Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Mojca Ermanová, právní zástupkyně oddělení Fóra pro vědecké poradenství: Neváhejte nás kontaktovat. Chceme vám pomoci!

Datum aktualizace: 20/07/2023

Mojca Ermanová je advokátka a právní expertka EU se sídlem ve slovinské Lublani. Od roku 2018 je jednou z právních expertů, kteří pracují pro službu Seek Advice v rámci Fóra evropské občanské iniciativy. V tomto rozhovoru vysvětluje, jak služba podporuje organizátory iniciativy, a poskytuje několik tipů, jak formulovat žádost o podporu, která by přinesla nejlepší výsledky.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Mojca Ermanová:  Mým odbornými znalostmi je evropské právo, zejména pokud jde o ustanovení Smluv a právní předpisy přijaté na základě těchto smluv. Ve svém každodenním životě se rovněž zabývám otázkami souvisejícími s ochranou údajů, umělou inteligencí a ochranou základních práv. Jako advokát rovněž reprezentuji klienty před vnitrostátními a evropskými orgány.

 

Byl jsem přilákán do poradenské služby fóra Seek Advice, protože se domnívám, že účel je velmi pozitivní, neboť evropská občanská iniciativa je jedna, ne-li jediným způsobem, jak se občané mohou podílet na utváření EU a vyjádřit svůj názor.

 

Účelem poradenské služby Fóra evropské občanské iniciativy je pomáhat organizátorům spouštět jejich iniciativy a vést jejich kampaně. V praxi tento proces začíná, když organizátor vyplní požadovaný formulář na stránce fóra Seek Advice, v níž je uvedeno, že se jedná o právní dotaz (pro přístup k funkci vyhledávání poradenství se musíte nejprve přihlásit nebo se zaregistrovat na Fóru evropské občanské iniciativy). Jakmile je formulář odeslán, tým Fóra evropské občanské iniciativy zašle dotaz právníkům.

Pokud právní znalci obdrží dotaz, dochází k následujícímu postupu:

Právní odborník zkontroluje právní základ iniciativy, zda předmět splňuje podmínky a zda je účel a cíl dobře uveden. Pokud se domníváme, že se nejedná o vhodné právní ustanovení pro navrhovanou iniciativu, navrhujeme organizátorům, aby svou iniciativu přeformulovali, a rovněž pomáháme organizátorům nalézt ustanovení Smlouvy, které organizátorům umožní navrhnout závazný akt pro jejich iniciativu.

Na základě zkušeností jsme se setkali s mnoha případy, kdy žádáme organizátory, aby podrobněji specifikovali cíl své iniciativy. Setkali jsme se také s případy, kdy cíle organizátorů znamenají změny samotné Smlouvy. V těchto případech jsme informovali organizátory, že evropské občanské iniciativy nemohou požádat Komisi, aby navrhla změny Smluv. V případech, kdy určité téma navržené organizátory nespadá do pravomoci Evropské komise navrhnout nová pravidla, informujeme organizátory a radíme jim, jak mohou iniciativu upravit.

V praxi se nejčastěji pokládané otázky týkají právního základu, na němž by iniciativa měla být založena, a toho, jaký akt by měl být navržen Komisi, pokud jde o předmět, kterým se zabývá. Měli jsme rovněž otázky týkající se procesních aspektů iniciativy. Vzhledem k tomu, že počet slov v návrhu iniciativy je omezený a v některých případech si organizátoři přejí uvést více faktů a dalších základních informací, informujeme organizátory, že mohou předložit přílohu; kromě toho, pokud navrhují nový akt, mohou dokonce připojit předlohu návrhu takového aktu. To se děje jen zřídka, ale je to také možnost, kterou by organizátoři měli zvážit.

Ze zkušeností jsem viděl, že některé otázky se týkají oblastí, v nichž Komise nemá žádné pravomoci nebo pouze podpůrné. Rovněž jsem si všimla, že v některých případech jsou organizátoři poměrně ambiciózní a chtějí, aby byl přijat závazný právní předpis, je-li možný pouze právně nevynutitelný právní předpis. Obdrželi jsme například otázky týkající se sociálního bydlení nebo všeobecného příjmu. Existují oblasti, v nichž mají členské státy konečné slovo a kde má Komise pouze podpůrnou funkci a nemůže prosazovat harmonizovaný přístup, ale může pouze navrhnout koordinační nebo podpůrná opatření k dosažení cílů politiky EU. Navrhují-li organizátoři v těchto oblastech závazné harmonizační právní předpisy, musíme je informovat, že to není proveditelné a že v těchto oblastech lze přijmout pouze právně nevynutitelné předpisy (pokyny atd.).

Obdrželi jsme rovněž zajímavou iniciativu, která navrhuje zavést právo na vzdělání o evropském občanství. Za tímto účelem jsme organizátorům navrhli několik pokynů a motivačních opatření, které lze navrhnout s cílem zavést spolupráci mezi členskými státy v oblasti výchovy k evropskému občanství.

V posledních pěti letech jsem se zabýval celou řadou témat a poskytl jsem poradenství těmto třem oficiálním evropským občanským iniciativám: Stop (((5G))) – Použít, ale chránit, vyžádat si svůj prostor a zajistit důstojné přijímání migrantů.

Portrait of Mojca Erman, Legal Expert for the Seek Advice Service of the Forum

Domnívám se, že největší výzvou při formulování evropské občanské iniciativy je vymezit právní základ, nalézt správné ustanovení Smlouvy, na němž bude iniciativa založena, a přezkoumat, zda se týká oblasti politiky, v níž má Komise výlučné pravomoci, sdílené pravomoci nebo podpůrné pravomoci.

 

Seznamte se se základními prvky evropské občanské iniciativy, včetně oblastí působnosti Evropské komise, a to prostřednictvím našeho bezplatného on-line kurzu.

Organizátorům bych rád doporučil, aby při podávání žádosti o poradenství poskytli co nejvíce informací o plánované evropské občanské iniciativě. Nezapomeňte, že vaše evropská občanská iniciativa musí být v rámci Smluv! Pokud vaše evropská občanská iniciativa nespadá do oblasti působnosti Smluv a nespadá do pravomocí Komise, pravděpodobně nebude zaregistrována. Pokud je vaše evropská občanská iniciativa založena výhradně na mezinárodních smlouvách, nespadá to do oblasti působnosti evropské občanské iniciativy.

S konečnou platností bych také doporučil navštívit internetové stránky evropské občanské iniciativy týkající se předchozích iniciativ a také ověřit, zda byly tyto iniciativy přijaty nebo zamítnuty; proč byly zamítnuty a jak lze iniciativu zlepšit novým návrhem iniciativy k podobné otázce. Kromě toho bych naléhal na orgány, aby se zaregistrovaly na Fóru evropské občanské iniciativy, neboť je k dispozici mnoho užitečných prvků: poradenství a informace pro organizátory, webináře, pokyny nebo příklady úspěšných projektů.

Několik klíčových poznatků:

  • Nezapomeňte se zaregistrovat na Fóru evropské občanské iniciativy;
  • Mějte na paměti, že nemůžete navrhnout změnu Smlouvy;
  • Uveďte konkrétní informace o vaší iniciativě, a
  • Uveďte právní základ (článek Smlouvy), na němž je vaše iniciativa založena.

 

Máte-li jakékoli rady týkající se právních záležitostí, neváhejte nás kontaktovat. Chceme vám pomoci.

Podívejte se na video s Mojkou Ermanovou o právní podpoře poskytované fórem

Nechte si poradit

Naučit se, jak vypracovat a předložit iniciativu

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?