Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

Szavazók Határok Nélkül, az európai polgári kezdeményezés: Az uniós polgárok teljes körű politikai jogainak biztosítása a lakóhelyük szerinti országban

Frissítés dátuma: 20/04/2020

Szavazók Határok Nélkül, az európai polgári kezdeményezés: Az uniós polgárok teljes körű politikai jogainak biztosítása a lakóhelyük szerinti országban

Annak lehetővé tétele, hogy az uniós polgárok a lakóhelyük szerinti országban szavazhassanak a regionális és országos választásokon és népszavazásokon, valamint az európai és helyhatósági választásokon való aktív és passzív választójoguk megerősítése: ez az Európai Bizottság által nyilvántartásba vett legutóbbi európai polgári kezdeményezés célja.  Több mint tizenhét millió olyan európai polgár teljes körű politikai jogai forognak kockán, akik az állampolgárságuktól eltérő országban élnek.

Beniamino Brunati története

Paradoxonja az európai demokráciának: a származási országától eltérő tagállamban élő tizenhét millió európai polgár jogi vagy bürokratikus akadályok miatt gyakran nem rendelkezik szavazati joggal. Véleményük azonban potenciálisan megcáfolhatja a fontos konzultációk eredményét, mivel a brexitről szóló népszavazás jó példa erre. E probléma megoldása érdekében az ECIT Alapítvány elindította a „Választók határok nélkül” elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amelyet az Európai Bizottság március 4-én vett nyilvántartásba, és amely teljes körű politikai jogokat követel a mozgásban lévő európai polgároktól. Ez a változás hozzájárulna ahhoz, hogy háttérbe szoruljon egy elavult, állami alapú rendszer, amely alábecsüli az Európai Unió által elért mobilitás szintjét, és teljes értelmet adna az európai polgárság fogalmának.

vote

Mivel 2019-ben az európai lakosság 81%-a támogatta azt, a szabad mozgás elve széles körben az Európai Unió legjobb vívmányának tekinthető az elmúlt évtizedekben. Azóta azonban, hogy az 1980-as években szorgalmazták, ez a szabadság jelentős mértékben fejlődött a puszta gazdasági eredetéből, hogy összetettebb szempontokat is magában foglaljon. Mivel a mobilitás különösen az elmúlt évtizedben nőtt, nyilvánvalóvá vált, hogy ez nemcsak a másik tagállamban való munkavállalásról szól, hanem a tágabb értelemben vett helyi közösség életéhez való hozzájárulásról is, ami felveti a politikai jogok kérdését és azok gyakorlásának lehetőségét. Először is, a valamely tagállamban történő adófizetési kötelezettségnek kapcsolódnia kell ahhoz a joghoz, hogy – akár aktív, akár passzív – beleszólásuk legyen a politikai folyamatokba, a „képviselet nélküli adózástilalma” elvének megfelelően.

Ezért a Voters határok nélkül három fő célt tűz ki az európai intézményekhez intézett kérésében:

  • Az uniós polgárokat automatikusan ismerjék el választópolgárként ott, ahol élnek, és számolják fel a határokon átnyúló szavazás és választásokon való indulás akadályait;
  • Az egyetemes választójog mint alapvető jog és európai érték megújítása. Az uniós polgároknak meg kell választaniuk, hogy a lakóhelyük szerinti országban vagy a származási országban szavaznak-e minden választásra és népszavazásra;
  • Annak kutatása, hogy ezek a lépések milyen hatást gyakorolnak az általános választójogra az uniós polgárokra nézve, és hogyan vonhatnák be őket a harmadik országbeli állampolgárokba.

E tekintetben az emberi dinamika alapvető szerepet játszik e jog védelmében: nagyon gyakran az az ország, amelyben élünk, új „otthont” jelent, amely nem feltétlenül másodlagos a származási országunkhoz képest, amelynek életképességéhez mindennapi tevékenységeink és szerepvállalásunk révén hozzájárulunk. Ezért fontos, hogy szavazati jogunk révén minden választási szinten hatást gyakoroljunk ebben az országban, és ne csak a helyi és az európai választásokon, ahogy azt egyes tagállamokban a jogszabályok jelenleg lehetővé teszik. Emellett egy ilyen transznacionális, korszerű európai demokrácia kiépítése erőteljes választ adna azokra a populista erőkre, amelyek ragaszkodnak a politika nemzeti dimenziójához: ha hangot adunk ennek a 17 millió európainak, az a szépség, hogy nagy, egységes és sokszínű közösségről van szó.

vote21

A 2019. évi európai választásokon való rekordszintű részvétel olyan lendületet adott, amelyet nem szabad elszalasztani, ha konkrét hatást akarunk elérni az európai demokrácia jövőjére. Egyre több európai polgár hajlandó hallatni hangját az európai fórumokon, ezért az új demokratikus eszközök kidolgozását a meglévők megerősítésének kell kísérnie, amely a „Voters Without Borders” végső mantra.

Az európai intézmények érdemi és hatékony elérése érdekében az ECIT munkacsoportot hozott létre, amely európai diákokból és gyakornokokból áll, akik természetes úton haladnak, és a kontinens egész területéről érkeznek. A fiatalokra való összpontosítás alapvető szempontja ennek az európai polgári kezdeményezésnek, amelyet egy olyan jövőben vetítenek előre, amelyben az európai politikai és társadalmi integráció az EU-n belüli nemzeti határok által nem korlátozott polgárok új generációinak köszönhetően tovább fog nőni.

vote23

Számos egyéb tevékenység mellett munkacsoportunk feladata, hogy erős partnerségeket alakítson ki a hasonló gondolkodású európai, nemzeti és helyi szintű szövetségekkel annak érdekében, hogy létrejöjjön a javaslatunkat támogató hálózat azon szervezetek körében, amelyek hisznek a több és erősebb politikai jog fontosságában. Ezért nemzeti stratégiákat dolgoznak ki a nem kormányzati szervezetek, valamint az egyetemek és a kutatóközpontok megszólítására. Amint azt célkitűzéseink között hangsúlyoztuk, a kutatás rendkívül fontos szerepet játszik kezdeményezésünk mintájában és azon túl is, mivel továbbra is fontos megérteni az EU-n belüli mobilitás különböző mintáit, és reagálni a vonatkozó politikai igényekre.

Ebben a folyamatban mindenkit örömmel fogadunk, aki hajlandó arra, hogy projektünket még teljesebbé tegye. A Voters Without Borders honlapja és annak közösségimédia-oldalai az európai politikai jogokkal kapcsolatos viták és történetek fő fórumai. Kérjük, ossza meg velünk történetét, vegyen részt felméréseinkben, és ezeken a csatornákon keresztül tájékozódjon az európai polgári kezdeményezés fejleményeiről. A teljes körű politikai jogok melletti együttes fellépéssel végre legyőzhetjük az európai demokrácia paradoxonát, és erősíthetjük az európai polgárságot az alapvető részvételi eszköz, az európai polgári kezdeményezés révén. 

További információkért lásd:

A kezdeményezés honlapja – https://voterswithoutborders.eu/

Az ECIT Alapítvány honlapja – https://ecit-foundation.eu/

Szavazók a Facebookon, Instagram (határok nélküli szavazók), Twitter (VoterWOBorders)

The Good Lobby’s Citizen Lobbyist Podcast – Ep. 2 – Európai polgári kezdeményezés: lobbizás a határok nélküli polgárok érdekében

ben2

Közreműködők

Beniamino Brunati

Beniamino Brunati, miután befejezte a bolognai, bolognai, buenos Aires-i és párizsi egyetemeken folytatott első egyetemi tanulmányait, jelenleg a brüsszeli ULB Európai Tanulmányok Intézetében szerez mesterdiplomát. 2018 januárjában csatlakozott az ECIT Alapítványhoz, mivel úgy véli, hogy az európai polgári kezdeményezések fontos szerepet játszanak abban, hogy felhívják a figyelmet az éghajlat, az egyenlőség és a demokrácia jelenlegi kérdéseire Európában. 

Csatlakozzon a Beniaminohez a fórumon!

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.