Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Začít brzy a budovat důvěru: Tipy organizace Democracy International k financování evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 03 December 2024

Anne Hardtová je manažerkou fundraisingu a kampaní ve společnosti Democracy International. Je jednou z odborníků, kteří poskytují poradenství organizátorům evropských občanských iniciativ ohledně získávání finančních prostředků a organizování kampaní pro jejich iniciativy. 

A person with long hair in a bun is standing in front of a blue background with text and an illustration of hands holding plants. They are wearing a black top and have a small microphone clipped to their shirt.

Titulek: Anne Hardt, manažerka fundraisingu a kampaní v Democracy International a expertka na fundraising. 

Otázka: Dobrý den, Anne! Začněme úvodem. Mohli byste nám říci něco o sobě a o tom, jaké služby Fórum evropské občanské iniciativy poskytuje těm, kteří mají zájem o vytvoření své strategie získávání finančních prostředků?

Anne Hardtová: Jmenuji se Anne Hardtová a posledních šest a půl roku pracuji jako manažerka fundraisingu a kampaní ve společnosti Democracy International. Část mé úlohy spočívá v poskytování poradenství při získávání finančních prostředků současným i potenciálním organizátorům evropských občanských iniciativ prostřednictvím Fóra evropské občanské iniciativy. Fórum nabízí řadu osvědčených postupů, které jsme shromáždili z předchozích úspěšných evropských občanských iniciativ, a naším cílem je sdílet užitečné rady s budoucími organizátory.

Otázka: Když říkáte "fundraisingová rada", co přesně to znamená?

Anne Hardtová: Fórum poskytuje dvě hlavní možnosti poradenství. Nejprve je zde oddíl, který nabízí zdroje o tom, jak získat finanční prostředky na evropskou občanskou iniciativu. Za druhé nabízíme organizátorům možnost požádat o odborné poradenství, kde mohou získat poradenství přizpůsobené konkrétním potřebám své kampaně. Na dotazy odpovídáme do osmi pracovních dnů a příspěvky lze předkládat v kterémkoli úředním jazyce EU. 

„Neexistuje univerzální přístup“

Zdůrazňujeme, že neexistuje univerzální přístup, ale lze použít mnoho osvědčených nástrojů a metod z minulých evropských občanských iniciativ.

Otázka: Jaké jsou některé z klíčových tipů, které byste organizátorům evropské občanské iniciativy poskytli?

„Nejdůležitější rada, kterou mohu dát, je začít brzy.“

Anne Hardtová: Nejdůležitější rada, kterou vám mohu dát, je začít brzy. Je důležité mít zdravou finanční základnu ještě předtím, než začnete svou sbírku podpisů. Vytvoření spolehlivé strategie a sítě pro získávání finančních prostředků má zásadní význam – ať už se jedná o oslovení investorů na místní, regionální, vnitrostátní nebo evropské úrovni. Jakmile svou evropskou občanskou iniciativu zaregistrujete, musíte být finančně připraveni pokračovat ve svém úsilí v průběhu celého procesu.

Při pohledu na Stop vivisekci byla pro úspěch jejich iniciativy klíčová soukromě sponzorovaná televizní kampaň. Stop vivisekci byl také velmi velký na sociálních médiích, což bylo nezbytnou součástí úspěchu jejich evropské občanské iniciativy. Když mluvíme o sociálních médiích, nezapomeňte zahrnout náklady na reklamy v sociálních médiích do svého rozpočtu pro každou zemi.

Otázka: Existuje nějaký odhad, kolik musí organizátor evropské občanské iniciativy získat, aby byl úspěšný?

Anne Hardtová: Přesnou částku je obtížné určit. Například evropská občanská iniciativa „Stop Finning“ vybrala přibližně 17 000 EUR, zatímco iniciativa „Save Cruelty-Free Cosmetics“ získala více než 2 miliony EUR. Rozsah je tedy poměrně široký. Můžete uspět s nižšími finančními prostředky, ale to často znamená spoléhat se na jiné formy podpory, jako je dobrovolnictví, pro bono práce nebo věcné příspěvky.

„Úspěšná strategie začíná plánováním.“

Úspěšná strategie začíná důkladným plánováním. Doporučuji začít alespoň 12 měsíců před registrací vaší iniciativy. Identifikovat a zmapovat potenciální příležitosti k získávání finančních prostředků na místní, vnitrostátní a evropské úrovni s ohledem na to, čím může každý z nich přispět. Vyhněte se zužování možností příliš brzy - vrhněte širokou síť, abyste prozkoumali všechny potenciální zdroje financování.

Je rovněž nezbytné centralizovat správu finančních prostředků, a to i v případě, že samotné získávání finančních prostředků je decentralizované mezi různými partnery v různých zemích. Tím je zajištěna transparentnost a koordinace.

„Důvěra je klíčová. Investoři musí věřit, že budete spravovat své peníze zodpovědně a používat je pro slíbený účel.

Vytvoření této důvěry může probíhat prostřednictvím osobních schůzek, telefonních hovorů nebo e-mailových výměn. Také zjistěte, jaké (jiné) konkrétní nadace nebo filantropové v minulosti financovali, a přizpůsobte svůj příběh tak, aby byl v souladu s jejich cíli.

Otázka: Mohli byste se podělit o některé příklady úspěšných strategií získávání finančních prostředků z minulých evropských občanských iniciativ?

Anne Hardtová: Zajisté se podívejme na „Právo na vodu“,první úspěšnou evropskou občanskou iniciativu. Začali plánovat tři roky předem, budovat silnou síť a včas zajistit financování. Dalším příkladem je iniciativa „Stop vivisekci“, která měla více než 250 nevládních organizací, vědeckých organizací a společností, které je podporovaly a poskytovaly finanční zdroje i osvětu.

Mnohé evropské občanské iniciativy rovněž úspěšně zapojují významné osobnosti nebo vlivné osoby. Projekt „End the Cage Age“ měl například mezinárodní podporu hvězd, jako je Pamela Andersonová, a projekt „Stop Finning“ spolupracoval s 16 celebritami a více než 100 organizacemi na posílení jejich kampaně.

Otázka: A co požadavky na podávání zpráv? Jak transparentní musí být evropská občanská iniciativa, pokud jde o její finance?

Anne Hardtová: Evropské občanské iniciativy jsou ze zákona povinny hlásit dary ve výši 500 EUR nebo více, včetně věcných příspěvků. Tyto informace musí být pravidelně předkládány Evropské komisi ke zveřejnění, takže je nezbytné, aby byly od začátku zavedeny osvědčené postupy pro podávání zpráv.

A ještě jedna rada:

„Nezaměřujte se pouze na evropský dopad – zdůrazněte také místní dopad. A pamatujte, že každý potenciální signatář může být také potenciálním dárcem.

Využijte fórum evropské občanské iniciativy k tomu, abyste lépe porozuměli procesu evropské občanské iniciativy a objevili cenné tipy pro získávání finančních prostředků. Neváhejte se spojit s předchozími úspěšnými evropskými občanskými iniciativami a poučit se z jejich strategií získávání finančních prostředků. Nezapomeňte, že financování je klíčové – peníze otáčejí světem a totéž platí pro evropské občanské iniciativy!

 

Další informace o fundraisingu najdete v dalších příspěvcích na blogu, videích a webinářích:

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.