Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

„Kailiams Europoje – ne“

 

Fur Free Europe logo

Apie iniciatyvą „Kailiams Europoje – ne“

Iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ yra dešimta sėkminga Europos piliečių iniciatyva, kuria raginama visoje ES uždrausti kailinių gyvūnų auginimą ir prekybą kailiais bendrojoje rinkoje.

2022 m. kovo 16 d. užregistruota iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ greitai įgavo pagreitį. Kampanijos parašai oficialiai pradėti rinkti 2022 m. gegužės 18 d. ir pasiekta išskirtinių rezultatų – surinkta 1 502 319 patikrintų pritarimo pareiškimų. 18-oje valstybių narių buvo pasiektos minimalios ribinės vertės: taip pasiektas Europos piliečių iniciatyvų rekordas ir pabrėžta jos tikslo svarba visoje ES. Pažymėtina, kad parašų rinkimo etapą organizatoriai užbaigė 2023 m. kovo 1 d., t. y. likus dviem mėnesiams iki 2023 m. gegužės 18 d. termino. Surinkti parašai buvo nedelsiant pateikti atitinkamoms nacionalinėms institucijoms patvirtinti.

Pritarimo pareiškimus patvirtinus, 2023 m. birželio 14 d. iniciatyva buvo oficialiai pateikta Europos Komisijai (pranešimas spaudai). Komisija į tai atsakė 2023 m. gruodžio 7 d. paskelbdama komunikatą, kuriame išdėstyti veiksmai, kurių ji ketina imtis reaguodama į šią iniciatyvą. Tai buvo svarbus žingsnis į priekį tenkinant piliečių reikalavimus dėl griežtesnių gyvūnų gerovės standartų ir etinių aspektų ES rinkoje.

  1. Iniciatyva įregistruota

    2022 3 16

  2. Parašų rinkimo laikotarpio pradžia

    2022 5 18

  3. Parašų rinkimo laikotarpio pabaiga

    2023 3 1

  4. Europos Komisija patvirtino iniciatyvą

    2023 6 14

  5. Europos Komisijos pateikė atsakymą dėl iniciatyvos

    2023 12 7

Kas paskatino iniciatyvos „Kailiams Europoje - ne“ sėkmę?

Iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ ne tik pasiekė, bet ir viršijo visus tikslus, jai surinkta daugiau kaip 1,5 mln. parašų ir pasiektos minimalios ribinės vertės 18-oje valstybių narių, o tai gerokai viršija 1 mln. parašų ir ribinių verčių reikalavimus bent 7 šalyse. Pasak jos organizatorių, prie šios sėkmės prisidėjo trys pagrindiniai veiksniai

Nuodugnus pasirengimas

Europos piliečių iniciatyvos organizavimas – tai ne sprintas, o maratonas. Jam reikia kruopštaus planavimo, tvarių pastangų ir ilgalaikio įsipareigojimo pasiekti savo tikslus.

Tvirto tinklo kūrimas

Norint gauti plataus masto paramą, labai svarbu užmegzti ryšius su įvairiomis organizacijomis partnerėmis ir nuolat plėsti šį tinklą per visą kampaniją.

Biudžeto sudarymas ir lėšų rinkimas

Aiškus biudžetas ir tvirta paramos rinkimo ir finansavimo užtikrinimo strategija yra būtini kampanijai palaikyti ir jos tikslams pasiekti.

 

Iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ strategija

 

A group of people holding signs

Pasirengimas

Iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai pasinaudojo patirtimi, įgyta įgyvendinant ankstesnes Europos piliečių iniciatyvas, pavyzdžiui, „Narvų amžiaus pabaiga“ (End the Cage Age) ir „Už kosmetiką be gyvūnų kančių“ (Save Cruelty Free Cosmetics), kurioms surinkta atitinkamai apie 1,4 mln. ir 1,2 mln. parašų. Ankstesnė patirtis jiems buvo naudinga, nes padėjo suprasti, kad norint sėkmingai organizuoti ir pradėti įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvą būtinas kruopštus pasirengimas.

Prieš pradėdami kampaniją organizatoriai daugiausia dėmesio skyrė tvirto 82 partnerių tinklo kūrimui, kuriuo užtikrintas tvirtas pritarimo parašų rinkimui pagrindas. Pagrindinė šios iniciatyvos rėmėja yra skėtinė nevyriausybinė organizacija „Eurogroup for Animals“, kuriai priklauso per 90 grupių. Trečdalis šių organizacijų jau seniai aktyviai dalyvauja veikloje, kuria siekiama uždrausti kailius, ir buvo pakviestos dalyvauti kampanijoje. Be to, organizatoriai bendradarbiavo su nepriklausančiomis jų tiesioginiam tinklui grupėmis, radę atitinkamas organizacijas ES valstybėse narėse.

Lėšų rinkimas ir ištekliai

Iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai iš 30 rėmėjų surinko 1 904 595 EUR paramos ir lėšų: daug prisidėjo tokios organizacijos kaip FOUR PAWS, „Eurogroup for Animals“ ir „Djurens Rätt“.

Finansavimo šaltiniai (EUR)

A chart displaying funding sources for the Fur Free Europe ECI in EUR

Pastaba. Daugiau informacijos apie iniciatyvai „Kailiams Europoje – ne“ teikiamą paramą ir finansavimą galima rasti specialiame Komisijos tinklalapyje. Reikia pranešti tik apie įnašus, viršijančius 500 EUR vienam rėmėjui.

Siekdami paremti savo savanorius bei partnerius ir užtikrinti, kad šie partnerių tinklai aktyviai remtų iniciatyvą, organizatoriai sukūrė „kampanijos išteklių banką“. Šis bankas savanoriams ir partneriams teikė komunikacijos medžiagą, socialinių tinklų pranešimų šablonus ir strategines gaires. Organizatoriai taip pat reguliariai rengė susitikimus su partneriais, kad gautų naujausią informaciją apie iniciatyvos įgyvendinimo pažangą, užtikrintų koordinavimą ir aptartų kampanijos metu kilusius iššūkius. 

Kampanijos strategija ir parašų rinkimo planas

Pirminėje organizatorių kampanijos strategijoje daugiausia dėmesio skirta aktyviai veiklai internete užtikrinti, pripažįstant, kad tai veiksmingiausias būdas pasiekti ir įtraukti įvairius piliečius. Jie sukūrė daugiakalbę interneto svetainę, kurioje pateikiama bendra informacija apie iniciatyvą ir jos tikslus, parašų rinkimo puslapį ir naujienlaiškį. Be to, organizatoriai išplėtojo veiklą socialinės žiniasklaidos platformose, įskaitant „Instagram“ (5,3 tūkst. sekėjų ir 295 įrašų). Iniciatyvai viešinti jie naudojosi ir savo socialinės žiniasklaidos kanalais: X (anksčiau – „Twitter“) – 16,1 tūkst. sekėjų, „YouTube“ – 844 prenumeratoriai, „Instagram“ – 6,2 tūkst. sekėjų ir „Facebook“ – 20 tūkst. sekėjų. 

Organizatoriai kruopščiai suplanavo parašų rinkimo etapą, nustatė tikslus kiekvienai valstybei narei pagal kelis veiksnius, kaip antai: ar kailių pramonė toje šalyje vis dar veikia, parašų, kurie anksčiau buvo surinkti toje šalyje vykdant panašias kampanijas, skaičius, ten veikiančių iniciatyvą remiančių organizacijų skaičius. Organizatoriai nusprendė apimti kuo daugiau valstybių narių, kad parodytų, jog šiai iniciatyvai pritaria visa Europos Sąjunga. 

„Surinkti daugiau kaip 1 mln. parašų nelengva, todėl tai daryti vertėtų daugiau nei minimaliai reikalaujamose septyniose valstybėse narėse.“ – Europos piliečių iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai

 

Parašų rinkimo ir tikrinimo procesas

Iniciatyvos organizatoriai naudojo nepriklausomą internetinę pritarimo pareiškimų rinkimo sistemą. 

„Kailiams Europoje - ne“ organizatoriai naudojosi nepriklausoma internetine pritarimo pareiškimų rinkimo sistema, tačiau nuo 2023 m. sausio 1 d. organizatoriai parašams rinkti internetu gali naudotis tik centrine internetinė pritarimo pareiškimų rinkimo sistema.]

Jų kampanijos strategija daugiausia buvo nukreipta į socialinę žiniasklaidą. Pasikliaujant savo tinklu, iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ buvo reklamuojama įvairioms skirtingų organizacijų partnerių auditorijoms. Organizatoriai, nuolat analizuodami savo kampanijos strategiją ir aptardami su partneriais tai, kas veikia gerai, o kas – ne, reikiamą tempą sugebėjo išlaikyti visus metus.

„Savo planą turite nuolat analizuoti, bandyti, pritaikyti prie naujų aplinkybių, pastebėti, kas kur veikia, ir neprarasti ryžto!“ – Europos piliečių iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai

Iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai nusprendė baigti parašų rinkimą 2023 m. kovo 1 d., likus dviem su puse mėnesio iki termino. Iš viso 27 ES valstybėse narėse iniciatyvai surinkta 1 701 892 parašai, 88 proc. jų nacionalinės valdžios institucijos paskelbė galiojančiais. 18-oje valstybių narių buvo pasiektos reikalaujamos ribinės vertės, o tai rekordinis rodiklis bet kurios EPI atveju.

2023 m. birželio 14 d. organizatoriai Europos Komisijai pateikė 1 502 319 patvirtintų pritarimo pareiškimų. Remiant iniciatyvą „Kailiams Europoje – ne“ pirmavo Vokietija – joje surinkta 518 534 pritarimo pareiškimų, po jos – Prancūzija (107 672) ir Švedija (101 645). Pateikus parašus prasidėjo šešių mėnesių nagrinėjimo laikotarpis. 

Iniciatyvai „Kailiams Europoje – ne“ surinktų pritarimo pareiškimų skaičius pagal valstybes nares

A visual map showing the distribution of signatures collected
Fur Free Europe reached the minimum thresholds in 18 Member States. Source: European Citizens' Initiative website, 2024.

Diagramoje pažymėtos tos ES valstybės narės, kuriose sėkmingai surinktas minimalus parašų skaičius, reikalingas iniciatyvai paremti. Iniciatyvai paremti reikalingos minimalios ribinės vertės pasiektos 18-oje valstybių narių. Visą pritarimo pareiškimų iniciatyvai „Kailiams Europoje – ne“ lentelę galima rasti tam skirtame Komisijos tinklalapyje

 

Iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ poveikis

Oficialus pateikimas ir susitikimai su Komisija

Oficialiai pateikę iniciatyvą, organizatoriai 2023 m. liepos 20 d. susitiko su už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová ir už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Komisijos nare Stella Kyriakides (pranešimas spaudai). 

Visit of representatives of the successful European Citizens’ Initiative ‘Fur Free Europe’ to the European Commission
Visit of representatives of the successful European Citizens’ Initiative ‘Fur Free Europe’ to the European Commission

© Europos Sąjunga, 2023.

Viešas svarstymas Europos Parlamente

2023 m. spalio 10 d. Europos Parlamentas surengė iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ viešą svarstymą. Per šį viešą svarstymą organizatoriai išdėstė savo tikslus ir tiesiogiai bendradarbiavo su Europos Parlamento nariais konstruktyvaus dialogo forma. Žiūrėkite viešo svarstymo įrašą

European Parliament hearing on Fur Free Europe, showcasing the assembly in session with engaged participants.

© Europos Sąjunga, 2023.

Diskusijos Europos Parlamento plenariniame posėdyje

2023 m. spalio 19 d. iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ buvo aptarta Europos Parlamento plenarinėje sesijoje (žr. 1 ir 2 dalių įrašus). Stebėkite plenarinio posėdžio diskusijas: 1 dalis | 2 dalis.

Oficialus Europos Komisijos atsakymas

2023 m. gruodžio 7 d. Europos Komisija priėmė komunikatą, kuriame išdėstė atsakymą į iniciatyvą „Kailiams Europoje – ne“. Komisija palankiai įvertino iniciatyvą ir paskelbė šiuos veiksmus (pranešimas spaudai): 

  1. EFSA mokslinė apžvalga Komisija paprašė Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) iki 2025 m. kovo mėn. pateikti mokslinę nuomonę dėl kailinių gyvūnų gerovės. EFSA nuomonėje daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama vien kailiui laikomiems gyvūnams, t. y. audinėms, lapėms, usūriniams šunims ir šinšiloms, turėtų būti analizuojama šių gyvūnų gerovė, įprastos auginimo sistemos ir tai, kaip dabartinėmis ūkininkavimo sąlygomis galima išvengti gerovės problemų arba jas sumažinti.
  2. Siūlomų draudimų vertinimas Tada Komisija įvertins draudimus, kurių reikalaujama iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“, taip pat, be kita ko, pateiks jų ekonominio ir socialinio poveikio ES vertinimą. 
  3. Sprendimas dėl kailinių gyvūnų auginimo ir prekybos kailiais Ne vėliau kaip 2026 m. kovo mėn., atsižvelgdama į EFSA nuomonę ir vertinimo rezultatus, Komisija praneš, ar, jos nuomone, tikslinga pasiūlyti uždrausti kailinių gyvūnų auginimą ir prekybą kailiais ES pasibaigus pereinamajam laikotarpiui.  

Tuo tarpu Komisija taip pat tęs parengiamąjį darbą, susijusį su kitais pasiūlymais dėl gyvūnų gerovės, kaip paskelbta strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“. Ji taip pat imasi kelių priemonių, susijusių su kailinių gyvūnų auginimo poveikiu gerovei, visuomenės sveikatai ir aplinkai. Tai apima apsilankymus valstybių narių kailinių gyvūnų ūkiuose, per kuriuos nagrinėjami koncepcijos „Viena sveikata“ aspektai, taip pat poveikio vertinimą turint omenyje galimą Tekstilės gaminių ženklinimo reglamento peržiūrą. Kad užkirstų kelią ligų protrūkiams kailinių gyvūnų ūkiuose, juos nustatytų ir į juos reaguotų, Komisija laikysis koncepcijos „Viena sveikata“, pagal kurią pripažįstama, kad žmonių, gyvūnų ir aplinkos sveikata yra neatsiejamai susijusi.

2024 m. vasario 9 d. organizatoriai, susitikę su Komisijos nare S. Kyriakides, aptarė atsakymą į Europos piliečių iniciatyvą.

 

Visit of representatives of the European Citizens' Initiative "Fur Free Europe" to the European Commission
Visit of Representatives of the European Citizens' Initiative 'Fur Free Europe' to the European Commission

© Europos Sąjunga, 2024.

 

Idėjos ir patarimai būsimiems organizatoriams

Štai keletas svarbių patarimų, kuriuos pateikė iniciatyvos „Kailiams Europoje – ne“ organizatoriai, kad jūsų kampanija būtų sėkminga:

Prieš pradėdami veiklą, gerai pasirenkite! 

Nuodugnus pasirengimas yra būtinas. Įsitikinkite, kad visapusiškai suprantate EPI procesą ir teisinius reikalavimus, kad būtų išvengta bet kokių kliūčių.

 

Jei turite abejonių dėl savo iniciatyvos, pasiteiraukite mūsų ekspertų!

 

Partnerystė su įsteigtomis pilietinės visuomenės organizacijomis

Bendradarbiaukite su organizacijomis, kurios jau užsitikrino aktyvų piliečių dalyvavimą ir paramą. Jų sukurti tinklai padės sustiprinti jūsų skleidžiamą žinią ir pasiekti platesnę auditoriją.

Plėtokite savo tinklus

Sutelkite dėmesį į naujų santykių ir partnerysčių kūrimą, plėskite informavimo veiklą. Juo daugiau ryšių užmegsite, juo didesnis bus jūsų iniciatyvos poveikis.

Įgalinkite savo rėmėjus

Raginkite visus dalyvaujančius jūsų veikloje tapti aktyviais jūsų kampanijos propaguotojais. Suteikite jiems tinkamų priemonių - pateikite svarbiausią informaciją ir svarbias kampanijos datas, suteikite galimybę naudotis komunikacijos ištekliais, kad jie galėtų skleisti jūsų žinią savo kanalais.

 

Papildoma informacija

Kailiams Europoje – ne