Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Volivci brez meja, evropska državljanska pobuda „Demanding Full Political Rights for EU Citizens in the country of Residence“ (Uveljavljanje vseh političnih pravic za državljane EU v njihovi državi prebivališča)

Spremenjeno dne: 20/04/2020

Volivci brez meja, evropska državljanska pobuda „Demanding Full Political Rights for EU Citizens in the country of Residence“ (Uveljavljanje vseh političnih pravic za državljane EU v njihovi državi prebivališča)

Omogočiti državljanom EU, da volijo na regionalnih in nacionalnih volitvah in referendumih v državi prebivališča, ter okrepiti njihove pravice do glasovanja in kandidiranja na evropskih in občinskih volitvah: to je cilj zadnje evropske državljanske pobude, ki jo je prijavila Evropska komisija.  Gre za vse politične pravice več kot 17 milijonov Evropejcev, ki prebivajo v državi, ki ni država, katere državljani so.

Zgodba Beniamina Brunatija

To je paradoks evropske demokracije: sedemnajst milijonov Evropejcev, ki živijo v državi članici, ki ni njihova matična država, pogosto nima volilne pravice zaradi pravnih ali birokratskih ovir. Vendar bi lahko njihovo mnenje razveljavilo rezultate pomembnih posvetovanj, saj je referendum o izstopu Združenega kraljestva iz EU očiten primer. Za rešitev tega vprašanja je fundacija ECIT sprožila evropsko državljansko pobudo „Voliči brez meja“, ki jo je Evropska komisija prijavila 4. marca in v kateri zahteva polne politične pravice evropskih državljanov na poti. Takšna sprememba bi prispevala k temu, da bi zastarel sistem, ki temelji na državi, podcenjeval raven mobilnosti, ki jo je dosegla Evropska unija, in bi zagotovil popoln pomen pojma evropskega državljanstva.

vote

Načelo prostega gibanja, ki ga je leta 2019 podprlo 81 % evropskega prebivalstva, na splošno velja za najboljši dosežek Evropske unije v zadnjih desetletjih. Odkar se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zavzemala za to svobodo, se je ta od samega gospodarskega izvora precej razvila v bolj zapletene vidike. Ker se je mobilnost povečala zlasti v zadnjem desetletju, je postalo očitno, da pri tem ne gre le za delo v drugi državi članici, temveč tudi za prispevanje k življenju lokalne skupnosti v širšem smislu, kar odpira vprašanje političnih pravic in možnosti njihovega uveljavljanja. Najprej bi morala biti obveznost plačevanja davkov v državi članici povezana s pravico, da ima v svojih političnih procesih aktivno ali pasivno besedo v skladu z načelom „ni obdavčitve brez zastopanja“.

Zato imajo volivci brez meja v svoji zahtevi, naslovljeni na evropske institucije, tri glavne cilje:

  • Samodejno priznati državljane EU kot volivce, kjer prebivajo, in odpraviti ovire za čezmejno glasovanje in kandidiranje na volitvah;
  • Prenova splošne volilne pravice kot temeljne pravice in evropske vrednote. Državljani EU bi se morali odločiti, ali bodo za vse volitve in referendume volili v svoji državi prebivališča ali v matični državi;
  • Raziskovati vpliv takšnih ukrepov v smeri splošne volilne pravice za državljane EU in kako bi lahko vključevali državljane tretjih držav.

Pri tem ima človeška dinamika temeljno vlogo pri zaščiti te pravice: država, v kateri se odločimo živeti, je zelo pogosto nov „dom“, ki ni nujno drugoten za našo državo izvora, k njegovi vitalnosti pa prispevamo z našimi vsakodnevnimi dejavnostmi in angažiranostjo. Zato je pomembno, da imamo vpliv v tej državi z glasovanjem na kateri koli volilni ravni, ne le na lokalnih in evropskih volitvah, saj zakonodaja trenutno dovoljuje nekatere države članice. Poleg tega bi vzpostavitev takšne nadnacionalne in sodobne evropske demokracije dala močan odgovor populističnim silam, ki vztrajajo pri nacionalni razsežnosti politike: če bi tem 17 milijonom Evropejcev dali besedo, bi lepoto, ki je velika, združena in raznolika skupnost, pretvorili v politične izraze.

vote21

Rekordna volilna udeležba na evropskih volitvah leta 2019 je pokazala zagon, ki ga ne smemo zamuditi, če želimo konkretno vplivati na prihodnost evropske demokracije. Več Evropejcev je zdaj pripravljenih, da se v evropskih forumih sliši njihov glas, zato mora razvoj novih demokratičnih orodij spremljati krepitev obstoječih orodij, ki je končni mantra volivcev brez meja.

Da bi na smiseln in učinkovit način dosegli evropske institucije, je ECIT ustanovil projektno skupino, ki jo sestavljajo evropski študenti in pripravniki iz dvajsetih let, seveda na poti in prihajajo z vse celine. Osredotočenost na mlade je temeljni vidik te evropske državljanske pobude, predvidene v prihodnosti, v kateri se bo evropsko politično in socialno vključevanje še naprej povečevalo zaradi novih generacij državljanov, ki jih ne omejujejo nacionalne meje znotraj EU.

vote23

Poleg več drugih dejavnosti naša projektna skupina skrbi za razvoj močnih partnerstev s podobno mislečimi združenji na evropski, nacionalni in lokalni ravni, da bi vzpostavili mrežo podpore našemu predlogu med subjekti, ki verjamejo v pomen več in močnejših političnih pravic. Zato se razvijajo nacionalne strategije za navezovanje stikov z nevladnimi organizacijami ter univerzami in raziskovalnimi središči. Kot je poudarjeno med našimi cilji, imajo raziskave izjemno pomembno vlogo v vzorcu naše pobude in širše, saj je še vedno pomembno razumeti različne vzorce mobilnosti v EU in se odzivati na ustrezne politične potrebe.

V tem procesu je dobrodošel vsakdo, ki želi prispevati k našemu projektu in ga še dokončati. Spletišče volivcev brez meja in njegove strani družbenih medijev so glavni forum za razpravo in pripovedovanje zgodb o političnih pravicah v Evropi. Vsi nas vabimo, da nam povedo svojo zgodbo, sodelujemo v naših anketah in prek teh kanalov spremljamo dogajanje v zvezi z našo evropsko državljansko pobudo. S skupnim zavzemanjem za polne politične pravice bomo lahko končno premagali protislovje evropske demokracije in okrepili evropsko državljanstvo s temeljnim participativnim orodjem, ki je evropska državljanska pobuda. 

Za več informacij glej:

Spletna stran pobude – https://voterswithoutborders.eu/

Spletna stran fundacije ECIT – https://ecit-foundation.eu/

Volivci so glasovali za meje na Facebooku, Instagramu (voters withoutborderseci), Twitterju (VoterWOBorders)

Lobbyjev podcast v dobrem lobijskem lobiju – Ep. 2. Evropska državljanska pobuda: lobiranje za državljane brez meja

ben2

Avtorji člankov

Beniamino Brunati

Beniamino Brunati po zaključku prvega kroga akademskega študija na univerzah v Bologni, Buenos Airesu in Parizu trenutno študira magisterij na Inštitutu za evropske študije ULB v Bruslju. Januarja 2018 se je pridružil fundaciji ECIT, saj meni, da so evropske državljanske pobude pomembne za ozaveščanje o aktualnih vprašanjih v zvezi s podnebjem, enakostjo in demokracijo v Evropi. 

Povežite se z Beniaminom na forumu!

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.
Želite prijaviti pobudo?

Želite podpreti pobudo? Želite vedeti več o trenutnih in preteklih pobudah?