Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Tiesu precedenta jēdziena ieviešana visās ES valstīs

Autors: Marius Pitigoi |
Atjaunināšanas datums: 11/01/2023 |
Skatījumu skaits: 2012

Pat ja tas šķiet dīvaini daudziem pilsoņiem, lielākajā daļā ES valstu nav juridiska precedenta. Tādējādi tiesām nekādā ziņā nav saistoši tiesu precedenti, praksē ir daudz piemēru, kad tieši vienu un to pašu lietu (piemēram, ļaunprātīgas izmantošanas klauzulas līgumos) ar vienu un to pašu atbildētāju, pat ar tiem pašiem advokātiem, dažādas tiesas vērtē atšķirīgi.

Mūsu NVO cīnās par demokrātiju un cilvēktiesībām, un tai ir vairākas tiesas prāvas ar Rumānijas valsti. Mēs pavadījām daudzas stundas, lai studētu jurisprudenci, un ne dažas reizes mēs saņēmām lēmumu, kas bija pilnīgi pretrunīgs ar citu lēmumu, uz kuru mēs atsaucāmies.

Šis faktiskais stāvoklis acīmredzami pārkāpj ES Pamattiesību hartas 20. pantu (Vienlīdzība likuma priekšā) un 47. pantu (Tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību un taisnīgu tiesu). Ja dažādas tiesas vienas un tās pašas tiesības interpretē atšķirīgi, tiesību akti ne tikai nav vienādi visiem, bet arī process nav taisnīgs.

Lai pieprasītu tiesību vienveidīgu piemērošanu, civiltiesību sistēmas piedāvā noteiktus mehānismus, kas nav pieejami lietas dalībniekam, viņš tos nevar ierosināt. Vēl jo vairāk, lietas dalībnieki nevar gūt labumu no šāda mehānisma, kam ir ietekme tikai uz nākotni.

Mūsu mērķis ir sākt Eiropas pilsonisko iniciatīvu, lai mēģinātu Komisijai izdot direktīvu, ar kuru tiks efektīvi īstenots tiesu precedenta jēdziens.

Mēs apzināmies, ka ES valstu tiesību sistēmas un tradīcijas ir atšķirīgas, tāpēc mēs nelūdzam ieviest kādu konkrētu formu.

Taču mēs prasām, lai lietas dalībniekam būtu konkrēts veids, kā atsaukties uz tiesvedību, un lai būtu zināmas sekas, ja tiesnesis nolemj ignorēt tiesas precedentu (ieteikumi nav pietiekami, tie tiek ignorēti vairākas reizes un kad tas ir vissvarīgākais).

Mēs zinām, ka mums būs grūti un ka nav politiskās gribas atbalstīt mūsu rīcību, taču mēs esam apņēmības pilni sākt šos centienus. Galu galā viss sākas ar sapni, vai ne?

Ja vēlaties iesaistīties, sazinieties ar mani.

0
Balss

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Avinash Singh | 12/01/2023

Veiksmīgāk. ES centīšos aicināt dažus Eiropas draugus reģistrēties jūsu iemesla dēļ.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Petra Bertova | 13/01/2023

Aplūkosim šo hipotētisko situāciju:

Lietas dalībnieks atrodas situācijā, kurā viņa lietai bija pretējs iznākums nekā iepriekšējai lietai. Ja viņam ir nauda advokātam, viņš var vērsties ES tiesā un atsaukties uz Pamattiesību hartas 20. un 47. pantu.

Mans jautājums ir šāds: Vai viņš uzvarēs?

Ja atbilde ir “jā”, tad šīs problēmas risinājums ir nauda (maksāt advokātam).

Un mans ierosinājums risinājumam ir NO MONEY. Kā ar sistēmu, kurā jums ir tiesības uz bezmaksas tiesu pakalpojumiem? Taisnīgumam vajadzētu būt pieejamam visiem, ne tikai bagātiem, kas to var atļauties...

ES uzskatu, ka, ja cilvēki garantē savas tiesības bez maksas, tiek ievēroti arī prejudiciāli gadījumi un netiek ignorēti ieteikumi. Jo tagad cilvēkiem nav naudas, lai īstenotu savas tiesības.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Marius Pitigoi | 14/01/2023

Vienmēr būs labi ārsti un mazāk labi ārsti, labi juristi un mazāk labi juristi.

Un, ja esat labs ārsts vai labs jurists, jums būs klienti, kas maksās vairāk. Tā ir dabas tiesību daļa, es nedomāju, ka mēs to varam mainīt. Jā, ja runa ir par advokātiem, bagātajiem ir priekšrocības, jo viņi var atļauties labus advokātus.

ES varu jums pastāstīt par to, kas notika Rumānijā komunisma laikā, kad visiem ārstiem bija jāmaksā vienāds atalgojums, visiem juristiem bija jāmaksā vienāds atalgojums. Tāpat bija daudzi juristi vai ārsti, kuri vienkārši nerūpēja neko. Kāpēc pūlēties? Jebkurā gadījumā viņi saņēma tādu pašu algu.

Tomēr man šķiet, ka diskusija nav temats.

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?