Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Mojca Erman, a fórum Seek Tanácsadó Szolgálatának jogi szakértője: Habozás nélkül felvehetjük velünk a kapcsolatot, itt segítünk!

Frissítés dátuma: 20/07/2023

Mojca Erman ügyvéd és a szlovéniai Ljubljanában székhellyel rendelkező uniós jogi szakértő. 2018 óta az európai polgári kezdeményezés fóruma Seek Tanácsadó Szolgálatának egyik jogi szakértője. Ebben az interjúban kifejti, hogy a szolgálat hogyan támogatja a kezdeményezés szervezőit, és tippeket ad arra vonatkozóan, hogy miként lehet a legjobb eredményeket biztosító támogatási kérelmet megfogalmazni.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Mojca Erman:  Szakértelmem az európai jog, különösen a Szerződések rendelkezései és az azok alapján elfogadott jogszabályok terén. Mindennapi életemben az adatvédelemmel, a mesterséges intelligenciával és az alapvető jogok védelmével kapcsolatos kérdésekkel is foglalkozom. Ügyvédként az ügyfeleket is képviselem a nemzeti és az európai hatóságok előtt.

 

Azért vonzottam az európai polgári kezdeményezés fórumának Seek Tanácsadó Szolgálatát, mert úgy vélem, hogy a cél nagyon pozitív, mivel az európai polgári kezdeményezés az egyik, ha nem az egyetlen módja annak, hogy a polgárok részt vegyenek az EU alakításában és hallathassák hangjukat.

 

Az európai polgári kezdeményezés fóruma Seek Tanácsadó Szolgálatának célja, hogy segítse a szervezőket kezdeményezéseik elindításában és kampányaik lebonyolításában. A gyakorlatban ez a folyamat akkor kezdődik, amikor a szervező kitölti a fórum „ Seek Advice” oldalán a kért űrlapot, megjelölve, hogy ez jogi kérdés (a tanácsadási funkcióhoz való hozzáféréshez először be kell jelentkeznie vagy regisztrálnia kell az európai polgári kezdeményezés fórumán). Az űrlap benyújtását követően az európai polgári kezdeményezés fórumának csapata elküldi a kérdést a jogi szakértőknek.

Amikor a jogi szakértőkhöz beérkezik a megkeresés, a következő folyamatra kerül sor:

A jogi szakértő ellenőrzi a kezdeményezés jogalapját, azt, hogy a tárgy megfelel-e a feltételeknek, valamint hogy a cél és a cél megalapozott-e. Ha úgy véljük, hogy nem ez a javasolt kezdeményezésre vonatkozó megfelelő jogi rendelkezés, akkor javasoljuk a szervezőknek a kezdeményezésük átfogalmazását, és segítséget nyújtunk a szervezőknek azáltal is, hogy megpróbálunk megtalálni a Szerződés olyan rendelkezését, amely lehetővé teszi a szervezők számára, hogy kezdeményezésükre kötelező erejű jogi aktust javasoljanak.

A tapasztalatok alapján számos olyan eset fordult elő, amikor arra kérjük a szervezőket, hogy részletesebben határozzák meg kezdeményezésük célját. Voltak olyan esetek is, amikor a szervezők célkitűzései maguknak a Szerződésnek a módosítását vonják maguk után. Ezekben az esetekben arról tájékoztattuk a szervezőket, hogy az európai polgári kezdeményezések nem kérhetik a Bizottságtól, hogy tegyen javaslatot a Szerződések módosítására. Azokban az esetekben, amikor a szervezők által javasolt valamely téma nem tartozik az Európai Bizottság hatáskörébe, hogy új szabályokat javasoljon, tájékoztatjuk a szervezőket, és tanácsot adunk nekik arról, hogy hogyan igazíthatják ki a kezdeményezést.

A gyakorlatban a leggyakrabban benyújtott kérdések arra vonatkoznak, hogy a kezdeményezésnek milyen jogalapra kell épülnie, és hogy milyen jogi aktust kell javasolni a Bizottságnak az általa tárgyalt tárgy tekintetében. A kezdeményezés eljárási vonatkozásaival kapcsolatban is felmerültek kérdéseink. Tekintettel arra, hogy a kezdeményezési javaslatban szereplő szavak száma korlátozott, és egyes esetekben a szervezők több tényt és több háttér-információt kívánnak bemutatni, tájékoztatjuk a szervezőket, hogy benyújthatják a mellékletet; ezenkívül, ha új jogi aktusra tesznek javaslatot, még egy ilyen jogi aktusra vonatkozó javaslattervezetet is csatolhatnak. Ez ritkán fordul elő, de ezt a szervezőknek is mérlegelniük kell.

A tapasztalatok alapján észrevettem, hogy egyes kérdések olyan területekre vonatkoznak, ahol a Bizottság nem rendelkezik hatáskörrel vagy csak támogató hatáskörrel. Azt is megjegyeztem, hogy egyes esetekben a szervezők meglehetősen ambiciózusak, és kötelező erejű jogszabályt szeretnének elfogadni, amikor csak puha, nem kötelező erejű jogszabály lehetséges. Például a szociális lakhatással vagy az egyetemes jövedelemmel kapcsolatban kaptunk kérdéseket. Vannak olyan területek, ahol a végső szó a tagállamok kezében van, és ahol a Bizottságnak csak támogató szerepe van, és nem képes harmonizált megközelítést alkalmazni, hanem csak koordinációs vagy támogató intézkedéseket javasolhat az uniós szakpolitikai célkitűzések elérése érdekében. Ha a szervezők ezeken a területeken kötelező érvényű harmonizációs jogszabályra tesznek javaslatot, tájékoztatnunk kell őket arról, hogy ez nem megvalósítható, és ezeken a területeken csak puha jog (iránymutatások stb.) fogadható el.

Érdekes kezdeményezést is kaptunk, amely az európai polgársággal kapcsolatos oktatáshoz való jog bevezetését javasolta. A tanácsadásra irányuló megkeresésre néhány olyan iránymutatást és ösztönző intézkedést javasoltunk a szervezőknek, amelyek célja a tagállamok közötti együttműködés kialakítása az európai polgársággal kapcsolatos oktatás terén.

Az elmúlt öt évben számos témával foglalkoztam, és tanácsot adtam e három hivatalos európai polgári kezdeményezéshez: Megállás (((5G))) – Kapcsolattartás, de védelem alatt áll, ReReclaim Your Face és A migránsok méltóságteljes befogadásának biztosítása.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Úgy vélem, hogy az európai polgári kezdeményezés kidolgozása során a legnagyobb kihívás a jogalap meghatározása, a Szerződés megfelelő rendelkezésének megtalálása, amelyen a kezdeményezés alapul majd, valamint annak vizsgálata, hogy a kezdeményezés arra a szakpolitikai területre vonatkozik-e, ahol a Bizottság kizárólagos, megosztott vagy támogató hatáskörökkel rendelkezik.

 

Ismerje meg az európai polgári kezdeményezés lényegét, beleértve az Európai Bizottság hatáskörébe tartozó területeket is, ingyenes online tanfolyamunk segítségével.

Azt tanácsolnám a szervezőknek, hogy a tanácsadásra irányuló kérés benyújtásakor a lehető legtöbb információt adják meg a tervezett európai polgári kezdeményezésről. Ne feledje, hogy az európai polgári kezdeményezésnek a Szerződések keretébe kell illeszkednie! Ha az Ön európai polgári kezdeményezése nem tartozik a Szerződések hatálya alá, és nem tartozik a Bizottság hatáskörébe, valószínűleg nem kerül nyilvántartásba vételre. Továbbá, ha az európai polgári kezdeményezés kizárólag nemzetközi szerződéseken alapul, az nem tartozik az európai polgári kezdeményezés hatálya alá.

Azt is tanácsolnám, hogy ellenőrizzék az európai polgári kezdeményezés weboldalát a korábbi kezdeményezésekről, és ellenőrizzék, hogy ezeket a kezdeményezéseket elfogadták-e vagy elutasították-e; mi volt az oka annak, hogy ezeket elutasították, és hogyan javítható a kezdeményezés egy hasonló tárgyú kezdeményezésre irányuló új javaslattal? Emellett sürgetném a szerveket, hogy regisztráljanak az európai polgári kezdeményezés fórumán, mivel számos nagyon hasznos elem áll rendelkezésre: tanácsadás és tájékoztatás a szervezők számára, webináriumok, iránymutató feljegyzések vagy sikertörténetek.

Néhány kulcsfontosságú tanulság:

  • Ne felejtse el regisztrálni az európai polgári kezdeményezés fórumán;
  • Ne feledje, hogy nem javasolhatja a Szerződés módosítását;
  • Konkrétnak kell lennie a kezdeményezésben; és
  • Adja meg azt a jogalapot (a Szerződés egyik cikkét), amelyen a kezdeményezés alapul.

 

Ha jogi kérdésekben tanácsokat szeretne kapni, forduljon hozzánk bizalommal.

Tekintse meg a Mojca Ermannal készült videót a fórum által nyújtott jogi támogatásról

Tanácsadás kérése

Tudnivalók arról, hogyan kell kidolgozni és benyújtani a kezdeményezést

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.