Чрез активното участие на младите хора в семинар, организиран отStand Up for Europe на 15 октомври 2024 г. в Брюксел, беше създадена нова потенциална европейска гражданска инициатива (ЕГИ), която би призовала гражданите да използват системите заобществен транспорт на държавите членки с един-единствен пропуск. Практическата симулация на планиране и прилагане на ЕГИ, част от проявата „ Демокрация отвъд изборите“,насочена към засилване на участието на младите хора в демократичния живот чрез практики на участие и съвещателни практики.
Тя позволи на 30 млади участници от Белгия да разработят съвместно предложение за уникален пропуск за обществен транспорт в целия ЕС, за да научат повече за ЕГИ и да проучат как гражданите могат да участват активно във формирането на политиката. Семинарът не беше само за учене — това беше практично, потапящо преживяване, при което присъстващите активно изработиха комуникационни стратегии и се ангажираха с експерти, което направи инициативата една стъпка по-близо до реалността.
Този семинар беше част от по-голямо пътуване, което започна по-рано през 2024 г., като третата проява бе отбелязана в поредица от семинари, насочени към насочване на младите граждани към процеса на разработване и представяне на европейска гражданска инициатива (ЕГИ). По време на поредицата от семинари участниците разгледаха концепцията за уникален за целия ЕС пропуск за обществен транспорт — тема, която беше избрана на първата сесия от приоритетите на ЕС, определени в годишната съвместна декларация. На втората сесия те се научиха как да изготвят ЕГИ, да ѝ дават заглавие, лого на дизайна и правни разпоредби за подаване. В последния етап участниците работиха по планове за събиране на подписи, провеждане на кампании и събиране на подкрепа за тяхното предложение, като по този начин завършиха пълния процес на ЕГИ.
Дейността даде възможност на участниците да се включат както в панелна дискусия с експерти, така и в практически семинар, симулиращ последните етапи на кампания за ЕГИ. За разлика от конвенционалните презентации, тази сесия насърчи пълното участие, като гарантира, че участниците не само са научили за процеса на ЕГИ, но са го приложили активно.
В първата част Василики Мустакис (ръководител по въпросите на демокрацията в Европейската служба за граждански действия, ECAS) и Tony Venables (Европейска фондация за граждански права, участие и доверие) споделиха информация за това какво прави една ЕГИ успешна. Василики запозна участниците във форума на ЕГИ, като обясни как организаторите биха могли да се възползват от подкрепата му, като например услугата „попитай експерт“, където организаторите могат да получат правни съвети при подготовката на своята инициатива. Тони Венабълс сподели съветите си за най-добри практики въз основа на опита, който имаше с инициативата „Гласуващи без граници“, която, въпреки че не събра необходимите подписи, остави трайно въздействие, като повиши осведомеността относно правото на глас в целия ЕС и допринесе за определянето на дневния ред.
Ключов извод от дискусията беше значението на ранната подготовка. Според експертите успехът на всяка кампания за ЕГИ се определя от стратегическо планиране, включително осигуряване на ресурси много преди началото на събирането на подписи. Участниците бяха дълбоко ангажирани, като зададоха много въпроси, например относно институционалната подкрепа и начина, по който Европейската комисия би могла да помогне по-добре на кампаниите за ЕГИ, като разгледа причините, поради които много инициативи се борят да получат подкрепа.
След дискусионния панел участниците се разделиха на две групи, всяка от които имаше за задача да разработи съществени елементи от кампанията за хипотетичната инициатива за универсален обществен транспорт. Една група се съсредоточи върху комуникационната стратегия, като проучи как могат да бъдат мобилизирани платформите на социалните медии, инфлуенсърите и местните власти за популяризиране на инициативата. Техните идеи варираха от организирането на макетни дни, за да се демонстрират ползите от трансграничното пътуване, до насочването на младите хора към училищата и университетите.
Втората група се съсредоточи върху стратегиите за ангажираност на заинтересованите страни и набиране на средства. Те обсъдиха участието на членовете на ЕП, местните политици и транспортните компании, като подчертаха как частните компании, като например производителите на чип карти, могат да се превърнат в ключови финансови поддръжници.
Семинарът предостави на участниците практически знания за това как да изработят и популяризират ЕГИ и им даде инструментите да мислят творчески за ангажираността на заинтересованите страни и комуникационните стратегии.
Много от присъстващите изразиха силен интерес към превръщането на предложението за пропуск за обществения транспорт в официална инициатива, демонстрирайки как семинари като тези могат да предизвикат осезаеми действия. Преминавайки отвъд просто повишаването на осведомеността, този практически подход към процеса на ЕГИ показва потенциала за насърчаване на проактивна гражданска ангажираност и допринасяне за оформянето на европейската демокрация. Казано по-просто, тази инициатива доказва, че информираните граждани, когато им бъдат предоставени правилните инструменти, могат да доведат до реална промяна в рамките на ЕС.
Автори
Себастиан БерчесанСебастиан Берчесан е изпълнителен секретар на Stand Up for Europe, който управлява местни и европейски проекти във връзка с укрепването на демократичните ценности, участието и ангажираността на младите хора в процесите на вземане на решения. Той отговаря за отношенията с партньорските организации и европейските институции. Той е и посланик на ЕГИ.
Оставете коментар
За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.Коментари