Nová potenciální evropská občanská iniciativa, která by vyzvala k tomu, aby občané mohli používat systémy veřejné dopravy členských států s jediným průkazem, se zrodila prostřednictvím aktivní účasti mladých lidí na semináři pořádaném organizací Stand Up for Europe dne 15. října 2024 v Bruselu. Praktická simulace plánování a provádění evropské občanské iniciativy, která je součástíakce Democracy Beyond Elections, jejímž cílem je posílit účast mladých lidí na demokratickém životě prostřednictvím participativních a poradních postupů.
Umožnilo 30 mladým účastníkům z Belgie, aby společně vypracovali návrh jedinečného celounijního průkazu veřejné dopravy s cílem dozvědět se více o evropské občanské iniciativě a prozkoumat, jak se mohou občané aktivně zapojit do utváření politiky. Workshop nebyl jen o učení - byl to praktický, pohlcující zážitek, kdy účastníci aktivně vytvářeli komunikační strategie a spolupracovali s odborníky, čímž se iniciativa přiblížila realitě.
Tento seminář byl součástí rozsáhlejší cesty, která začala dříve v roce 2024. Jedná se o třetí z řady seminářů zaměřených na vedení mladých občanů procesem vytváření a předkládání evropské občanské iniciativy. Během série seminářů se účastníci zabývali koncepcí jedinečného celounijního průkazu veřejné dopravy, což je téma, které bylo na prvním zasedání vybráno z priorit EU, které orgány stanovily ve výročním společném prohlášení. Na druhém zasedání se naučili, jak vypracovat evropskou občanskou iniciativu, dát jí název, logo návrhu a právní ustanovení pro předložení. V závěrečné fázi účastníci pracovali na plánech sběru podpisů, vedení kampaní a získávání podpory pro svůj návrh, čímž dokončili celý proces evropské občanské iniciativy.
Tato aktivita poskytla účastníkům příležitost zapojit se jak do panelové diskuse s odborníky, tak do praktického semináře, který simuloval závěrečné fáze kampaně evropské občanské iniciativy. Na rozdíl od běžných prezentací podpořilo toto zasedání plnou účast a zajistilo, že se účastníci nejen dozvěděli o procesu evropské občanské iniciativy, ale aktivně jej uplatňovali.
V první části se Vasiliki Mustakis (manažer participativní demokracie v Evropské službě pro občanskou akci, ECAS)a Tony Venables (Evropská občanská práva, zapojení a důvěra – nadace ECIT) podělili o své poznatky o tom, co činí evropskou občanskou iniciativu úspěšnou. Společnost Vasiliki představila účastníky Fóra evropské občanské iniciativy a vysvětlila, jak by organizátoři mohli využít jeho podpory, jako je služba „zeptejte se odborníka“, kde mohou organizátoři získat právní poradenství při přípravě své iniciativy. Tony Venables se podělil o své rady ohledně osvědčených postupů na základě zkušeností s iniciativou Voliči bez hranic, která navzdory tomu, že neshromáždila požadované podpisy, měla trvalý dopad tím, že zvýšila povědomí o hlasovacích právech v celé EU a přispěla ke stanovení agendy.
Klíčovým východiskem z diskuse byl význam včasné přípravy. Podle odborníků je úspěch každé evropské občanské iniciativy určován strategickým plánováním, včetně zajištění zdrojů v dostatečném předstihu před zahájením sběru podpisů. Účastníci byli velmi angažovaní a kladli si mnoho otázek týkajících se například institucionální podpory a toho, jak by Evropská komise mohla lépe pomáhat kampaním evropské občanské iniciativy, a zabývali se tím, proč se mnoho iniciativ snaží získat podporu.
V návaznosti na diskusní panel se účastníci rozdělili do dvou skupin, z nichž každá měla za úkol navrhnout základní prvky kampaně pro hypotetickou iniciativu univerzálního průkazu veřejné dopravy. Jedna skupina se zaměřila na komunikační strategii a zkoumala, jak by mohly být na podporu této iniciativy mobilizovány platformy sociálních médií, influenceři a místní orgány. Jejich nápady sahají od organizování modelových dnů, které mají demonstrovat přínosy přeshraničního cestování, až po zacílení na mladé lidi prostřednictvím škol a univerzit.
Druhá skupina se zaměřila na zapojení zúčastněných stran a strategie získávání finančních prostředků. Jednali o zapojení poslanců EP, místních politiků a dopravních společností a zdůraznili, jak by se soukromé společnosti, jako jsou výrobci čipových karet, mohly stát klíčovými finančními podporovateli.
Workshop vybavil účastníky praktickými znalostmi o tom, jak vytvářet a propagovat evropskou občanskou iniciativu, a poskytl jim nástroje pro kreativní přemýšlení o zapojení zúčastněných stran a komunikačních strategiích.
Mnoho účastníků vyjádřilo velký zájem o přeměnu návrhu průkazu veřejné dopravy na oficiální iniciativu, která by ukázala, jak mohou workshopy, jako jsou tyto, podnítit hmatatelná opatření. Tento praktický přístup k procesu evropské občanské iniciativy, který přesahuje pouhé zvyšování povědomí, ukazuje potenciál podpořit aktivní občanskou angažovanost a přispět k utváření evropské demokracie. Zjednodušeně řečeno, tato iniciativa dokazuje, že informovaní občané, mají-li k dispozici správné nástroje, mohou v rámci EU prosazovat skutečnou změnu.
Přispěvatelé
Sebastian BerchesanSebastian Berchesan je výkonným tajemníkem organizace Stand Up for Europe, která řídí místní a evropské projekty v souvislosti s posilováním demokratických hodnot, účastí a zapojením mladých lidí do rozhodovacích procesů. Je odpovědný za vztahy s partnerskými organizacemi a evropskými orgány. Je rovněž ambasadorem evropské občanské iniciativy.
- Kategorie
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.Komentáře