
Относно „Европа без кожи“
„Европа без кожи“ е 10-ата успешна европейска гражданска инициатива (ЕГИ), в която се призовава за забрана в целия ЕС на отглеждането на животни за добив на ценни кожи и продажбата на кожени изделия в рамките на единния пазар.
Регистрирана на 16 март 2022 г. „Европа без кожи“ бързо набира скорост. Кампанията започва официално да събира подписи на 18 май 2022 г. и постига изключителни резултати, като събира 1 502 319 проверени изявления за подкрепа. Минималните прагове са достигнати в 18 държави членки, което бележи рекорд за ЕГИ и е показателно за отзвука от каузата в целия ЕС. Забележително е, че фазата на събиране на подписи приключва на 1 март 2023 г. — повече от два месеца преди крайния срок 18 май 2023 г. Събраните подписи са своевременно представени за валидиране от съответните национални органи.
След като приключва процесът на валидиране, инициативата е официално представена на Европейската комисия на 14 юни 2023 г. (съобщение за медиите). Комисията отговоря, като на 7 декември 2023 г. публикува съобщение, в което са очертани планираните от нея действия в отговор на инициативата. Това представлява значителен напредък в удовлетворяването на исканията на гражданите за по-строги стандарти за хуманно отношение към животните и етични съображения на пазара на ЕС.
Инициативата е регистрирана
16.3.2022 г.
Започва събирането на подписи
18.5.2022 г.
Приключва периодът за събиране на подписи
1.3.2023 г.
Инициативата е валидирана от Европейската комисия
14.6.2023 г.
Инициативата получава отговор от Европейската комисия
7.12.2023 г.
В какво се крие успехът на „Европа без кожи“?
„Европа без кожи“ не само постига, но и надхвърля всички цели, като събира над 1,5 милиона подписа и достига минималните прагове в 18 държави членки — далеч над изискваните 1 милиона подписа и прагове в поне 7 държави. Според организаторите три ключови фактора допринасят за този успех:
Организирането на ЕГИ не е спринт, а маратон. То изисква внимателно планиране, постоянни усилия и дългосрочен ангажимент за постигане на поставените цели.
Установяването на връзки с различни партньорски организации и непрекъснатото разширяване на тази мрежа по време на кампанията са от решаващо значение за спечелването на широка подкрепа.
Наличието на ясен бюджет и солидна стратегия за събиране на подкрепа и осигуряване на финансиране са от съществено значение за поддържането на кампанията и постигането на нейните цели.
Стратегията за „Европа без кожи“
Подготовка
Организаторите на „Европа без кожи“ използват опита си от предишни ЕГИ като „Край на клетките“ (End the Cage Age) и „За козметика без жестокост“ (Save Cruelty Free Cosmetics), които събират съответно около 1,4 милиона и 1,2 милиона подписа. Този предишен опит се оказва ценен, тъй като организаторите разбират, че внимателната подготовка е от съществено значение за успешното организиране и стартиране на ЕГИ.
Преди началото на кампанията организаторите се съсредоточават върху изграждането на силна мрежа от 82 партньори, за да осигурят солидна база за подкрепа при събирането на подписи. Еврогрупа за животните (Eurogroup for Animals), водещата неправителствена организация, подкрепяща инициативата, обединява над 90 членуващи групи. Една трета от тези организации отдавна се застъпват за забрана на кожените изделия и са поканени да се присъединят към кампанията. Освен това организаторите си сътрудничат с групи извън непосредствената си мрежа, като набелязват подходящи организации в държавите — членки на ЕС.
Набиране на средства и ресурси
Организаторите на „Европа без кожи“ набират 1 904 595,00 евро под формата на подкрепа и средства от 30 спонсори и значителен принос от организации като ЧЕТИРИ ЛАПИ (FOUR PAWS), Еврогрупата за животните и Djurens Rätt.
Източници на финансиране (в евро)
Забележка: Допълнителна информация за подкрепата и финансирането на „Европа без кожи“ може да бъде намерена наспециалната уебстраница на Комисията. Задължително се докладват само вноски над 500 EUR на спонсор.
Организаторите създават „банка за активи на кампанията“ в подкрепа на своите доброволци и партньори и като гаранция, че тези мрежи от партньори активно ще подкрепят инициативата. Тази „банка“ предоставя на доброволците и партньорите комуникационни материали, образци за социалните медии и стратегически ръководства. Организаторите също така провеждат редовни срещи с партньорите, за да ги информират за напредъка на инициативата, да координират действията и да обсъждат всички предизвикателства, възникнали по време на кампанията.
Стратегия на кампанията и план за събиране на подписи
Основната стратегия на организаторите за кампанията е съсредоточена върху изграждането на силно онлайн присъствие, като се признава, че това е най-ефективният начин за достигане и ангажиране на широк кръг от граждани. Те разработват многоезичен уебсайт с обща информация за инициативата, нейните цели, страница за събиране на подписи и информационен бюлетин. Освен това организаторите разширяват присъствието си в платформите на социалните медии, включително в Instagram (5 300 последователи и 295 публикации). Организаторите също така използват съществуващи канали в социалните медии, за да популяризират инициативата: X (преди Twitter) с 16 100 последователи, YouTube с 844 абонати, Instagram с 6 200 последователи и Facebook с 20 000 последователи.
Организаторите планират внимателно етапа на събиране на подписи, като определят цели за всяка държава членка въз основа на няколко фактора, като например дали все още има кожарска промишленост в съответната държава, броя на подписите, събрани преди това в държавата в рамките на подобни кампании, и броя на подкрепящите организации, извършващи дейност там. Организаторите решават да насочат усилията си към максимален брой държави членки, за да покажат, че инициативата се подкрепя в целия Европейски съюз.
Процес на събиране и проверка на подписи
Организаторите на инициативата използват собствена система за събиране на изявления за подкрепа онлайн.
[Въпреки че организаторите на „Европа без кожи“ използват независима система за събиране на изявления за подкрепа онлайн, от 1 януари 2023 г. централната система за събиране на изявления за подкрепа онлайн е единствената система, която организаторите могат да използват за събиране на подписи онлайн.]
Тяхната стратегия за кампанията е съсредоточена основно върху социалните медии. Организаторите разчитат на своята мрежа при популяризирането на кампанията „Европа без кожи“ сред различните аудитории на отделните партньорски организации. Организаторите успяват да поддържат темпото по време на едногодишната кампания, като активно анализират стратегията си за кампанията и обсъждат с партньорите си какво работи добре и какво не.
Организаторите на „Европа без кожи“ решават да приключат събирането на подписи на 1 март 2023 г., два месеца и половина преди крайния срок. Инициативата събира общо 1 701 892 подписа в 27 държави — членки на ЕС, като 88 % от тях са счетени за валидни от националните органи. Изискваните прагове са достигнати в 18 държави членки — рекорд за ЕГИ.
На 14 юни 2023 г. организаторите внасят в Европейската комисия 1 502 319 валидирани изявления за подкрепа. Германия е начело на инициативата „Европа без кожи“ с 518 534 изявления, следвана от Франция (107 672) и Швеция (101 645). С внасянето на подписите започва да тече 6-месечният срок за разглеждане на инициативата.
Брой изявления за подкрепа, събрани от „Европа без кожи“ по държави членки
Отметките на диаграмата показват държавите — членки на ЕС, в които минималният праг на подписите, необходими за подкрепа на инициативата, е бил успешно достигнат. „Европа без кожи“ достигна минималните прагове в 18 държави членки. Пълната таблица с изявления за подкрепа за „Европа без кожи“ може да бъде намерена на специалната уебстраница на Комисията.
Въздействието на „Европа без кожи“
Официално представяне и срещи с Комисията
След официалното внасяне на инициативата „Европа без кожи“ организаторите се срещат със заместник-председателя на Европейската комисия, отговарящ за ценностите и прозрачността, Вера Йоурова и с комисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду на 20 юли 2023 г. (съобщение за медиите).
(© Европейски съюз, 2023 г.)
Публично изслушване в Европейския парламент
На 10 октомври 2023 г. в Европейския парламент се провежда публично изслушване относно инициативата „Европа без кожи“. По време на това публично изслушване организаторите очертават своите цели и се ангажират пряко с членовете на Европейския парламент в конструктивен диалог. Гледайте записа от публичното изслушване
(© Европейски съюз, 2023 г.)
Разискване в пленарно заседание на Европейския парламент
На 19 октомври 2023 г. инициативата „Европа без кожи“ се обсъжда на пленарно заседание на Европейския парламент. Гледайте разискването в пленарна зала: Част 1 Част 2.
Официален отговор на Европейската комисия
На 7 декември 2023 г. Европейската комисия приема съобщение, в което излага своя отговор относно инициативата „Европа без кожи“. Комисията приветства инициативата и обявява следните действия (съобщение за медиите):
- Научен преглед от ЕОБХ: Комисията поиска от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) до март 2025 г. да представи научно становище относно хуманното отношение към животните с ценна кожа. Становището на ЕОБХ следва да е съсредоточено върху животните, отглеждани изключително за производство на ценни кожи, а именно норки, лисици, енотовидни кучета и чинчили, и да съдържа анализ на благосъстоянието на тези животни, най-често срещаните животновъдни системи и начините, по които всички проблеми с благосъстоянието могат да бъдат предотвратени или смекчени при настоящите условия на отглеждане.
- Оценка на предложените забрани: След това Комисията ще направи оценка на забраните, поискани от организаторите на инициативата „Европа без кожи“, включително оценка на икономическото и социалното въздействие на такива забрани в ЕС.
- Решение относно отглеждането на животни за добив на ценни кожи и предлагане на кожи на пазара: До март 2026 г., като вземе предвид становището на ЕОБХ и резултатите от оценката, Комисията ще съобщи дали счита за целесъобразно да предложи да се забрани отглеждането на животни за добив на ценни кожи и предлагането на кожи на пазара в ЕС след преходен период.
Междувременно Комисията ще продължи подготвителната си работа по други предложения, свързани с хуманното отношение към животните, както е обявено в стратегията „От фермата до трапезата“. Тя също така предприема няколко мерки във връзка с въздействието на отглеждането на животни с цел добив на ценни кожи върху хуманното отношение към животните, общественото здраве и околната среда. Тези мерки включват посещения на място в стопанствата за добив на ценни кожи в държавите членки, проучване на вече въведените механизми за контрол съгласно подхода „Едно здраве“ и оценка на въздействието с оглед на евентуално преразглеждане на Регламента относно етикетирането на текстилните продукти. В дейностите си по предотвратяване, откриване и реагиране на възникването на огнища на болести в стопанствата за добив на ценни кожи Комисията ще следва подхода „Едно здраве“, съгласно който здравето на хората, животните и околната среда са неразривно свързани.
На 9 февруари 2024 г. организаторите се срещат с комисар Кириакиду, за да обсъдят отговора на инициативата им.
(© Европейски съюз, 2024 г.)
Съвети за бъдещите организатори
Ето някои ключови съвети от организаторите на „Европа без кожи“, за да се уверите, че вашата кампания е успешна:
Задълбочената подготовка е от жизненоважно значение. Уверете се, че напълно разбирате процеса на ЕГИ и правните изисквания, за да избегнете всякакви пречки.
При съмнения относно вашата инициатива попитайте нашите експерти !
Сътрудничете си с организации, които вече имат силна гражданска ангажираност и подкрепа. Създадените от тях мрежи ще спомогнат да разширите посланието ви и да достигнете до по-широка аудитория.
Съсредоточете се върху изграждането на нови отношения и партньорства, за да достигнете до по-широка аудитория. Колкото повече връзки изграждате, толкова по-голямо ще бъде въздействието на вашата инициатива.
Насърчете онези, които се присъединяват към вашата кауза, да станат активни организатори на вашата кампания. Предоставете им правилните инструменти, като например ключова информация, комуникационни ресурси и важни данни от кампанията, за да могат да споделят вашето послание по собствените си канали.
Допълнителна информация
Допълнителна информация относно „Европа без кожи“ може да бъде намерена на уебсайта на организаторите и на специалната уебстраница на Комисията.
Вижте повече материали с насоки, представящи организаторите на „Европа без кожи“