Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Voliči bez hraníc, európska iniciatíva občanov s plnými politickými právami pre občanov EÚ v ich krajine pobytu

Dátum aktualizácie: 20/04/2020

Voliči bez hraníc, európska iniciatíva občanov s plnými politickými právami pre občanov EÚ v ich krajine pobytu

Umožniť občanom EÚ voliť v regionálnych a celoštátnych voľbách a referendách vo svojej krajine pobytu a posilniť ich existujúce práva voliť a byť volený v európskych a komunálnych voľbách: to je cieľom najnovšej európskej iniciatívy občanov, ktorú zaregistrovala Európska komisia.  Ide o úplné politické práva viac ako sedemnástich miliónov Európanov žijúcich v inej krajine, ako je krajina, ktorej sú občanmi.

Príbeh Beniamina Brunatiho

Ide o paradox európskej demokracie: sedemnásť miliónov Európanov žijúcich v inom členskom štáte, ako je ich krajina pôvodu, často nemá právo voliť z dôvodu právnych alebo byrokratických prekážok. Ich stanovisko by však mohlo potenciálne zmeniť výsledok dôležitých konzultácií, keďže referendum o brexite je zrejmým príkladom. Na riešenie tohto problému spustila nadácia ECIT európsku iniciatívu občanov s názvom Voľníci bez hraníc, ktorú Európska komisia zaregistrovala 4. marca a v ktorej sa požadujú plné politické práva pre európskych občanov v pohybe. Takáto zmena by prispela k tomu, aby sa zanechal zastaraný, štátny systém, ktorý podceňuje úroveň mobility, ktorú Európska únia dosiahla, a poskytol by plný význam pojmu európske občianstvo.

vote

Keďže v roku 2019 ho podporilo 81 % európskeho obyvateľstva, zásada slobody pohybu sa vo všeobecnosti považuje za najlepší úspech Európskej únie v posledných desaťročiach. Táto sloboda sa však od chvíle, o ktorú sa v 80. rokoch 20. storočia zasadzovala, značne zmenila zo samotného ekonomického pôvodu na komplexnejšie aspekty. Keďže mobilita sa zvýšila najmä v poslednom desaťročí, ukázalo sa, že nejde len o prácu v inom členskom štáte, ale aj o prispievanie k životu miestneho spoločenstva v širšom zmysle, čo vyvoláva otázku politických práv a možnosti ich uplatňovania. V prvom rade by povinnosť platiť dane v členskom štáte mala byť spojená s právom vyjadriť sa – čiuž je to aktívne alebo pasívne – v jeho politických procesoch, a to podľa zásady „bez zdanenia bez zastúpenia“.

Voliči bez hraníc preto vo svojej žiadosti adresovanej európskym inštitúciám sledujú tri hlavné ciele:

  • Automaticky uznať občanov EÚ za voličov tam, kde majú bydlisko, a odstrániť prekážky cezhraničného hlasovania a kandidovania vo voľbách;
  • Obnoviť všeobecné volebné právo ako základné právo a európsku hodnotu. Občania EÚ by sa mali rozhodnúť, či budú voliť vo svojej krajine pobytu alebo v krajine pôvodu vo všetkých voľbách a referendách;
  • Preskúmať vplyv takýchto krokov smerom k všeobecnému volebnému právu pre občanov EÚ a spôsob, akým by mohli zahŕňať štátnych príslušníkov tretích krajín.

Ľudská dynamika tu zohráva zásadnú úlohu pri ochrane tohto práva: krajina, v ktorej sa rozhodneme žiť, je veľmi často novým „domácim“, ktorý nie je nevyhnutne spätý s našou krajinou pôvodu, ku ktorej prispievame prostredníctvom našich každodenných činností a angažovanosti. Preto je dôležité mať vplyv v tejto krajine prostredníctvom nášho hlasovania na akejkoľvek volebnej úrovni, a nielen v miestnych a európskych voľbách, ako to v súčasnosti umožňujú právne predpisy v niektorých členských štátoch. Budovanie takejto nadnárodnej a modernej európskej demokracie by okrem toho poskytlo silnú odpoveď populistickým silám, ktoré trvajú na národnom rozmere politiky: poskytnutie hlasu týmto 17 miliónom Európanov by premietlo krásu, že je veľká, zjednotená a rôznorodá komunita z politického hľadiska.

vote21

Rekordná účasť na európskych voľbách v roku 2019 bola impulzom, ktorý nesmieme premeškať, ak chceme mať konkrétny vplyv na budúcnosť európskej demokracie. Viac Európanov je v súčasnosti ochotných vyjadriť svoj názor na európskych fórach, preto rozvoj nových demokratických nástrojov musí sprevádzať posilnenie existujúcich nástrojov, ktoré sú hlavnou mantraou voličov bez hraníc.

Na to, aby sa centrum ECIT dostalo k európskym inštitúciám zmysluplným a účinným spôsobom, vytvorilo pracovnú skupinu zloženú z európskych študentov a stážistov v ich dvadsiatich, prirodzene v pohybe a prichádzajúcich z celého kontinentu. Zameranie na mládež je základným aspektom tejto európskej iniciatívy občanov plánovanej v budúcnosti, v ktorej bude európska politická a sociálna integrácia naďalej rásť vďaka novým generáciám občanov, ktorí nie sú obmedzovaní štátnymi hranicami v rámci EÚ.

vote23

Okrem niekoľkých ďalších činností sa naša pracovná skupina zaoberá rozvojom silných partnerstiev s podobne zmýšľajúcimi združeniami na európskej, vnútroštátnej a miestnej úrovni s cieľom vytvoriť sieť na podporu nášho návrhu medzi subjektmi, ktoré veria o význame väčšieho počtu silnejších politických práv. Preto sa vypracúvajú národné stratégie na oslovenie mimovládnych organizácií, ako aj univerzít a výskumných centier. Ako sa zdôrazňuje medzi našimi cieľmi, výskum zohráva mimoriadne významnú úlohu v štruktúre našej iniciatívy aj mimo nej, keďže je naďalej dôležité pochopiť rôzne modely mobility v EÚ a reagovať na príslušné politické potreby.

V tomto procese je jednoznačne vítaný každý, kto chce prispieť a ešte dokončiť náš projekt. Webové sídlo Voterov bez hraníc, ako aj jeho stránky v sociálnych médiách sú hlavným fórom na diskusiu a rozprávanie príbehov o politických právach v Európe. Každý sa vyzýva, aby nám porozprával svoj príbeh, zúčastnil sa na našich prieskumoch a prostredníctvom týchto kanálov informoval o vývoji našej európskej iniciatívy občanov. Spoločným presadzovaním plných politických práv budeme môcť konečne prekonať paradox európskej demokracie a posilniť európske občianstvo prostredníctvom základného participatívneho nástroja, ktorým je európska iniciatíva občanov. 

Ďalšie informácie pozri:

Webová stránka iniciatívy – https://voterswithoutborders.eu/

Webová stránka Nadácie ECIT – https://ecit-foundation.eu/

Voliči majú hranice na Facebooku, Instagrame (voči bez hraníc), Twitteri (VoterWOBorders)

The Good Lobby’ s Cobbyist Podcast – Ep. 2 Odôvodnenie Európska iniciatíva občanov: lobizmus pre občanov bez hraníc

ben2

Prispievatelia

Beniamino Brunati

Po ukončení prvého kola akademických štúdií na univerzitách v Bologni, Buenos Aires a Paríži Beniamino Brunati v súčasnosti študuje magisterské štúdium na Inštitúte európskych štúdií ULB v Bruseli. V januári 2018 sa pripojil k nadácii ECIT, pretože verí, že európske iniciatívy občanov sú dôležité pre zvyšovanie informovanosti o aktuálnych otázkach týkajúcich sa klímy, rovnosti a demokracie v Európe. 

Spojte sa s Beniaminom na fóre!

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.