

Temeljita priprema

Organizacija europske građanske inicijative nije sprint, već maraton. Ostvarivanje njezinih ciljeva zahtijeva pažljivo planiranje, neprekidno zalaganje i dugoročnu predanost.

Uspostava razgranate mreže

Kako bi inicijativu podržalo što više građana, nužno je uspostaviti veze s raznim partnerskim organizacijama i kontinuirano širiti tu mrežu tijekom cijele kampanje.

Proračun i prikupljanje sredstava

Da bi kampanja održala svoj zamah i ostvarila ciljeve, mora imati jasan proračun i čvrstu strategiju za prikupljanje potpore i pribavljanje sredstava.

 

Strategija inicijative „Za Europu bez krzna”

 

A group of people holding signs

Priprema

Organizatori inicijative „Za Europu bez krzna” oslonili su se na svoje iskustvo iz prethodnih europskih građanskih inicijativa, npr. „Okončajmo upotrebu kaveza” i „Spasite kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti”, koje su prikupile oko 1,4 milijuna odnosno 1,2 milijuna potpisa. Iz tog su vrijednog iskustva naučili da je pažljiva priprema ključna za uspješno organiziranje i pokretanje europske građanske inicijative.

Prije pokretanja kampanje organizatori su uložili velik trud u izgradnju razgranate mreže od 82 partnera, koja im je poslužila kao čvrsta baza za prikupljanje potpisa. Eurogroup for Animals, glavna nevladina organizacija koja podupire ovu inicijativu, krovna je organizacija u koju je učlanjeno više od 90 organizacija. Trećina tih organizacija već se dugo zalaže za zabranu krzna, pa su i one pozvane da se pridruže kampanji. Organizatori su surađivali i sa skupinama izvan svoje neposredne mreže tako što su uspostavili kontakte s relevantnim organizacijama u državama članicama EU-a.

Prikupljanje sredstava i resursi

Organizatori inicijative „Za Europu bez krzna” prikupili su potporu i sredstva u iznosu od 1 904 595 eura od 30 sponzora, a najveće doprinose dale su organizacije kao što su FOUR PAWS, Eurogroup for animals i Djurens Rätt.

Izvori financiranja (EUR)

A chart displaying funding sources for the Fur Free Europe ECI in EUR

Napomena: Dodatne informacije o potpori i financiranju inicijative „Za Europu bez krzna” dostupne su na posebnoj internetskoj stranici Komisije. Prijaviti se moraju samo iznosi veći od 500 eura po sponzoru.

Kako bi pomogli svojim volonterima i partnerima te im omogućili da u svojim mrežama aktivno podupru inicijativu, organizatori su osnovali „banku resursa za kampanju”. Iz te su „banke” volonteri i partneri mogli preuzeti komunikacijske materijale, predloške objava za društvene medije i strateške vodiče. Organizatori su uz to s partnerima održavali redovite sastanke kako bi ih obavještavali o napretku inicijative, koordinirali aktivnosti i raspravljali o poteškoćama koje su se pojavljivale tijekom kampanje. 

Strategija kampanje i plan prikupljanja potpisa

Organizatori su se fokusirali na jačanje prisutnosti na internetu jer su shvatili da je to najučinkovitiji način da dopru do velikog broja građana i pobude njihov interes za sudjelovanje. Izradili su višejezične internetske stranice s osnovnim informacijama o inicijativi, njezinim ciljevima, stranicom za prikupljanje potpisa i biltenom. Osim toga, povećali su svoju prisutnost na platformama društvenih medija, posebno Instagramu (5300 pratitelja i 295 objava). Za promicanje inicijative služili su se i vlastitim kanalima na društvenim medijima: X (bivši Twitter) sa 16 100 pratitelja, YouTube s 844 pretplatnika, Instagram sa 6200 pratitelja i Facebook s 20 000 pratitelja. 

Organizatori su pomno isplanirali fazu prikupljanja potpisa i za svaku državu članicu odredili ciljeve na temelju nekoliko čimbenika, uključujući činjenicu je li u toj zemlji krznarska industrija i dalje aktivna, broj potpisa koji su u toj zemlji prethodno prikupljeni u sličnim kampanjama i broj aktivnih organizacija u toj zemlji koje se zalažu za slične ciljeve. Odlučili su se usredotočiti na maksimalan broj država članica kako bi pokazali da potpora inicijativi dolazi iz cijele Europske unije. 

„Prikupiti više od milijun potpisa nije lako, pa se ne biste trebali ograničiti na prag od sedam država članica.” – organizator inicijative „Za Europu bez krzna”

 

Prikupljanje potpisa i postupak provjere

Organizatori inicijative koristili su neovisni sustav internetskog prikupljanja. 

[Organizatori inicijative „Za Europu bez krzna” koristili su neovisni sustav internetskog prikupljanja, no od 1. siječnja 2023. za prikupljanje potpisa na internetu može se koristiti samo središnji sustav internetskog prikupljanja.]

Kampanju su vodili prvenstveno na društvenim mrežama, a u tome su im pomogle partnerske organizacije, koje su inicijativu promicale u svojim krugovima. Uspjeli su zadržati entuzijazam tijekom jednogodišnje kampanje tako što su redovito analizirali svoju strategiju i komunicirali s partnerima o tome što dobro funkcionira, a što ne.

„Uvijek morate analizirati, isprobavati i dorađivati svoj plan, vidjeti što i gdje funkcionira i zadržati motivaciju!” – organizator inicijative „Za Europu bez krzna”

Organizatori inicijative „Za Europu bez krzna” odlučili su zaključiti prikupljanje potpisa 1. ožujka 2023., dva i pol mjeseca prije isteka roka. Inicijativa je prikupila 1 701 892 potpisa u 27 država članica EU-a, a nacionalna tijela valjanima su ocijenila njih 88 %. Propisani pragovi dosegnuti su u 18 država članica, što je rekord među svim europskim građanskim inicijativama.

Organizatori su 14. lipnja 2023. Europskoj komisiji dostavili 1 502 319 potvrđenih izjava o potpori. Najveću potporu inicijativi „Za Europu bez krzna” pružila je Njemačka s 518 534 potpisa, a potom Francuska (107 672) i Švedska (101 645). Podnošenjem prikupljenih potpisa započelo je šestomjesečno razdoblje ispitivanja. 

Broj prikupljenih izjava o potpori za inicijativu „Za Europu bez krzna” po državama članicama

A visual map showing the distribution of signatures collected
Fur Free Europe reached the minimum thresholds in 18 Member States. Source: European Citizens' Initiative website, 2024.

Države članice EU-a u kojima je prikupljen minimalni potreban broj izjava o potpori inicijativi na grafikonu su označene kvačicama. Inicijativa „Za Europu bez krzna” potrebne je pragove dosegnula u 18 država članica. Cijela tablica s izjavama o potpori za inicijativu „Za Europu bez krzna” dostupna je na posebnoj internetskoj stranici Komisije

 

Učinak inicijative „Za Europu bez krzna”

Službeno podnošenje i sastanci s Komisijom

Nakon službenog podnošenja inicijative „Za Europu bez krzna” organizatori su se 20. srpnja 2023. sastali s potpredsjednicom Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věrom Jourovom i povjerenicom za zdravlje i sigurnost hrane Stellom Kyriakides (priopćenje za medije). 

 

Visit of representatives of the successful European Citizens’ Initiative ‘Fur Free Europe’ to the European Commission
Visit of representatives of the successful European Citizens’ Initiative ‘Fur Free Europe’ to the European Commission

(© Europska unija, 2023.)

Javno saslušanje u Europskom parlamentu

Europski parlament održao je 10. listopada 2023. javno saslušanje o inicijativi „Za Europu bez krzna”. Tom su prigodom organizatori predstavili svoje ciljeve i konstruktivno raspravljali s članovima Europskog parlamenta. Snimka javnog saslušanja

European Parliament hearing on Fur Free Europe, showcasing the assembly in session with engaged participants.

(© Europska unija, 2023.)

Rasprava na plenarnoj sjednici u Europskom parlamentu

O inicijativi „Za Europu bez krzna” raspravljalo se 19. listopada 2023. na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta. Snimka rasprave na plenarnoj sjednici: 1. dio | 2. dio.

Službeni odgovor Europske komisije

Europska komisija donijela je 7. prosinca 2023. komunikaciju s odgovorom na inicijativu „Za Europu bez krzna”. Pozdravila je inicijativu i najavila korake navedene u nastavku (priopćenje za medije). 

  1. EFSA-ina znanstvena ocjena: Komisija je od Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) zatražila da do ožujka 2025. dostavi znanstveno mišljenje o dobrobiti krznaša. EFSA bi se u mišljenju trebala fokusirati na životinje koje se uzgajaju isključivo za proizvodnju krzna, odnosno na nerčeve, lisice, rakune i činčile, te analizirati dobrobit tih životinja, uobičajene sustave uzgoja i načine na koje bi se narušavanje dobrobiti moglo spriječiti ili ublažiti u trenutačnim uvjetima uzgoja.
  2. Ocjena predloženih zabrana: Komisija će nakon toga ocijeniti zabrane koje traži inicijativa „Za Europu bez krzna”, što će uključivati procjenu gospodarskih i socijalnih učinaka tih zabrana u EU-u. 
  3. Odluka o uzgoju krznaša i stavljanju krzna na tržište: uzimajući u obzir mišljenje EFSA-e i ishode evaluacije, Komisija će se do ožujka 2026. očitovati o tome smatra li primjerenim predložiti da se nakon prijelaznog razdoblja u Europskoj uniji zabrani uzgoj krznaša i stavljanje krzna na tržište.  

Komisija će u međuvremenu nastaviti pripremati druge prijedloge povezane s dobrobiti životinja, kako je najavila u strategiji „od polja do stola”. Već poduzima neke mjere u vezi s posljedicama uzgoja krznaša za dobrobit, javno zdravlje i okoliš. To uključuje terenske posjete farmama krznaša u državama članicama kako bi se istražili postojeći mehanizmi u okviru pristupa „Jedno zdravlje”, kao i procjenu učinka radi moguće revizije Uredbe o označivanju tekstila. Kako bi spriječila, otkrila i odgovorila na izbijanja bolesti na farmama za uzgoj krznaša, Komisija će slijediti pristup „Jedno zdravlje”, koji polazi od pretpostavke da je zdravlje ljudi neraskidivo povezano sa zdravljem životinja i okoliša.

Organizatori su se 9. veljače 2024. sastali s povjerenicom Kyriakides kako bi raspravljali o odgovoru na njihovu inicijativu.

Visit of representatives of the European Citizens' Initiative "Fur Free Europe" to the European Commission
Visit of Representatives of the European Citizens' Initiative 'Fur Free Europe' to the European Commission

(© Europska unija, 2024.)

 

Upute i savjeti organizatorima budućih inicijativa

Kako bi i vaša kampanja bila uspješna, pročitajte najvažnije savjete organizatora inicijative „Za Europu bez krzna”.

Prvo se dobro pripremite! 

Temeljita priprema izuzetno je važna. Morate u potpunosti razumjeti postupak europske građanske inicijative i pravne zahtjeve kako kasnije ne biste naišli na prepreke.

 

Imate li bilo kakvih dvojbi u vezi sa svojom inicijativom, obratite se našim stručnjacima!

 

Uspostavite partnerstva s etabliranim organizacijama civilnog društva

Surađujte s organizacijama koje su već uspjele potaknuti građane na sudjelovanje i pridobile njihovu potporu. Zahvaljujući njihovim uhodanim mrežama moći ćete povećati doseg svoje poruke i doprijeti do šire publike.

Proširite svoju mrežu

Posvetite se izgradnji novih odnosa i partnerstava kako biste povećali svoj doseg. Što se bolje povežete, to će vaša inicijativa imati veći odjek.

Omogućite pobornicima inicijative da se angažiraju

Potaknite osobe koje vam se pridruže da aktivno promiču vašu kampanju. Kako bi mogle prenijeti vašu poruku svojim kanalima, podijelite s njima najvažnije informacije, komunikacijske materijale i datume koji su važni za kampanju.

 

Dodatne informacije

Za Europu bez krzna