Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Kezdje korán és építsen bizalmat: A Democracy International tippjei az európai polgári kezdeményezés finanszírozásához

Frissítés dátuma: 03 December 2024

Anne HardtDemocracy International adománygyűjtési és kampánymenedzsere. Egyike azoknak a szakértőknek, akik tanácsot adnak az európai polgári kezdeményezések szervezőinek a források előteremtésével és a kezdeményezéseikhez kapcsolódó kampányok szervezésével kapcsolatban. 

A person with long hair in a bun is standing in front of a blue background with text and an illustration of hands holding plants. They are wearing a black top and have a small microphone clipped to their shirt.

Felirat: Anne Hardt, a Democracy International adománygyűjtési és kampánymenedzsere és az adománygyűjtés szakértője. 

K: Szia, Anne! Kezdjük egy bevezetéssel. Mesélne Önről és arról, hogy az európai polgári kezdeményezés fóruma milyen szolgáltatásokat nyújt azoknak, akik érdeklődnek adománygyűjtési stratégiájuk kialakítása iránt?

Anne Hardt: Anne Hardt vagyok, és az elmúlt hat és fél évben a Democracy International adománygyűjtési és kampánymenedzsere voltam. Feladataim közé tartozik, hogy az európai polgári kezdeményezés fórumán keresztül adománygyűjtési tanácsadást nyújtsak az európai polgári kezdeményezések jelenlegi és potenciális szervezőinek. A fórum számos bevált gyakorlatot kínál, amelyeket a korábbi sikeres európai polgári kezdeményezésekből gyűjtöttünk össze, és célunk, hogy hasznos tanácsokat osszunk meg a jövőbeli szervezőkkel.

K: Amikor azt mondja, hogy "tanácsadás", pontosan mit jelent ez?

Anne Hardt: A fórum két fő tanácsadási lehetőséget kínál. Először is ott van az a szakasz, amely forrásokat kínál arra vonatkozóan, hogy miként lehet forrásokat előteremteni egy európai polgári kezdeményezéshez. Másodszor, lehetőséget kínálunk a szervezőknek arra, hogy szakértői tanácsot kérjenek , ahol a szervezők a kampányuk igényeihez igazított tanácsot kaphatnak. A kérdésekre nyolc munkanapon belül válaszolunk, és a beadványok az EU bármely hivatalos nyelvén benyújthatók. 

„Nincs egyenmegoldás”

Hangsúlyozzuk, hogy nem létezik univerzális megközelítés, de a korábbi európai polgári kezdeményezések számos bevált eszköze és módszere használható.

K: Melyek azok a legfontosabb tippek, amelyeket Ön adna az európai polgári kezdeményezések szervezőinek?

„A legfontosabb tanács, amit adhatok, hogy korán kezdjünk.”

Anne Hardt: A legfontosabb tanács, amit adhatok, hogy korán kezdjük. Alapvető fontosságú, hogy egészséges finanszírozási alap álljon rendelkezésre, mielőtt még elkezdené az aláírásgyűjtést. Alapvető fontosságú egy szilárd forrásbevonási stratégia és hálózat kiépítése – legyen szó helyi, regionális, nemzeti vagy európai szintű finanszírozók megszólításáról. Az európai polgári kezdeményezés nyilvántartásba vételét követően pénzügyileg fel kell készülnie arra, hogy az egész folyamat során fenn tudja tartani erőfeszítéseit.

A Stop Vivisection esetében egy magánfinanszírozású televíziós kampány döntő fontosságú volt kezdeményezésük sikeréhez. A Stop Vivisection a közösségi médiában is nagy szerepet játszott, ami az európai polgári kezdeményezés sikerének alapvető része volt. Amikor a közösségi médiáról beszélünk, kérjük, vegye figyelembe a közösségi média hirdetések költségeit az egyes országok költségvetésében.

K: Van-e becslés arra vonatkozóan, hogy egy európai polgári kezdeményezés szervezőjének mennyit kell emelnie ahhoz, hogy sikeres legyen?

Anne Hardt: Nehéz pontosan meghatározni az összeget. Például a „Stop Finning” európai polgári kezdeményezés mintegy 17 000 EUR-t gyűjtött össze, míg a „Save Cruelty-Free Cosmetics” több mint 2 millió EUR-t gyűjtött össze. Tehát a tartomány meglehetősen széles. Alacsonyabb pénzeszközökkel is sikeres lehet, de ez gyakran azt jelenti, hogy más támogatási formákra támaszkodik, mint az önkéntesség, a pro bono munka vagy a természetbeni hozzájárulások.

„A sikeres stratégia a tervezéssel kezdődik.”

A sikeres stratégia az alapos tervezéssel kezdődik. Javaslom, hogy legalább 12 hónappal a kezdeményezés nyilvántartásba vétele előtt kezdje meg a kezdeményezést. Azonosítsa és térképezze fel a potenciális adománygyűjtési lehetőségeket helyi, nemzeti és európai szinten, figyelembe véve, hogy mindegyik hogyan járulhat hozzá. Kerülje el a lehetőségek túl korai szűkítését - tegyen széles hálót az összes lehetséges finanszírozási forrás feltárására.

Alapvető fontosságú az alapok kezelésének központosítása is, még akkor is, ha maga az adománygyűjtés decentralizáltan történik a különböző országok különböző partnerei között. Ez biztosítja az átláthatóságot és a koordinációt.

„Kulcsfontosságú a bizalom. A finanszírozóknak hinniük kell abban, hogy felelősségteljesen kezelik pénzüket, és azt az ígért célra használják fel.”

Ennek a bizalomnak a megteremtése személyes találkozókon, telefonhívásokon vagy e-mail-váltásokon keresztül történhet. Továbbá, a kutatás, amit (más) konkrét alapítványok vagy filantrópok finanszíroztak a múltban, és alkalmazkodni a narratíva, hogy igazodjon a céljaikhoz.

K: Megosztana néhány példát korábbi európai polgári kezdeményezések sikeres adománygyűjtési stratégiáira?

Anne Hardt: Természetesen nézzük meg a „Vízhez való jogot”,az első sikeres európai polgári kezdeményezést. Három évvel előre megkezdték a tervezést, erős hálózatot építettek ki, és korán biztosították a finanszírozást. Egy másik példa a „Stop Vivisection”, amelyben több mint 250 nem kormányzati szervezet, tudományos szervezet és vállalat támogatta őket, pénzügyi forrásokat és tájékoztatást nyújtva.

Számos európai polgári kezdeményezés sikeresen von be prominens személyiségeket vagy véleményformálókat is. Az „End the Cage Age” például olyan sztároktól kapott nemzetközi támogatást, mint Pamela Anderson, a „Stop Finning” pedig 16 hírességgel és több mint 100 szervezettel dolgozott együtt kampányuk fellendítése érdekében.

K: Mi a helyzet a jelentéstételi követelményekkel? Mennyire kell átláthatónak lennie egy európai polgári kezdeményezésnek a pénzügyeivel kapcsolatban?

Anne Hardt: Az európai polgári kezdeményezések jogilag kötelesek bejelenteni a legalább 500 EUR összegű adományokat, beleértve a természetbeni hozzájárulásokat is. Ezeket az információkat közzététel céljából rendszeresen be kell nyújtani az Európai Bizottságnak, ezért alapvető fontosságú, hogy kezdettől fogva rendelkezésre álljanak a bevált jelentéstételi gyakorlatok.

És még egy tanács:

„Ne csak az európai hatásra összpontosítson – emelje ki a helyi hatást is. Ne felejtsük el, hogy minden potenciális aláíró potenciális adományozó is lehet.”

Használja az európai polgári kezdeményezés fórumát, hogy jobban megértse az európai polgári kezdeményezés folyamatát, és értékes adománygyűjtési tippeket fedezzen fel. Ne habozzon kapcsolatba lépni a korábbi sikeres európai polgári kezdeményezésekkel, hogy tanulhasson adománygyűjtési stratégiáikból. Ne feledje, hogy a finanszírozás kulcsfontosságú – a pénz mozgatja a világot, és ugyanez vonatkozik az európai polgári kezdeményezésekre is!

 

Tudjon meg többet az adománygyűjtésről más blogbejegyzéseken, videókon és webináriumokon keresztül:

Kategória

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.