Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Mojca Erman, ekspert prawny z ramienia Seek Advice Service Forum: Chcielibyśmy skontaktować się z nami, aby pomóc!

Data aktualizacji: 20/07/2023

Mojca Erman jest adwokatem i ekspertem prawnym UE z siedzibą w Lublanie (Słowenia). Od 2018 r. jest jedną z ekspertów prawnych pracujących w Seek Advice Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. W wywiadzie wyjaśnia, w jaki sposób służba wspiera organizatorów inicjatywy i udziela wskazówek, jak sformułować wniosek o wsparcie, który przyniósłby najlepsze rezultaty.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Mojca Erman:  Moja wiedza fachowa dotyczy prawa europejskiego, w szczególności postanowień traktatów i prawa przyjętego na ich podstawie. W życiu codziennym angażuję się również w kwestie związane z ochroną danych, sztuczną inteligencją i ochroną praw podstawowych. Jako adwokat reprezentujem również klientów przed organami krajowymi i europejskimi.

 

Zostałem przyciągnięty do serwisu Seek Advice Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, ponieważ uważam, że cel ten jest bardzo pozytywny, ponieważ europejska inicjatywa obywatelska jest jednym, a nawet jedynym sposobem, w jaki obywatele mogą uczestniczyć w kształtowaniu UE i mieć głos.

 

Celem serwisu Seek Advice Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jest pomoc organizatorom w inicjowaniu inicjatyw i prowadzeniu kampanii. W praktyce proces ten rozpoczyna się po wypełnieniu przez organizatora wymaganego formularza na stronie Seek Advice Forum, wskazując, że jest to postępowanie prawne (aby uzyskać dostęp do funkcji porad, należy najpierw zalogować się lub zarejestrować się na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej). Po przedłożeniu formularza zespół Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej przesyła zapytanie ekspertom prawnym.

Po otrzymaniu zapytania przez ekspertów prawnych przeprowadza się następującą procedurę:

Ekspert prawny sprawdza podstawę prawną inicjatywy, to, czy przedmiot inicjatywy spełnia warunki oraz czy cel i cel są dobrze określone. Jeżeli uważamy, że nie jest to odpowiedni przepis prawny dla proponowanej inicjatywy, proponujemy organizatorom przeformułowanie ich inicjatywy, a także pomagamy organizatorom, próbując znaleźć przepis traktatowy, który umożliwi organizatorom zaproponowanie wiążącego aktu w odniesieniu do ich inicjatywy.

Z doświadczeń wynika, że w wielu przypadkach zwracamy się do organizatorów o bardziej szczegółowe określenie celu ich inicjatywy. Mieliśmy również przypadki, w których cele organizatorów pociągają za sobą zmiany w samym Traktacie. W takich przypadkach poinformowaliśmy organizatorów, że europejskie inicjatywy obywatelskie nie mogą zwracać się do Komisji o zaproponowanie zmian w Traktatach. W przypadku gdy dany temat zaproponowany przez organizatorów nie wchodzi w zakres kompetencji Komisji Europejskiej do proponowania nowych przepisów, informujemy organizatorów i doradzamy im, w jaki sposób mogą dostosować inicjatywę.

W praktyce najczęściej zgłaszane pytania dotyczą podstawy prawnej, na której powinna opierać się inicjatywa, oraz tego, jaki akt należy zaproponować Komisji w odniesieniu do przedmiotu, którego dotyczą. Mieliśmy również pytania dotyczące proceduralnych aspektów inicjatywy. Ze względu na fakt, że liczba słów we wniosku dotyczącym inicjatywy jest ograniczona, a w niektórych przypadkach organizatorzy chcą przedstawić więcej faktów i więcej informacji ogólnych, informujemy organizatorów, że mogą przedłożyć załącznik. ponadto, jeżeli proponują nowy akt, mogą nawet załączyć projekt takiego aktu. Zdarza się to rzadko, ale jest to również opcja, którą organizatorzy powinni rozważyć.

Na podstawie doświadczeń zauważyłem, że niektóre pytania odnoszą się do obszarów, w których Komisja nie posiada kompetencji lub które są jedynie pomocne. Zauważyłem również, że w niektórych przypadkach organizatorzy są dość ambitni i chcą przyjąć wiążące prawo, gdy możliwe jest jedynie miękkie niewiążące prawo. Na przykład otrzymaliśmy pytania związane z mieszkalnictwem socjalnym lub powszechnym dochodem. Istnieją obszary, w których państwa członkowskie mają ostatnie słowo i w których Komisja pełni jedynie funkcję wspierającą i nie może egzekwować zharmonizowanego podejścia, lecz może jedynie zaproponować środki koordynujące lub wspierające osiągnięcie celów polityki UE. Jeżeli organizatorzy proponują wiążące przepisy harmonizujące w tych dziedzinach, musimy poinformować ich, że nie jest to wykonalne i że w tych dziedzinach można przyjąć jedynie prawo miękkie (wytyczne itp.).

Otrzymaliśmy również interesującą inicjatywę, w której zaproponowano ustanowienie prawa do edukacji w zakresie obywatelstwa europejskiego. W celu uzyskania porady zaproponowaliśmy organizatorom pewne wytyczne i środki zachęcające, które można zaproponować w celu nawiązania współpracy między państwami członkowskimi w zakresie europejskiej edukacji obywatelskiej.

W ciągu ostatnich pięciu lat zajmowałem się różnymi tematami i doradzałem tym trzem oficjalnym europejskim inicjatywom obywatelskim: Stop ((((5G))) – Potrzymać połączenia, ale chronić, Odwołać się do siebie i zapewnić godne przyjęcie migrantów.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Uważam, że największym wyzwaniem przy formułowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest określenie podstawy prawnej, znalezienie właściwego postanowienia traktatu, na którym inicjatywa będzie się opierać, oraz zbadanie, czy dotyczy ona obszaru polityki, w którym Komisja posiada wyłączne kompetencje, kompetencje dzielone czy kompetencje pomocnicze.

 

Zapoznaj się z podstawowymi elementami europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym z obszarami kompetencji Komisji Europejskiej, za pomocą bezpłatnego kursu internetowego.

Radziłbym organizatorom, aby składając wniosek o poradę, przekazywali jak najwięcej informacji na temat planowanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Pamiętaj, że Twoja europejska inicjatywa obywatelska musi być zgodna z traktatami! Jeżeli inicjatywa obywatelska wykracza poza zakres Traktatów i nie wchodzi w zakres kompetencji Komisji, najprawdopodobniej nie zostanie zarejestrowana. Ponadto, jeżeli europejska inicjatywa obywatelska opiera się wyłącznie na traktatach międzynarodowych, nie wchodzi to w zakres europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Zdecydowanie zalecam również sprawdzenie strony internetowej europejskiej inicjatywy obywatelskiej dotyczącej wcześniejszych inicjatyw, a także sprawdzenie, czy inicjatywy te zostały przyjęte czy odrzucone. jaka była przyczyna ich odrzucenia oraz w jaki sposób można ulepszyć inicjatywę dzięki nowemu wnioskowi dotyczącemu inicjatywy dotyczącej podobnej kwestii. Ponadto zachęcam organy do zarejestrowania się na Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, ponieważ istnieje wiele bardzo przydatnych funkcji: porady i informacje dla organizatorów, seminaria internetowe, wytyczne lub przykłady udanych działań.

Kilka kluczowych wniosków:

  • Nie zapomnij o zarejestrowaniu się na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej;
  • Pamiętaj, że nie mogą Państwo zaproponować zmiany Traktatu;
  • Skonkretyzować się w swojej inicjatywie; oraz
  • Proszę podać podstawę prawną (artykuł Traktatu), na której opiera się Państwa inicjatywa.

 

Aby uzyskać poradę w sprawach prawnych, prosimy o pomoc.

Obejrzyj wideo z udziałem Mojki Ermana na temat wsparcia prawnego zapewnianego przez Forum

Zasięgać porady

Dowiedz się, jak sporządzić i przedłożyć inicjatywę

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.