Kaj je evropska državljanska pobuda?
Evropska državljanska pobuda je prvi nadnacionalni instrument participativne demokracije, ki državljankam in državljanom EU omogoča, da sooblikujejo agendo EU.
Za začetek evropske državljanske pobude morajo organizatorji sestaviti skupino najmanj sedmih državljank oziroma državljanov, ki prebivajo v sedmih različnih državah članicah. Za predložitev evropske državljanske pobude Evropski komisiji morajo organizatorji v 12 mesecih zbrati vsaj milijon podpisov po vsej Evropski uniji, med drugim minimalno število v vsaj sedmih državah članicah.
Podobni mehanizmi obstajajo v nekaterih državah EU, vendar je evropska državljanska pobuda edinstvena kot prvi uradni instrument za čezmejno sodelovanje na svetu. Zahtevano število podpisov je znatno nižje kot na nacionalni ravni, saj 1 milijon podpisov predstavlja zgolj 0,2 % vseh državljanov EU. Zahvaljujoč evropski državljanski pobudi imajo državljani EU od leta 2012 pravico, da Evropsko komisijo pozovejo, naj predlaga novo zakonodajo. Če je evropska državljanska pobuda uspešna in se Komisija odloči, da bo ukrepala v zvezi z njo, lahko predlog preučita in o njem razpravljata Evropski parlament in Svet v okviru zakonodajnega postopka EU.
Želite izvedeti več o delovanju evropske državljanske pobude? Oglejte si razdelek „Potek“ na spletišču evropske državljanske pobude.
Več informacij o tem, kako začeti pobudo in o vseh korakih postopka, je na voljo v nadaljevanju.
Pravila o evropski državljanski pobudi.
Revidirana uredba o evropski državljanski pobudi je bila sprejeta aprila 2019 in se uporablja od januarja 2020. Več informacij o pravnem okviru preberite na spletišču evropske državljanske pobude.
Če želite izvedeti več o pravilih evropske državljanske pobude, si oglejte naš spletni seminar: Spletni seminar: „Nova pravila za evropsko državljansko pobudo od leta 2020“
Časovnica evropske državljanske pobude – vsi koraki
- Priprava
Neomejeno
- Prijava
2 meseca + (po potrebi) 2 meseca za spremembo in ponovno predložitev pobude za prijavo
- Zbiranje
12 mesecev (z možnostjo izbire začetnega datuma v šestmesečnem obdobju po prijavi pobude)
- Predložitev podpisov v preverjanje
(če so doseženi zahtevani pragovi) v treh mesecih po roku za zbiranje podpisov
- Preverjanje
Največ 3 mesece za preverjanje zbiranja izjav o podpori s strani organov držav članic
- Predložitev pobude Evropski komisiji
V treh mesecih
- Pregled in odločitev Evropske komisije
6 mesecev
- (Morebitni) nadaljnji ukrepi Evropske komisije
6 mesecev
Priprava za prijavo
Ko imajo organizatorji zamisel za svojo evropsko državljansko pobudo, morajo preveriti, ali spada v pristojnost Evropske komisije.
Za več informacij o pristojnostih EU in postopku prijave evropske državljanske pobude si oglejte razdelek pot do priprave pobude za prijavo.
Ne pozabite, da forum evropske državljanske pobude organizatorjem omogoča prilagojeno pomoč v fazi priprave pobude. Vprašajte naše strokovnjake.
Skupina organizatorjev
Za začetek pobude je treba preveriti, ali je Komisija pristojna za ukrepanje, in ustanoviti skupino organizatorjev.
Skupino organizatorjev mora sestavljati najmanj sedem državljank oziroma državljanov EU iz sedmih različnih držav članic, ki so dovolj stari, da lahko volijo na evropskih volitvah. Pri tem ni merodajno njihovo državljanstvo, temveč njihov kraj prebivališča.
Vsaka evropska državljanska pobuda mora imenovati dva člana skupine organizatorjev kot kontaktni osebi, in sicer predstavnika in namestnika, ki se bosta v imenu skupine povezala z institucijami EU. Komisija bo imena vseh organizatorjev in elektronske naslove kontaktnih oseb objavila v uradnem registru evropske državljanske pobude.
V skladu z nacionalnim pravom države članice se lahko ustanovi pravna oseba za upravljanje evropske državljanske pobude. Če se ustanovi, je treba ob prijavi evropske državljanske pobude navesti podatke o tej pravni osebi.
Zbiranje izjav o podpori
Organizatorji imajo na voljo 12 mesecev, da zberejo najmanj milijon izjav o podpori, med drugim minimalno število v najmanj sedmih državah članicah (glej zemljevid spodaj). Organizatorji lahko izberejo datum začetka zbiranja izjav o podpori (obdobje zbiranja). Po prijavi evropske državljanske pobude imajo na voljo šest mesecev časa, da začnejo zbirati podpise. Ne pozabite, da mora biti Komisija o datumu začetka zbiranja obveščena vsaj 10 delovnih dni pred tem datumom.
Izjave o podpori se lahko podpišejo na spletu ali v papirni obliki.
Če želite izvedeti več o zbiranju izjav o podpori, obiščite našo stran „Kako zbrati podpise“.
Preverjanje
Po zaključenem obdobju zbiranja (po 12 mesecih ali prej, če organizatorji tako želijo) in če je bilo zbrano zahtevano število izjav o podpori, lahko organizatorji v treh mesecih predložijo izjave o podpori v preverjanje.
Organizatorji morajo od pristojnih nacionalnih organov države članice državljanstva vsakega podpisnika zahtevati, da potrdijo veljavnost njihovih izjav o podpori, tudi če so bile te izjave o podpori zbrane v drugi državi članici.
Komisija bo poskrbela za predložitev izjav o podpori, zbranih prek centralnega sistema spletnega zbiranja.
Omogočila bo uporabo storitve za varno izmenjavo datotek za prenos izjav o podpori ustreznim organom v državah članicah. Elektronske izjave o podpori in skenirane različice izjav o podpori v papirni obliki se lahko naložijo v sistem v šifrirani obliki. Za več informacij obiščite spletišče evropske državljanske pobude.
Izjave o podpori je treba predložiti pristojnemu organu v odgovorni državi članici z uporabo obrazca, določenega v Prilogi V te uredbe. Pristojni nacionalni organi izdajo potrdilo v treh mesecih po predložitvi izjav o podpori.
Predložitev
Ko organizatorji prejmejo zadnje potrdilo od pristojnih nacionalnih organov, morajo v treh mesecih pobudo predložiti Evropski komisiji. Organizatorji morajo prek svojega računa za organizatorje predložiti poseben obrazec iz Priloge VII, skupaj s kopijami potrdil, pridobljenih med preverjanjem, v papirni ali elektronski obliki.
Pregled
Objava in sestanek z Evropsko komisijo
Ko Komisija prejme veljavno pobudo, o tem objavi obvestilo v uradnem registru in pobudo posreduje ustreznim evropskim institucijam in nacionalnim parlamentom.
Organizatorji pobude se v enem mesecu po predložitvi srečajo s predstavniki Komisije, da jim podrobno pojasnijo svojo pobudo.
Javna predstavitev v Evropskem parlamentu
V treh mesecih po predložitvi pobude lahko organizatorji svojo pobudo predstavijo tudi na javni predstavitvi v Evropskem parlamentu. Udeležijo se je predstavniki Evropske komisije, Parlament pa poskrbi za uravnoteženo zastopanost ustreznih javnih in zasebnih interesov.
Po predstavitvi lahko Evropski parlament organizira plenarno razpravo in sprejme resolucijo, s katero oceni politično podporo pobudi.
Sporočilo Evropske komisije
Evropska komisija v šestih mesecih po predložitvi pobude v pregled in po javni predstavitvi objavi sporočilo, v katerem predstavi svojo odločitev.
V tem sporočilu, objavljenem na spletišču evropske državljanske pobude, se pojasni, če in katere ukrepe namerava Komisija sprejeti, ter razloge zanje. Navede se tudi pričakovani časovni okvir za te ukrepe.
Poleg tega Komisija o tem uradno obvesti Evropski parlament, Svet EU, Evropski ekonomsko-socialni odbor, Odbor regij in vse nacionalne parlamente v EU. Evropski parlament oceni ukrepe, ki jih Komisija sprejme na podlagi svojega sporočila.