Aktyviai dalyvaujant jaunimui 2024 m. spalio 15 d. Briuselyje organizacijos „StandUp for Europe“surengtame praktiniame seminare, gimė nauja galima Europos piliečių iniciatyva (EPI), kuria būtų raginama leisti piliečiams naudotis valstybių narių viešojo transporto sistemomis turint vieną leidimą. Praktinis EPI, kuri yrarenginio „Demokratija po rinkimų“dalis,planavimo ir įgyvendinimo modeliavimas, kuriuo siekiama stiprinti jaunimo dalyvavimą demokratiniame gyvenime taikant dalyvaujamąją ir patariamąją praktiką.
Ji suteikė galimybę 30 jaunųjų dalyvių iš Belgijos bendradarbiaujant parengti pasiūlymą dėl unikalaus ES masto viešojo transporto bilieto, kad daugiau sužinotų apie Europos piliečių iniciatyvą ir ištirtų, kaip piliečiai gali aktyviai dalyvauti formuojant politiką. Seminaras buvo ne tik apie mokymąsi - tai buvo praktinė, įtraukianti patirtis, kai dalyviai aktyviai kūrė komunikacijos strategijas ir bendradarbiavo su ekspertais, kad iniciatyva taptų vienu žingsniu arčiau realybės.
Šis praktinis seminaras buvo dalis platesnės kelionės, kuri prasidėjo anksčiau 2024 m. – tai buvo trečiasis iš praktinių seminarų, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama jaunųjų piliečių orientavimui rengiant ir pateikiant Europos piliečių iniciatyvą (EPI). Visuose praktiniuose seminaruose dalyviai nagrinėjo unikalaus ES masto viešojo transporto bilieto koncepciją – temą, kuri per pirmąją sesiją buvo atrinkta iš ES prioritetų, kuriuos institucijos nustatė metinėje bendroje deklaracijoje. Antrojoje sesijoje jie sužinojo, kaip parengti EPI, suteikti jai pavadinimą, dizaino logotipus ir teisines nuostatas dėl jos pateikimo. Baigiamajame etape dalyviai rengė parašų rinkimo planus, vykdė kampanijas ir rinko paramą savo pasiūlymui, taip užbaigdami visą EPI procesą.
Veikla suteikė dalyviams galimybę dalyvauti tiek podiumo diskusijoje su ekspertais, tiek praktiniame seminare, kuriame imituojami galutiniai EPI kampanijos etapai. Skirtingai nuo įprastų pristatymų, šioje sesijoje buvo skatinamas visapusiškas dalyvavimas, užtikrinant, kad dalyviai ne tik sužinotų apie EPI procesą, bet ir aktyviai jį taikytų.
Pirmoje dalyje Vasiliki Mustakis (Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS) dalyvaujamosios demokratijos vadovas) ir Tony Venables (Europos piliečių teisių, dalyvavimo ir pasitikėjimo (ECIT) fondas) pasidalijo įžvalgomis apie tai, kas daro EPI sėkmingą. Vasiliki supažindino EPI forumo dalyvius ir paaiškino, kaip organizatoriai galėtų pasinaudoti jo parama, pavyzdžiui, kreiptis į ekspertų tarnybą, kurioje organizatoriai gali gauti teisinę konsultaciją rengdami savo iniciatyvą. Tony Venables pasidalijo savo geriausios praktikos patarimais, pagrįstais patirtimi, įgyta įgyvendinant iniciatyvą „Rinkėjai be sienų“, kuri, nepaisant to, kad nesurinko reikiamų parašų, padarė ilgalaikį poveikį didindama informuotumą apie balsavimo teises visoje ES ir prisidėjo prie darbotvarkės sudarymo.
Vienas iš pagrindinių diskusijos rezultatų buvo ankstyvo pasirengimo svarba. Ekspertų teigimu, bet kokios EPI kampanijos sėkmę lemia strateginis planavimas, įskaitant išteklių užtikrinimą gerokai prieš pradedant rinkti parašus. Dalyviai buvo labai įsitraukę ir uždavė daug klausimų, pavyzdžiui, apie institucinę paramą ir apie tai, kaip Europos Komisija galėtų geriau padėti EPI kampanijoms, atkreipdama dėmesį į tai, kodėl daugeliui iniciatyvų sunku įsibėgėti.
Po diskusijų grupės dalyviai pasidalijo į dvi grupes, kurių kiekvienai buvo pavesta parengti pagrindinius hipotetinės visuotinio viešojo transporto bilieto iniciatyvos kampanijos elementus. Viena grupė daugiausia dėmesio skyrė komunikacijos strategijai ir nagrinėjo, kaip būtų galima sutelkti socialinės žiniasklaidos platformas, nuomonės formuotojus ir vietos valdžios institucijas iniciatyvai propaguoti. Jų idėjos svyravo nuo pavyzdinių dienų organizavimo siekiant parodyti tarpvalstybinių kelionių naudą iki dėmesio jaunimui per mokyklas ir universitetus.
Antroji grupė daugiausia dėmesio skyrė suinteresuotųjų subjektų dalyvavimui ir lėšų rinkimo strategijoms. Jie aptarė EP narių, vietos politikų ir transporto įmonių įtraukimą, pabrėždami, kaip privačios įmonės, pavyzdžiui, lustinių kortelių gamintojai, galėtų tapti pagrindiniais finansiniais rėmėjais.
Seminaro dalyviai įgijo praktinių žinių apie tai, kaip kurti ir propaguoti Europos piliečių iniciatyvą, ir suteikė jiems priemonių kūrybiškai mąstyti apie suinteresuotųjų subjektų dalyvavimą ir komunikacijos strategijas.
Daugelis dalyvių išreiškė didelį susidomėjimą, kad pasiūlymas dėl viešojo transporto bilieto taptų oficialia iniciatyva, parodančia, kaip tokie seminarai gali paskatinti apčiuopiamus veiksmus. Šis praktinis požiūris į EPI procesą apima ne tik informuotumo didinimą, bet ir rodo potencialą skatinti aktyvų piliečių dalyvavimą ir prisidėti prie Europos demokratijos formavimo. Paprasčiau tariant, ši iniciatyva įrodo, kad informuoti piliečiai, turėdami tinkamas priemones, gali paskatinti realius pokyčius ES.
Autoriai
Sebastianas BerchesanasSebastian Berchesan yra organizacijos „Stand Up for Europe“ vykdomasis sekretorius, atsakingas už vietos ir Europos projektus, susijusius su demokratinių vertybių stiprinimu, jaunimo dalyvavimu ir dalyvavimu sprendimų priėmimo procesuose. Jis atsakingas už ryšius su organizacijomis partnerėmis ir Europos institucijomis. Jis taip pat yra Europos piliečių iniciatyvos ambasadorius.
- Kategorijos
Pateikite komentarą
Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.Pastabos