Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Rinkėjai be sienų. Europos piliečių iniciatyva, pagal kurią reikalaujama, kad ES piliečiai turėtų visas politines teises savo gyvenamojoje šalyje

Atnaujinta: 20/04/2020

Rinkėjai be sienų. Europos piliečių iniciatyva, pagal kurią reikalaujama, kad ES piliečiai turėtų visas politines teises savo gyvenamojoje šalyje

Leisti ES piliečiams balsuoti regioniniuose ir nacionaliniuose rinkimuose ir referendumuose gyvenamosios vietos šalyje ir stiprinti jų turimas teises balsuoti ir kandidatuoti Europos Parlamento ir vietos savivaldos rinkimuose: tai yra naujausios Europos piliečių iniciatyvos, kurią užregistravo Europos Komisija, tikslas.  Tai susiję su visomis daugiau kaip septyniolikos milijonų europiečių, gyvenančių kitoje šalyje nei ta, kurios piliečiai jie yra, politinėmis teisėmis.

Beniamino Brunati pasakojimas

Tai Europos demokratijos paradoksas: septyniolika milijonų europiečių, gyvenančių kitoje valstybėje narėje nei jų kilmės šalis, dažnai neturi teisės balsuoti dėl teisinių ar biurokratinių kliūčių. Tačiau jų nuomonė galėtų pakeisti svarbių konsultacijų rezultatus, nes referendumas dėl „Brexit’o“ yra akivaizdus pavyzdys. Siekdamas spręsti šį klausimą, ECIT fondas pradėjo Europos piliečių iniciatyvą „Vėlėjai be sienų“, kurią kovo 4 d. užregistravo Europos Komisija ir kurioje reikalaujama, kad judantys Europos piliečiai turėtų visas politines teises. Toks pokytis padėtų atsisakyti pasenusios valstybinės sistemos, pagal kurią nepakankamai įvertinamas Europos Sąjungos pasiektas judumo lygis, ir suteiktų visapusišką reikšmę Europos pilietybės sąvokai.

vote

2019 m. ją parėmė 81 proc. Europos gyventojų, o judėjimo laisvės principas plačiai vertinamas kaip geriausias pastarųjų dešimtmečių Europos Sąjungos laimėjimas. Tačiau nuo to laiko, kai ji buvo propaguojama devintajame dešimtmetyje, ši laisvė iš esmės išsiplėtė iš savo ekonominės kilmės ir apima sudėtingesnius aspektus. Kadangi judumas ypač išaugo per pastarąjį dešimtmetį, tapo akivaizdu, kad tai susiję ne tik su darbu kitoje valstybėje narėje, bet ir su indėliu į vietos bendruomenės gyvenimą platesne prasme, todėl kyla politinių teisių ir galimybių jomis naudotis klausimas. Visų pirma prievolė mokėti mokesčius valstybėje narėje turėtų būti susieta su teise pareikšti savo nuomonę – nesvarbu, ar tai būtų aktyvus, ar pasyvus – jos politiniuose procesuose, laikantis principo „neapmokestinama be atstovavimo“.

Todėl rinkėjai be sienų savo prašyme Europos institucijoms siekia trijų pagrindinių tikslų:

  • Automatiškai pripažinti ES piliečius rinkėjais ten, kur jie gyvena, ir pašalinti kliūtis balsuoti ir būti rinkimuose tarpvalstybiniuose rinkimuose;
  • Renovuoti „Universal Suffrage“ kaip pagrindinę teisę ir Europos vertybę. ES piliečiai turėtų pasirinkti, ar balsuoti savo gyvenamojoje šalyje, ar kilmės šalyje visuose rinkimuose ir referendumuose;
  • Ištirti tokių veiksmų poveikį ES piliečiams siekiant visuotinio saugumo ir kaip jie galėtų apimti trečiųjų šalių piliečius.

Šiuo atveju žmogaus dinamika atlieka esminį vaidmenį ginant tokią teisę: labai dažnai šalis, kurioje pasirenkame gyventi, yra nauja „buveinė“, nebūtinai antroji nuo savo kilmės šalies, kurios gyvybingumu prisidedame prie mūsų kasdienės veiklos ir įsitraukimo. Todėl svarbu, kad šioje šalyje būtų daromas poveikis mums balsuojant bet kuriuo rinkimų lygmeniu, o ne tik vietos ir Europos Parlamento rinkimuose, kaip šiuo metu leidžiama pagal kai kurių valstybių narių teisės aktus. Be to, tokios tarpvalstybinės ir šiuolaikiškos Europos demokratijos kūrimas būtų galingas atsakas populistinėms jėgoms, kurios primygtinai reikalauja nacionalinio politikos aspekto: jei šiems 17 mln. europiečių būtų suteikta galimybė pareikšti savo nuomonę, tai reikštų, kad tai būtų didelė, vieninga ir įvairialypė bendruomenė.

vote21

Rekordinis rinkėjų aktyvumas 2019 m. Europos Parlamento rinkimuose parodė pagreitį, kurio negalime praleisti, jei norime daryti konkretų poveikį Europos demokratijos ateičiai. Dabar daugiau europiečių nori, kad jų balsas būtų išgirstas Europos forumuose, todėl kuriant naujas demokratines priemones turi būti stiprinamos esamos priemonės, kurios yra pagrindinis rinkėjų be sienų vyras.

Siekiant prasmingai ir veiksmingai pasiekti Europos institucijas, ECIT suformavo darbo grupę, sudarytą iš dvidešimties Europos studentų ir stažuotojų, kurie natūraliai juda iš viso žemyno. Dėmesys jaunimui yra esminis šios Europos piliečių iniciatyvos aspektas, numatomas ateityje, kai Europos politinė ir socialinė integracija toliau didės dėl naujų kartų piliečių, kurie nėra varžomi nacionalinių sienų ES viduje.

vote23

Be kelių kitų veiklos rūšių, mūsų darbo grupė rūpinasi tvirtomis partnerystėmis su panašių pažiūrų asociacijomis Europos, nacionaliniu ir vietos lygmenimis, kad būtų sukurtas paramos mūsų pasiūlymui tinklas tarp subjektų, kurie mano, kad svarbu turėti daugiau ir tvirtesnių politinių teisių. Todėl rengiamos nacionalinės strategijos, kuriomis siekiama užmegzti ryšius su NVO, universitetais ir mokslinių tyrimų centrais. Kaip pabrėžta tarp mūsų tikslų, moksliniai tyrimai atlieka itin svarbų vaidmenį mūsų iniciatyvos modelyje ir už jos ribų, nes vis dar svarbu suprasti skirtingus judumo modelius ES ir reaguoti į atitinkamus politinius poreikius.

Akivaizdu, kad šiame procese visi norintys prisidėti ir siekti, kad mūsų projektas būtų dar išsamesnis, yra sveikintinas. „Voters be sienų“ interneto svetainė ir jos socialinės žiniasklaidos puslapiai yra pagrindiniai diskusijų ir pasakojimų apie politines teises Europoje forumai. Visi raginami mums papasakoti savo istoriją, dalyvauti mūsų apklausose ir šiais kanalais gauti naujausią informaciją apie Europos piliečių iniciatyvos raidą. Kartu propaguodami visas politines teises, galėsime pagaliau įveikti Europos demokratijos paradoksą ir stiprinti Europos pilietiškumą naudodamiesi pagrindine dalyvaujamąja priemone, kuri yra Europos piliečių iniciatyva. 

Daugiau informacijos rasite:

Iniciatyvos interneto svetainė – https://voterswithoutborders.eu/

ECIT fondo interneto svetainė https://ecit-foundation.eu/

Rinkėjai be sienų „Facebook“, „Instagram“ (balsuotojai be sienų), „Twitter“ („VoterWOBorders“)

Geros lobistinės lobistinės lobistinės lobistinės tinklalaidės (angl. Good Lobby ’s Citibys Podcast – Ep.). Europos piliečių iniciatyva: lobistinė veikla piliečiams be sienų

ben2

Autoriai

Beniamino Brunati

Baigęs pirmąjį akademinių studijų etapą Bolonijos, Buenos Airių ir Paryžiaus universitetuose, Beniamino Brunati šiuo metu studijuoja ULB Europos studijų institute Briuselyje. 2018 m. sausio mėn. jis prisijungė prie ECIT fondo, nes mano, kad Europos piliečių iniciatyvos yra svarbios didinant informuotumą apie dabartinius klimato, lygybės ir demokratijos Europoje klausimus. 

Susisiekite su Beniamino forumu!

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.