Anne Hardt jest kierownikiem ds. pozyskiwania funduszy i prowadzenia kampanii w Democracy International. Jest jednym z ekspertów doradzających organizatorom europejskiej inicjatywy obywatelskiej w zakresie pozyskiwania funduszy i organizowania kampanii na rzecz ich inicjatyw.
Podpis: Anne Hardt, menadżer ds. pozyskiwania funduszy i prowadzenia kampanii w Democracy International oraz ekspert ds. pozyskiwania funduszy.
Pyt.: Cześć, Anne! Zacznijmy od wprowadzenia. Czy mogliby Państwo opowiedzieć nam o sobie i o usługach, jakie Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej świadczy na rzecz osób zainteresowanych opracowaniem strategii pozyskiwania funduszy?
Anne Hardt, właśc. Nazywam się Anne Hardt i od sześciu i pół roku pracuję jako kierownik ds. pozyskiwania funduszy i prowadzenia kampanii w Democracy International. Częścią mojej roli jest udzielanie porad w zakresie pozyskiwania funduszy obecnym i potencjalnym organizatorom europejskich inicjatyw obywatelskich za pośrednictwem forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Forum oferuje szereg najlepszych praktyk, które zebraliśmy z poprzednich udanych europejskich inicjatyw obywatelskich, a naszym celem jest dzielenie się przydatnymi poradami z przyszłymi organizatorami.
Pyt.: Kiedy mówisz "doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy", co to dokładnie oznacza?
Anne Hardt, właśc. Forum oferuje dwa główne sposoby udzielania porad. Po pierwsze, istnieje sekcja, która oferuje zasoby na temat sposobów pozyskiwania funduszy na europejską inicjatywę obywatelską. Po drugie, oferujemy organizatorom możliwość zwrócenia się o poradę eksperta, w ramach której organizatorzy mogą uzyskać poradę dostosowaną do ich potrzeb związanych z kampanią. Odpowiadamy na pytania w ciągu ośmiu dni roboczych, a zgłoszenia można składać w dowolnym języku urzędowym UE.
„Nie ma uniwersalnego podejścia”
Podkreślamy, że nie istnieje uniwersalne podejście, ale można wykorzystać wiele sprawdzonych narzędzi i metod z poprzednich EIO.
Pyt.: Jakie są najważniejsze wskazówki, które udzieliliby Państwo organizatorom europejskiej inicjatywy obywatelskiej?
"Najważniejsza rada, jaką mogę dać, to zacząć wcześnie".
Anne Hardt, właśc. Najważniejsza rada, jaką mogę dać, to zacząć wcześnie. Ważne jest, aby mieć zdrową bazę finansowania, zanim jeszcze rozpoczniesz zbieranie podpisów. Niezbędne jest stworzenie solidnej strategii i sieci pozyskiwania funduszy – niezależnie od tego, czy chodzi o dotarcie do podmiotów finansujących na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym czy europejskim. Po zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej musisz być przygotowany finansowo, aby podtrzymać swoje wysiłki w trakcie całego procesu.
Patrząc na Stop Vivisection, prywatnie sponsorowana kampania telewizyjna miała kluczowe znaczenie dla powodzenia ich inicjatywy. Stop wiwisekcji był również bardzo popularny w mediach społecznościowych, co było istotną częścią sukcesu ich europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Kiedy mówimy o mediach społecznościowych, pamiętaj, aby uwzględnić koszty reklam w mediach społecznościowych w swoim budżecie dla każdego kraju.
Pyt.: Czy szacuje się, ile organizator europejskiej inicjatywy obywatelskiej musi podnieść, aby odnieść sukces?
Anne Hardt, właśc. Trudno określić dokładną kwotę. Na przykład w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Stop Finning” zebrano około 17 000 EUR, a w ramach inicjatywy „Save Cruelty-Free Cosmetics” zebrano ponad 2 mln EUR. Zakres ten jest zatem dość szeroki. Możesz odnieść sukces przy niższych funduszach, ale często oznacza to poleganie na innych formach wsparcia, takich jak wolontariat, praca pro bono lub wkłady rzeczowe.
„Udana strategia zaczyna się od planowania”.
Skuteczna strategia zaczyna się od dokładnego planowania. Zalecam rozpoczęcie inicjatywy co najmniej 12 miesięcy przed jej zarejestrowaniem. Zidentyfikować i określić potencjalne możliwości pozyskiwania funduszy na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim, biorąc pod uwagę wkład każdego z nich. Unikaj zawężania opcji zbyt wcześnie - rzuć szeroką sieć, aby zbadać wszystkie potencjalne źródła finansowania.
Niezbędna jest również centralizacja zarządzania funduszami, nawet jeśli samo pozyskiwanie funduszy jest zdecentralizowane wśród różnych partnerów w różnych krajach. Zapewnia to przejrzystość i koordynację.
„Zaufanie ma kluczowe znaczenie. Fundatorzy muszą wierzyć, że będziesz zarządzać ich pieniędzmi w sposób odpowiedzialny i wykorzystywać je do obiecanego celu.
Ustanowienie tego zaufania może odbywać się poprzez osobiste spotkania, rozmowy telefoniczne lub wymiany e-maili. Ponadto zbadaj, co (inne) konkretne fundacje lub filantropi finansowali w przeszłości i dostosuj swoją narrację do swoich celów.
Pyt.: Czy mogliby Państwo podzielić się przykładami udanych strategii pozyskiwania funduszy z poprzednich europejskich inicjatyw obywatelskich?
Anne Hardt, właśc. Z pewnością przyjrzyjmy się „Prawu do wody”,pierwszej udanej europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Zaczęli planować z trzyletnim wyprzedzeniem, budując silną sieć i zapewniając finansowanie na wczesnym etapie. Innym przykładem jest inicjatywa „Stop wiwisekcji”, w ramach której wspieranych jest ponad 250 organizacji pozarządowych, organizacji naukowych i przedsiębiorstw, które zapewniają zarówno zasoby finansowe, jak i działania informacyjne.
Wiele europejskich inicjatyw obywatelskich z powodzeniem angażuje również wybitne osobistości lub influencerów. Na przykład inicjatywa „End the Cage Age” cieszyła się międzynarodowym poparciem takich gwiazd jak Pamela Anderson, a „Stop Finning” współpracowała z 16 celebrytami i ponad 100 organizacjami w celu zintensyfikowania ich kampanii.
Pyt.: A co z wymogami w zakresie sprawozdawczości? Jak przejrzysta musi być europejska inicjatywa obywatelska pod względem finansowym?
Anne Hardt, właśc. EIO są prawnie zobowiązane do zgłaszania darowizn w wysokości co najmniej 500 EUR, w tym wkładów niepieniężnych. Informacje te muszą być regularnie przekazywane Komisji Europejskiej do publikacji, dlatego konieczne jest wprowadzenie dobrych praktyk w zakresie sprawozdawczości od samego początku.
I jeszcze jedna rada:
„Skupiaj się nie tylko na wpływie europejskim, ale także na wpływie lokalnym. I pamiętaj, że każdy potencjalny sygnatariusz może być również potencjalnym dawcą.
Skorzystaj z forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, aby pogłębić swoją wiedzę na temat procesu europejskiej inicjatywy obywatelskiej i odkryć cenne wskazówki dotyczące pozyskiwania funduszy. Nie wahaj się nawiązać kontaktu z poprzednimi udanymi europejskimi inicjatywami obywatelskimi, aby wyciągnąć wnioski ze swoich strategii pozyskiwania funduszy. Pamiętaj, że finansowanie ma kluczowe znaczenie – pieniądze sprawiają, że świat się kręci, i to samo dotyczy europejskich inicjatyw obywatelskich!
Dowiedz się więcej o zbieraniu funduszy za pośrednictwem innych postów na blogu, filmów i webinariów:
- Zbieranie funduszy na europejskie inicjatywy obywatelskie, wideo z Anne Hardt i organizatorem europejskiej inicjatywy obywatelskiej Miką Kovačem (My Voice My Choice ECI)
- Rozwijanie dynamiki: finansowanie i strategię inicjatywy „Mój głos, mój wybór”
- Webinarium pt. „Jak budżetować europejską inicjatywę obywatelską przy udziale odnoszących sukcesy osób prowadzących kampanie na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej”
- Kategorie
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.