Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Glasači bez granica, europska građanska inicijativa kojom se građanima EU-a u zemlji boravišta dodjeljuju puna politička prava

Ažurirano: 20/04/2020

Glasači bez granica, europska građanska inicijativa kojom se građanima EU-a u zemlji boravišta dodjeljuju puna politička prava

Omogućiti građanima EU-a da glasuju na regionalnim i nacionalnim izborima i referendumima u zemlji boravišta te ojačati njihova postojeća prava glasa i kandidiranja na europskim i lokalnim izborima: to je cilj najnovije europske građanske inicijative koju je registrirala Europska komisija.  U pitanju su puna politička prava više od 17 milijuna Europljana koji borave u zemlji različitoj od one čiji su građani.

Priča Beniamina Brunatija

To je paradoks europske demokracije: sedamnaest milijuna Europljana koji žive u državi članici koja nije njihova zemlja podrijetla često nema pravo glasa zbog pravnih ili birokratskih prepreka. Međutim, njihovo bi mišljenje moglo dovesti do poništavanja rezultata važnih savjetovanja, pri čemu bi referendum o Brexitu bio dobar primjer. Kako bi se riješio taj problem, Zaklada ECIT pokrenula je europsku građansku inicijativu „Voters bez granica”, koju je Europska komisija registrirala 4. ožujka i kojom se zahtijevaju potpuna politička prava za europske građane u pokretu. Takvom bi se promjenom doprinijelo izostanku zastarjelog, državnog sustava kojim se podcjenjuje razina mobilnosti koju je dosegla Europska unija i koji bi dao puno značenje pojmu europskog građanstva.

vote

Budući da ga 2019. podupire 81 % europskog stanovništva, načelo slobode kretanja općenito se smatra najboljim postignućem Europske unije u posljednjih nekoliko desetljeća. Međutim, od kada se za nju zalagala osamdesetih godina 20. stoljeća, ta se sloboda znatno razvila od samog gospodarskog podrijetla i obuhvaćala je složenije aspekte. Budući da se mobilnost posebno povećala u posljednjem desetljeću, postalo je očito da nije riječ samo o radu u drugoj državi članici, već i o doprinosu životu lokalne zajednice u širem smislu, što otvara pitanje političkih prava i mogućnosti njihova ostvarivanja. Za početak, obveza plaćanja poreza u državi članici trebala bi biti povezana s pravom glasa, bilo da je aktivno ili pasivno, u njezinim političkim procesima, slijedeći načelo „neoporezivanja bez zastupanja”.

Stoga glasovi bez granica u svojem zahtjevu upućenom europskim institucijama nastoje ostvariti tri glavna cilja:

  • Automatski priznati građane EU-a kao glasače gdje borave i ukloniti prepreke za glasovanje i kandidiranje na prekograničnim izborima;
  • Obnoviti univerzalnu stanovicu kao temeljno pravo i europsku vrijednost. Građani EU-a trebali bi za sve izbore i referendume izabrati hoće li glasovati u svojoj zemlji boravišta ili u zemlji podrijetla;
  • Istraživanje učinka takvih koraka prema univerzalnoj županiji za građane EU-a i načina na koji bi oni mogli uključivati državljane trećih zemalja.

U tom kontekstu ljudska dinamika ima ključnu ulogu u obrani takvog prava: zemlja u kojoj odlučimo živjeti vrlo je često nova „kuća”, a ne nužno druga zemlja podrijetla, kojoj vitalnost doprinosi svojim svakodnevnim aktivnostima i angažmanom. Stoga je važno utjecati na tu zemlju glasovanjem na bilo kojoj izbornoj razini, a ne samo na lokalnim i europskim izborima, kao što je trenutačno dopušteno zakonodavstvom u određenim državama članicama. Osim toga, izgradnjom tako transnacionalne i suvremene europske demokracije pružio bi se snažan odgovor populističkim snagama koje inzistiraju na nacionalnoj dimenziji politike: davanje glasa tih 17 milijuna Europljana prenijelo bi ljepotu da budu velika, ujedinjena, ali raznolika zajednica u političkom smislu.

vote21

Rekordni odaziv na europskim izborima 2019. označio je zamah koji ne smijemo propustiti ako želimo konkretno utjecati na budućnost europske demokracije. Sve je više Europljana spremno da se njihov glas čuje u europskim forumima pa razvoj novih demokratskih alata mora biti popraćen jačanjem postojećih, što je krajnja mantra Vlasera bez granica.

Kako bi se na smislen i učinkovit način doprlo do europskih institucija, ECIT je osnovao radnu skupinu koju čine europski studenti i stažisti u svojim dvadesetima, prirodno u pokretu, i dolaze iz cijelog kontinenta. Usmjerenost na mlade temeljni je aspekt ove europske građanske inicijative, koja se predviđa u budućnosti i u kojoj će europska politička i socijalna integracija i dalje rasti zahvaljujući novim generacijama građana koji nisu ograničeni nacionalnim granicama unutar EU-a.

vote23

Uz nekoliko drugih aktivnosti naša radna skupina vodi računa o razvoju snažnih partnerstava s udrugama sličnih stavova na europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini kako bi se stvorila mreža potpore našem prijedlogu među subjektima koji vjeruju u važnost većeg broja snažnijih političkih prava. Stoga se razvijaju nacionalne strategije kako bi se doprlo do nevladinih organizacija te sveučilišta i istraživačkih centara. Kao što je istaknuto među našim ciljevima, istraživanje ima iznimno važnu ulogu u strukturi naše inicijative i šire jer je i dalje važno razumjeti različite obrasce mobilnosti u EU-u i odgovoriti na relevantne političke potrebe.

U tom je procesu dobrodošla svaka osoba koja želi dati svoj doprinos i učiniti naš projekt još potpunijim. Internetske stranice Votersa bez granica, kao i njihove stranice na društvenim mrežama, glavni su forum za raspravu i pripovijedanje o političkim pravima u Europi. Svi se pozivaju da nam režu svoju priču, da sudjeluju u našim anketama i da putem tih kanala budu obaviješteni o razvoju naše europske građanske inicijative. Zajedničkim zalaganjem za potpuna politička prava moći ćemo napokon prevladati paradoks europske demokracije i ojačati europsko građanstvo temeljnim participativnim alatom koji je europska građanska inicijativa. 

Za dodatne informacije vidjeti:

Internetske stranice inicijative – https://voterswithoutborders.eu/

Internetske stranice Zaklade ECIT – https://ecit-foundation.eu/

Glasači bez granica na Facebooku, Instagram (glasači bez granica), Twitter (VoterWOBorders)

Lobby’s Good Lobby’s Citizen Lobby’s Citizen Lobby’ Podcast – Ep. 2 Europska građanska inicijativa: lobiranje za građane bez granica

ben2

Objavitelji

Beniamino Brunati

Nakon što je završio prvi krug akademskih studija na sveučilištima u Bologni, Buenos Airesu i Parizu, Beniamino Brunati trenutačno studira diplomski studij na Institutu za europske studije ULB-a u Bruxellesu. U siječnju 2018. pridružio se Zakladi ECIT jer vjeruje u važnost europskih građanskih inicijativa za podizanje svijesti o aktualnim pitanjima klime, jednakosti i demokracije u Europi. 

Povežite se s Beniaminom na forumu!

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.