Anne Hardt on organisatsiooni Democracy International rahaliste vahendite kogumise ja kampaaniate juht. Ta on üks ekspertidest, kes nõustab Euroopa kodanikualgatuse korraldajaid rahaliste vahendite hankimisel ja nende algatuste jaoks kampaaniate korraldamisel.
Pealkiri: Anne Hardt, Democracy Internationali rahaliste vahendite kogumise ja kampaaniate juht ning rahaliste vahendite kogumise ekspert.
K: Tere, Anne! Alustame sissejuhatusega. Kas võiksite meile rääkida endast ja teenustest, mida Euroopa kodanikualgatuse foorum pakub neile, kes on huvitatud oma vahendite kogumise strateegia väljatöötamisest?
Anne Hardt: Minu nimi on Anne Hardt ja olen viimased kuus ja pool aastat töötanud organisatsiooni Democracy International rahakogumis- ja kampaaniajuhina. Osa minu ülesannetest on anda Euroopa kodanikualgatuse foorumi kaudu nõu Euroopa kodanikualgatuse praegustele ja võimalikele korraldajatele rahaliste vahendite kogumiseks. Foorum pakub mitmesuguseid parimaid tavasid, mille oleme kogunud varasematest edukatest Euroopa kodanikualgatustest, ning meie eesmärk on jagada kasulikke nõuandeid tulevaste korraldajatega.
K: Kui sa ütled "rahakogumise nõu", siis mida see täpselt tähendab?
Anne Hardt: Foorum pakub kahte peamist nõuannet. Esiteks on olemas jaotis, mis pakub ressursse selle kohta, kuidas koguda vahendeid Euroopa kodanikualgatuse jaoks. Teiseks pakume korraldajatele võimalust küsida asjatundlikku nõu, kust korraldajad saavad kohandatud nõu, mis vastab nende kampaania vajadustele. Vastame küsimustele kaheksa tööpäeva jooksul ja taotlusi saab esitada mis tahes ELi ametlikus keeles.
„Kõigile sobivat ühtset lähenemisviisi ei ole“
Rõhutame, et kõigile sobivat ühtset lähenemisviisi ei ole, kuid kasutada saab paljusid varasemate Euroopa kodanikualgatuste tõestatud vahendeid ja meetodeid.
K: Millised on mõned peamised nõuanded, mida annaksite Euroopa kodanikualgatuse korraldajatele?
„Kõige olulisem nõuanne, mida saan anda, on alustada varakult.“
Anne Hardt: Kõige olulisem nõuanne, mida ma saan anda, on alustada varakult. On väga oluline, et enne allkirjade kogumise alustamist oleks olemas tervislik rahastamisbaas. Usaldusväärse vahendite kogumise strateegia ja võrgustiku loomine on väga oluline nii kohaliku, piirkondliku, riikliku kui ka Euroopa tasandi rahastajateni jõudmisel. Kui olete oma Euroopa kodanikualgatuse registreerinud, peate olema rahaliselt valmis oma jõupingutusi kogu protsessi vältel jätkama.
Vaadates Stop Vivisectioni, oli eraviisiliselt sponsoreeritud telekampaania nende algatuse edu jaoks otsustava tähtsusega. Stop Vivisection oli väga suur ka sotsiaalmeedias, mis oli nende Euroopa kodanikualgatuse edu oluline osa. Sotsiaalmeediast rääkides pidage meeles, et lisage sotsiaalmeediareklaamide kulud oma iga riigi eelarvesse.
K: Kas on olemas hinnang selle kohta, kui palju Euroopa kodanikualgatuse korraldajal on vaja koguda, et olla edukas?
Anne Hardt: Täpset summat on raske kindlaks määrata. Näiteks Euroopa kodanikualgatus „Ei uimepüügile“ kogus ligikaudu 17 000 eurot, samas kui algatus „Julmust vältiv kosmeetika“ kogus üle 2 miljoni euro. Seega on valik üsna lai. Võite õnnestuda väiksemate rahaliste vahenditega, kuid see tähendab sageli tuginemist muudele toetuse vormidele, nagu vabatahtlik tegevus, pro bono töö või mitterahalised panused.
„Edukas strateegia algab planeerimisest.“
Edukas strateegia algab põhjalikust planeerimisest. Soovitan alustada vähemalt 12 kuud enne algatuse registreerimist. Teha kindlaks ja kaardistada võimalikud rahastamisvõimalused kohalikul, riiklikul ja Euroopa tasandil, võttes arvesse seda, mida igaüks neist saab anda. Vältige oma valikute liiga vara kitsendamist - heitke lai võrk, et uurida kõiki võimalikke rahastamisallikaid.
Samuti on oluline tsentraliseerida fondide haldamine, isegi kui vahendite kogumine on detsentraliseeritud eri partnerite vahel eri riikides. See tagab läbipaistvuse ja koordineerimise.
„Usaldus on võti. Rahastajad peavad uskuma, et haldate nende raha vastutustundlikult ja kasutate seda lubatud eesmärgil.“
Selle usalduse loomine võib toimuda isiklike kohtumiste, telefonikõnede või e-posti vahetuste kaudu. Samuti uurige, mida (ise) konkreetsed sihtasutused või filantroopid on varem rahastanud, ja kohandage oma narratiivi, et viia see vastavusse nende eesmärkidega.
K: Kas võiksite jagada mõningaid näiteid varasemate Euroopa kodanikualgatuste edukatest vahendite kogumise strateegiatest?
Anne Hardt: Kindlasti vaatame esimest edukat Euroopa kodanikualgatust „Õigus veele“. Nad alustasid planeerimist kolm aastat ette, ehitades üles tugeva võrgustiku ja tagades rahastamise varakult. Teine näide on „Stop Vivisection“, kus neid toetas üle 250 valitsusvälise organisatsiooni, teadusorganisatsiooni ja ettevõtte, pakkudes nii rahalisi vahendeid kui ka teavitustegevust.
Paljud Euroopa kodanikualgatused kaasavad edukalt ka silmapaistvaid isikuid või mõjutajaid. Näiteks „End the Cage Age“ sai rahvusvahelise toetuse sellistelt tähtedelt nagu Pamela Anderson ning „Stop Finning“ tegi kampaania edendamiseks koostööd 16 kuulsuse ja rohkem kui 100 organisatsiooniga.
K: Kuidas on lood aruandlusnõuetega? Kui läbipaistev peab Euroopa kodanikualgatus oma rahaliste vahenditega olema?
Anne Hardt: Euroopa kodanikualgatused peavad õiguslikult aru andma vähemalt 500 euro suurustest annetustest, sealhulgas mitterahalistest toetustest. See teave tuleb korrapäraselt esitada Euroopa Komisjonile avaldamiseks, seega on oluline, et algusest peale oleksid olemas head aruandlustavad.
Veel üks nõuanne:
„Ärge keskenduge ainult Euroopa mõjule – tõstke esile ka kohalikku mõju. Ja pidage meeles, et iga potentsiaalne allakirjutaja võib olla ka potentsiaalne doonor.“
Kasutage Euroopa kodanikualgatuse foorumit, et süvendada oma arusaamist Euroopa kodanikualgatuse protsessist ja saada väärtuslikke näpunäiteid rahaliste vahendite kogumiseks. Võtke julgelt ühendust varasemate edukate Euroopa kodanikualgatustega, et õppida nende vahendite kogumise strateegiatest. Pidage meeles, et rahastamine on väga oluline – raha paneb maailma liikuma ja sama kehtib ka Euroopa kodanikualgatuste kohta!
Lisateave rahaliste vahendite kogumise kohta teiste blogipostituste, videote ja veebiseminaride kaudu:
- Rahaliste vahendite kogumine Euroopa kodanikualgatuste jaoks, video Anne Hardti ja Euroopa kodanikualgatuse korraldaja Mika Kovačiga (Euroopa kodanikualgatus „Minu hääl“ (My Voice My Choice))
- Elavdamise hoog: algatuse „Minu hääl, minu valik“ rahastamine ja strateegia
- Veebiseminar „Kuidas oma Euroopa kodanikualgatust eelarvestada, võttes arvesse edukate Euroopa kodanikualgatuse kampaania korraldajate panust“
- Kategooriad
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.