Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Vēlaties ceļot ar vienu caurlaidi jebkurā vietā ES? Eiropas pilsoņu iniciatīvas izstrāde varētu būt risinājums

Atjaunināšanas datums: 13 November 2024

Jauna potenciāla Eiropas pilsoņu iniciatīva (EPI), kas aicinātu ļaut iedzīvotājiem izmantot dalībvalstu sabiedriskā transporta sistēmas ar vienu caurlaidi, radās, aktīvi piedaloties jauniešiem darbseminārā, ko 2024. gada 15. oktobrī Briselē organizēja organizācija “Stand Up for Europe”. EPI plānošanas un īstenošanas praktiskā simulācija, kas ir daļa nopasākuma “Demokrātija pēc vēlēšanām”un kuras mērķis ir stiprināt jauniešu līdzdalību demokrātiskajā dzīvē, izmantojot līdzdalības un apspriešanās praksi. 

Tas ļāva 30 jauniem dalībniekiem no Beļģijas kopīgi izstrādāt priekšlikumu par unikālu ES mēroga sabiedriskā transporta karti, lai uzzinātu vairāk par EPI un izpētītu, kā iedzīvotāji var aktīvi iesaistīties politikas veidošanā. Seminārs bija ne tikai par mācīšanos - tā bija praktiska, aizraujoša pieredze, kurā dalībnieki aktīvi izstrādāja komunikācijas stratēģijas un sadarbojās ar ekspertiem, padarot iniciatīvu par soli tuvāk realitātei.

A workshop with participants seated in groups. A screen in the background displays Panel and Workshop: A European Citizens Initiative as a Unique Public Transnational Participatory and Deliberative Communication Campaign.

Šis darbseminārs bija daļa no plašāka ceļojuma, kas sākās 2024. gada sākumā, un tas bija trešais pasākums vairākos darbsemināros, kuru mērķis bija sniegt jauniešiem norādes par Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) izstrādes un iesniegšanas procesu. Darbsemināru laikā dalībnieki pievērsās unikālas ES mēroga sabiedriskā transporta biļetes koncepcijai, kas pirmajā sesijā tika izvēlēta no ES prioritātēm, kuras iestādes izklāstīja ikgadējā kopīgajā deklarācijā.  Otrajā sesijā viņi uzzināja, kā izstrādāt EPI, piešķirt tai nosaukumu, dizaina logotipus un tiesību normas iesniegšanai. Noslēguma posmā dalībnieki strādāja pie plāniem parakstu vākšanai, kampaņu rīkošanai un atbalsta vākšanai savam priekšlikumam, tādējādi pabeidzot visu EPI procesu.

Pasākums deva dalībniekiem iespēju iesaistīties gan paneļdiskusijā ar ekspertiem, gan praktiskā darbseminārā, simulējot EPI kampaņas pēdējos posmus. Atšķirībā no tradicionālajām prezentācijām šī sesija veicināja pilnīgu līdzdalību, nodrošinot, ka dalībnieki ne tikai uzzina par EPI procesu, bet arī to aktīvi piemēro.

Pirmajā daļā Vasiliki Mustakis (Eiropas Pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) līdzdalības demokrātijas vadītājs) un Tony Venables (Eiropas Pilsoņu tiesību, iesaistes un uzticības fonds — ECIT fonds) dalījās atziņās par to, kas padara EPI veiksmīgu. Vasiliki iepazīstināja dalībniekus ar EPI forumu, paskaidrojot, kā organizatori varētu gūt labumu no tā atbalsta, piemēram, “lūgt ekspertu” dienesta, kur organizatori, sagatavojot savu iniciatīvu, var saņemt juridiskas konsultācijas. Tony Venables dalījās ar saviem paraugprakses ieteikumiem, pamatojoties uz pieredzi, kas viņam bija saistībā ar iniciatīvu “Vēlētāji bez robežām”, kura, neraugoties uz to, ka netika savākti vajadzīgie paraksti, atstāja ilgstošu ietekmi, palielinot informētību par balsstiesībām visā ES, un veicināja darba kārtības noteikšanu. 

Diskusijās galvenā atziņa bija agrīnas sagatavošanās nozīme. Pēc ekspertu domām, jebkuras EPI kampaņas panākumus nosaka stratēģiskā plānošana, tostarp resursu nodrošināšana labu laiku pirms parakstu vākšanas sākuma. Dalībnieki bija dziļi iesaistīti, uzdodot daudzus jautājumus, piemēram, par institucionālo atbalstu un to, kā Eiropas Komisija varētu labāk palīdzēt EPI kampaņām, pievēršoties tam, kāpēc daudzām iniciatīvām ir grūti gūt panākumus.

Pēc diskusijas dalībnieki sadalījās divās grupās, un katras grupas uzdevums bija izstrādāt būtiskus elementus hipotētiskās universālā sabiedriskā transporta kartes iniciatīvas kampaņai. Viena grupa pievērsās komunikācijas stratēģijai, pētot, kā iniciatīvas popularizēšanai varētu mobilizēt sociālo mediju platformas, ietekmētājus un vietējās pašvaldības. Viņu idejas sniedzas no simulācijas dienu organizēšanas, lai parādītu pārrobežu ceļošanas priekšrocības, līdz jauniešu uzrunāšanai skolās un universitātēs.

Otrā grupa pievērsās ieinteresēto personu iesaistei un līdzekļu piesaistes stratēģijām. Viņi apsprieda EP deputātu, vietējo politiķu un transporta uzņēmumu iesaistīšanu, uzsverot, kā privāti uzņēmumi, piemēram, mikroshēmu karšu ražotāji, varētu kļūt par galvenajiem finanšu atbalstītājiem. 

A group of people gathered indoors, engaged in conversation. One person holds a large sheet of paper, another a folder. They appear to be in a meeting or workshop setting, with windows in the background.

Seminārs sniedza dalībniekiem praktiskas zināšanas par to, kā veidot un popularizēt EPI, un deva viņiem rīkus, lai radoši domātu par ieinteresēto personu iesaisti un komunikācijas stratēģijām. 

Daudzi dalībnieki pauda lielu interesi pārvērst sabiedriskā transporta priekšlikumu oficiālā iniciatīvā, parādot, kā šādi darbsemināri var rosināt taustāmu rīcību. Virzoties tālāk par vienkāršu informētības palielināšanu, šī praktiskā pieeja EPI procesam parāda potenciālu veicināt proaktīvu pilsonisko līdzdalību un palīdzēt veidot Eiropas demokrātiju. Vienkāršāk izsakoties, šī iniciatīva pierāda, ka informēti pilsoņi, ja viņiem tiek nodrošināti pareizie instrumenti, var veicināt reālas pārmaiņas Eiropas Savienībā.

Autori

Sebastian Berchesan

Sebastian Berchesan ir organizācijas “Stand Up for Europe” izpildsekretārs, kas vada vietējos un Eiropas projektus saistībā ar demokrātisko vērtību stiprināšanu, jauniešu līdzdalību un iesaistīšanos lēmumu pieņemšanas procesos. Viņš ir atbildīgs par attiecībām ar partnerorganizācijām un Eiropas iestādēm. Viņš ir arī EPI vēstnieks.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

EPI foruma lietotājs  | 26 November 2024

Jauki.

Kāpēc iniciatīva vēl nav gatava uzsākšanai?