Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Mojca Erman, pravna strokovnjakinja za službo za svetovanje uporabnikom foruma: Stopite v stik z nami, pomagamo vam!

Spremenjeno dne: 20/07/2023

Mojca Erman je odvetnik in pravni strokovnjak EU s sedežem v Ljubljani v Sloveniji. Od leta 2018 je ena od pravnih strokovnjakov, ki delajo v službi za svetovanje uporabnikom foruma evropske državljanske pobude. V tem intervjuju pojasnjuje, kako služba podpira organizatorje pobude, in podaja nekaj nasvetov o tem, kako oblikovati prošnjo za podporo, ki bi prinesla najboljše rezultate.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Mojca Erman:  Moje strokovno znanje je evropsko pravo, zlasti o določbah Pogodb in pravu, sprejetem na podlagi teh pogodb. V vsakdanjem življenju se ukvarjam tudi z vprašanji, povezanimi z varstvom podatkov, umetno inteligenco in varstvom temeljnih pravic. Kot odvetnik zastopam tudi stranke pred nacionalnimi in evropskimi organi.

 

Privlačen sem bil v službo za svetovanje uporabnikom foruma evropske državljanske pobude, ker menim, da je namen zelo pozitiven, saj je evropska državljanska pobuda eden, če ne edini način, kako lahko državljani sodelujejo pri oblikovanju EU in slišijo svoje mnenje.

 

Namen službe za svetovanje uporabnikom foruma evropske državljanske pobude je organizatorjem pomagati pri uvajanju pobud in vodenju kampanj. V praksi se ta postopek začne, ko organizator izpolni zahtevani obrazec na strani Seek Advice foruma, v katerem navede, da gre za pravno poizvedbo (za dostop do funkcije iskanja nasveta se morate najprej prijaviti ali registrirati na forumu evropske državljanske pobude). Po oddaji obrazca ekipa foruma evropske državljanske pobude pošlje poizvedbo pravnim strokovnjakom.

Ko pravni strokovnjaki prejmejo poizvedbo, se izvede naslednji postopek:

Pravni strokovnjak preveri pravno podlago pobude, ali vsebina izpolnjuje pogoje ter ali sta namen in cilj dobro navedena. Če menimo, da to ni ustrezna pravna določba za predlagano pobudo, predlagamo organizatorjem, da preoblikujejo svojo pobudo, organizatorjem pa pomagamo pri iskanju določbe Pogodbe, ki organizatorjem omogoča, da predlagajo zavezujoč akt za svojo pobudo.

Na podlagi izkušenj smo imeli številne primere, v katerih pozivamo organizatorje, naj podrobneje opredelijo cilj svoje pobude. Obstajajo tudi primeri, ko cilji organizatorjev pomenijo spremembe same Pogodbe. V teh primerih smo organizatorje obvestili, da evropske državljanske pobude od Komisije ne morejo zahtevati, naj predlaga spremembe Pogodb. Če določena tema, ki jo predlagajo organizatorji, ni v pristojnosti Evropske komisije, da predlaga nova pravila, o tem obvesti organizatorje in jim svetuje, kako lahko pobudo prilagodijo.

V praksi so najpogostejša vprašanja o pravni podlagi, na kateri naj bi pobuda temeljila, in o tem, kateri akt bi bilo treba predlagati Komisiji v zvezi z vsebino, ki jo obravnavajo. Imeli smo tudi vprašanja v zvezi s postopkovnimi vidiki pobude. Ker je število besed v predlogu pobude omejeno in želijo organizatorji v nekaterih primerih predstaviti več dejstev in več osnovnih informacij, obveščamo organizatorje, da lahko predložijo prilogo; poleg tega lahko, če predlagajo nov akt, priložijo tudi osnutek predloga takega akta. To se redko zgodi, vendar je to tudi možnost, ki jo morajo upoštevati organizatorji.

Na podlagi izkušenj sem opazil, da se nekatera vprašanja nanašajo na področja, na katerih Komisija nima pristojnosti ali pa jih podpira. Opazil sem tudi, da so organizatorji v nekaterih primerih precej ambiciozni in želijo, da se sprejme zavezujoč zakon, kadar je mogoče le nezavezujoče pravo. Prejeli smo na primer vprašanja v zvezi s socialnimi stanovanji ali univerzalnim dohodkom. Na nekaterih področjih imajo države članice zadnjo besedo, Komisija pa ima le podporno funkcijo in ne more uveljavljati usklajenega pristopa, temveč lahko predlaga le usklajevalne ali podporne ukrepe za doseganje ciljev politike EU. Ko organizatorji predlagajo zavezujočo usklajevalno zakonodajo na teh področjih, jih moramo obvestiti, da to ni izvedljivo in da je na teh področjih mogoče sprejeti le mehko pravo (smernice itd.).

Prejeli smo tudi zanimivo pobudo za uveljavitev pravice do izobraževanja o evropskem državljanstvu. V ta namen smo organizatorjem predlagali nekaj smernic in spodbujevalnih ukrepov, ki se lahko predlagajo za vzpostavitev sodelovanja med državami članicami v zvezi z evropsko državljansko vzgojo.

V zadnjih petih letih sem obravnaval različne teme in svetoval v zvezi s temi tremi uradnimi evropskimi državljanskimi pobudami: Postaja (((5G))) – ostanite povezani, vendar zaščiteni, Pokličite svoj obraz in zagotovite dostojen sprejem migrantov.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Menim, da je največji izziv pri oblikovanju evropske državljanske pobude opredelitev pravne podlage, iskanje prave določbe Pogodbe, na kateri bo temeljila pobuda, in preučitev, ali zadeva področje politike, na katerem ima Komisija izključne pristojnosti, deljene pristojnosti ali podporne pristojnosti.

 

Z brezplačnim spletnim tečajem se seznanite z bistvenimi elementi evropske državljanske pobude, vključno s področji pristojnosti Evropske komisije.

Organizatorjem svetujem, da ob predložitvi prošnje za nasvet zagotovijo čim več informacij o načrtovani evropski državljanski pobudi. Ne pozabite, da mora biti vaša evropska državljanska pobuda v okviru Pogodb! Če vaša državljanska pobuda ne spada na področje uporabe Pogodb in ni v pristojnosti Komisije, je zelo verjetno, da ne bo prijavljena. Tudi če vaša evropska državljanska pobuda temelji izključno na mednarodnih pogodbah, to ne spada na področje uporabe evropske državljanske pobude.

Prav tako bi vsekakor svetoval, da preverite spletno stran evropske državljanske pobude za prejšnje pobude in preverite, ali so bile te pobude sprejete ali zavrnjene; zakaj so bile zavrnjene in kako je mogoče pobudo izboljšati z novim predlogom pobude o podobnem vprašanju. Poleg tega pozivam organe, naj se prijavijo na forum evropske državljanske pobude, saj je na voljo veliko zelo koristnih funkcij: svetovanje in obveščanje organizatorjev, spletni seminarji, smernice ali zgodbe o uspehu.

Nekaj ključnih ugotovitev:

  • Ne pozabite se prijaviti na forum evropske državljanske pobude;
  • Upoštevajte, da ne morete predlagati spremembe Pogodbe;
  • Bodite specifični v svoji pobudi; in
  • Navedite pravno podlago (člen Pogodbe), na kateri temelji vaša pobuda.

 

Za nasvet o pravnih zadevah smo vam na voljo tukaj.

Oglejte si videoposnetek z Mojco Ermanom o pravni podpori foruma

Poišči nasvet

Naučite se, kako pripraviti in predložiti pobudo

Categories
Prijava pobud

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.