Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Демокрация на участието за Европа, основана на гражданите: предизвикателства и перспективи

Актуализирано на: 25/10/2019

На 9 и 10 август 2019 г. екипът на Европейската гражданска инициатива участва във фестивала „Арвамус“ в Пайде, Естония, за да се срещне с граждани, които се интересуват от европейските политики и желаят да научат повече за Европейската гражданска инициатива. Посетителите участваха в тематична дискусия относно демокрацията на участието в ЕС и в редица други дейности, насочени към повишаване на познанията им за инструмента.

„Европейска гражданска инициатива: Демокрация на участието за Европа, основана на гражданите“

 

Под надслов „Европейска гражданска инициатива: Демокрация на участието за основана на гражданите Европа“, европейски и национални експерти в областта на демокрацията на участието обсъдиха Европейската гражданска инициатива като инструмент за гражданско участие; нейните сходства и различия с естонската гражданска инициатива и предизвикателствата, решенията и най-добрите практики в областта на демокрацията на участието в Европа.

Дебатът с модератор Mall Hellam, изпълнителен директор на фондация „Open Estonia Foundation“,

събрани; Дьорд Шьопфлин, бивш член на Европейския парламент и докладчик по Регламента относно Европейската гражданска инициатива; Паскал Хери, ръководител на екип за Европейската гражданска инициатива в Европейската комисия; Pirkko Valge, главен изпълнителен директор на фондация „Добри решения“; Марта Пардави, съпредседател на унгарския хелзинкски комитет; Martin A. Noorkõiv, главен изпълнителен директор на фондация Domus Dorpatensis, председател на съвета на директорите на Добри граждани и член на Съвета на мрежата на естонските организации с нестопанска цел.

Какво означава да бъдеш гражданин на ЕС и как институциите на ЕС се доближават до тях?

Значението на това да бъдеш европейски гражданин е основен елемент, за да се разбере какво е демокрацията на участието.  Понятието „гражданин“ заема централно място в идеята за Европейския съюз; всеки гражданин на държава членка е гражданин на ЕС. Европейските институции полагат всички усилия да сближат гражданите и да им дадат възможност да бъдат активни действащи лица в системата на политиката на ЕС. Такъв е случаят и с функционирането на Европейската гражданска инициатива. Например Европейската комисия проведе реформа на инструмента, за да го направи по-лесен за ползване. Той ще се прилага от януари 2020 г. Тази реформа включва също така, че Европейският парламент ще гарантира по-голям дебат за всяка успешна инициатива.

Демокрация на участието в Естония и в ЕС: характеристики и предизвикателства

Pirkko Valge (главен изпълнителен директор на Фондация за добри практики) и Martin A. Noorkõiv (председател на мрежата на естонските организации с нестопанска цел) подчертаха, че държавите от ЕС имат големи исторически различия по отношение на правата на човека и демокрацията. Естония има скорошна история на гражданска активност и гражданското общество постепенно започва да предприема действия. Естонските граждани са особено ангажирани в защитата на децата и животните, както и в образованието и околната среда.

Марта Пардави, съпредседател на Унгарския хелзинкски комитет, подчерта предизвикателствата, свързани с провеждането на мащабна кампания за европейска гражданска инициатива, тъй като тя изисква събиране на голям брой хора и подписи. Провеждането на онлайн кампания чрез социалните медии също предполага някои практически и правни пречки. В това отношение основен въпрос е, че Фейсбук въведе много строги правила за популяризиране на политическите кампании, което може да засегне възможността дадена инициатива да бъде популяризирана онлайн.

Тя също така сравни положението в Естония със случая с Унгария. Тя обясни, че въпреки че Естония и Унгария разполагат с подобни инструменти на демокрацията на участието, като референдуми, колекции от подписи, инструменти за онлайн активност, кампании за колективно финансиране, активността в Унгария е изправена пред редица пречки. Например г-жа Pardavi споменава „Специалния данък върху имиграцията“. Това правило гласи, че всеки, който желае да говори или да обсъди публично имиграцията, трябва да плати данък, тъй като дейността се счита за насърчаване на имиграцията.

В заключение дебатът приключи с въпроса: „Как можем да постигнем по-голямо участие на гражданите в демократичния процес? „Предложеният отговор беше, че гражданите трябва да се чувстват като политика не е „мръсно нещо“, а нещо добро, за да бъде част от него, и че мобилизацията никога не е безполезна, докато институциите се ангажират да участват в конструктивен диалог относно тревогите на гражданите.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Arno Niesner | 03/10/2023

Съвещателните форми на гражданско участие следва да се разглеждат като първа стъпка към създаването на много възможности (Barnett/Carty, 2008/Hubertus letterein, 2009 г.) или пленарната зала на бъдещето ( WBGU, 2011 г.). David Van Reybrouck нарича тази форма на алеторско-представителна демокрация „двупредставителна система/модел“. Тамара Ехи в нейната демокрация от кризата в есе от 2020 г.: „За Австрия това би означавало възстановяване на Бундесрата като граждански съвет на национално равнище.„В последната глава „Утопи“ дори се казва: „По същество е без значение къде започваме демократизацията; важно е да започнем.“

Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.