Nová potenciálna európska iniciatíva občanov, ktorá by vyzývala na to, aby sa občanom umožnilo využívať systémy verejnej dopravy členských štátov s jediným preukazom, sa zrodila prostredníctvom aktívnej účasti mladých ľudí na seminári, ktorý 15. októbra 2024 zorganizovalaorganizácia Stand Up for Europev Bruseli. Praktická simulácia plánovania a vykonávania európskej iniciatívy občanov, ktorá je súčasťoupodujatia Demokracia po voľbácha je zameraná na posilnenie účasti mladých ľudí na demokratickom živote prostredníctvom participatívnych a poradných postupov.
Umožnil 30 mladým účastníkom z Belgicka spoločne vypracovať návrh jedinečného preukazu verejnej dopravy v rámci celej EÚ s cieľom dozvedieť sa viac o európskej iniciatíve občanov a preskúmať, ako sa občania môžu aktívne zapojiť do formovania politiky. Workshop nebol len o učení - bol to praktický, pohlcujúci zážitok, kde účastníci aktívne vytvárali komunikačné stratégie a spolupracovali s odborníkmi, čím sa iniciatíva priblížila k realite.
Tento seminár bol súčasťou väčšej cesty, ktorá sa začala začiatkom roka 2024. Ide o tretie podujatie zo série seminárov zameraných na usmerňovanie mladých občanov v procese vypracúvania a predkladania európskej iniciatívy občanov. Počas série seminárov sa účastníci zaoberali koncepciou jedinečného celoeurópskeho preukazu verejnej dopravy, čo je téma, ktorá bola vybraná na prvom zasadnutí z priorít EÚ, ktoré inštitúcie stanovili vo výročnom spoločnom vyhlásení. Na druhom zasadnutí sa naučili, ako vypracovať európsku iniciatívu občanov, dať jej názov, logá dizajnu a právne ustanovenia na predloženie. V záverečnej fáze účastníci pracovali na plánoch zberu podpisov, vedenia kampaní a získavania podpory pre svoj návrh, čím dokončili celý proces európskej iniciatívy občanov.
Aktivita poskytla účastníkom príležitosť zapojiť sa do panelovej diskusie s odborníkmi, ako aj do praktického seminára, ktorý simuloval záverečné fázy kampane európskej iniciatívy občanov. Na rozdiel od bežných prezentácií táto časť podporila plnú účasť, čím sa zabezpečilo, že účastníci sa nielen oboznámili s procesom európskej iniciatívy občanov, ale ho aj aktívne uplatňovali.
V prvej časti sa Vasiliki Mustakis (manažér pre participatívnu demokraciu v Európskej službe pre občiansku činnosť, ECAS)a Tony Venables (Európske občianske práva, zapojenie a dôvera – nadácia ECIT) podelili o poznatky o tom, čo robí európsku iniciatívu občanov úspešnou. Vasiliki predstavila účastníkov fóra európskej iniciatívy občanov a vysvetlila, ako by organizátori mohli využiť jeho podporu, ako je služba „požiadať experta“, v rámci ktorej môžu organizátori získať právne poradenstvo pri príprave svojej iniciatívy. Tony Venables sa podelil o svoje rady týkajúce sa najlepších postupov na základe skúseností, ktoré mal s iniciatívou Voliči bez hraníc , ktorá napriek tomu, že nezískala požadované podpisy, mala trvalý vplyv zvyšovaním informovanosti o hlasovacích právach v celej EÚ a prispela k stanoveniu programu.
Kľúčovým záverom diskusie bol význam včasnej prípravy. Podľa odborníkov je úspech každej kampane európskej iniciatívy občanov podmienený strategickým plánovaním vrátane zabezpečenia zdrojov v dostatočnom predstihu pred začiatkom zberu podpisov. Účastníci sa intenzívne angažovali a kládli mnohé otázky týkajúce sa napríklad inštitucionálnej podpory a toho, ako by Európska komisia mohla lepšie pomôcť kampaniam európskej iniciatívy občanov, pričom sa zaoberali tým, prečo sa mnohé iniciatívy snažia získať trakciu.
Po diskusnom paneli sa účastníci rozdelili do dvoch skupín, z ktorých každá bola poverená navrhnutím základných prvkov kampane pre hypotetickú iniciatívu univerzálneho preukazu verejnej dopravy. Jedna skupina sa zamerala na komunikačnú stratégiu a preskúmala, ako by sa platformy sociálnych médií, influenceri a miestne orgány mohli mobilizovať na podporu iniciatívy. Ich nápady siahali od organizovania vzorových dní na demonštráciu výhod cezhraničného cestovania až po zameranie sa na mladých ľudí prostredníctvom škôl a univerzít.
Druhá skupina sa sústredila na zapojenie zainteresovaných strán a stratégie získavania finančných prostriedkov. Diskutovali o zapojení poslancov EP, miestnych politikov a dopravných spoločností, pričom zdôraznili, ako by sa súkromné spoločnosti, ako sú výrobcovia čipových kariet, mohli stať kľúčovými finančnými podporovateľmi.
Seminár poskytol účastníkom praktické poznatky o tom, ako vytvoriť a propagovať európsku iniciatívu občanov, a poskytol im nástroje na tvorivé premýšľanie o zapojení zainteresovaných strán a komunikačných stratégiách.
Mnohí účastníci vyjadrili veľký záujem o to, aby sa návrh týkajúci sa prechodu na verejnú dopravu stal oficiálnou iniciatívou, čo dokazuje, ako môžu takéto semináre podnietiť konkrétne kroky. Tým, že sa tento praktický prístup k procesu európskej iniciatívy občanov neobmedzuje len na zvyšovanie informovanosti, poukazuje na potenciál podpory aktívnej občianskej angažovanosti a prispievania k formovaniu európskej demokracie. Zjednodušene povedané, táto iniciatíva dokazuje, že informovaní občania, ak majú k dispozícii správne nástroje, môžu byť hnacou silou skutočnej zmeny v rámci EÚ.
Prispievatelia
Sebastian BerchesanSebastian Berchesan je výkonným tajomníkom organizácie Stand Up for Europe, ktorá riadi miestne a európske projekty v súvislosti s posilňovaním demokratických hodnôt, účasti a zapojenia mladých ľudí do rozhodovacích procesov. Je zodpovedný za vzťahy s partnerskými organizáciami a európskymi inštitúciami. Je tiež ambasádorom európskej iniciatívy občanov.
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.Komentáre