Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Wyborcy bez Granic – europejska inicjatywa obywatelska określająca pełne prawa polityczne obywateli UE w ich kraju zamieszkania

Data aktualizacji: 20/04/2020

Wyborcy bez Granic – europejska inicjatywa obywatelska określająca pełne prawa polityczne obywateli UE w ich kraju zamieszkania

Umożliwienie obywatelom UE głosowania w wyborach regionalnych i krajowych oraz referendach w kraju zamieszkania oraz wzmocnienie ich istniejących praw do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich i lokalnych: jest to cel najnowszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej zarejestrowanej przez Komisję Europejską.  Stawką są pełne prawa polityczne ponad siedemnastu milionów Europejczyków mieszkających w kraju innym niż kraj, którego są obywatelami.

Historia Beniamino Brunati

Jest to paradoks europejskiej demokracji: siedemnaście milionów Europejczyków mieszkających w państwie członkowskim innym niż ich kraj pochodzenia często nie ma prawa do głosowania ze względu na bariery prawne lub biurokratyczne. Ich opinia może jednak potencjalnie unieważnić wynik ważnych konsultacji, których rażącym przykładem jest referendum w sprawie brexitu. Aby rozwiązać ten problem, Fundacja ECIT uruchomiła europejską inicjatywę obywatelską „Głosowanie bez granic”, zarejestrowaną przez Komisję Europejską w dniu 4 marca, domagającą się pełnych praw politycznych dla przemieszczających się obywateli europejskich. Taka zmiana przyczyniłaby się do pozostawienia w tyle przestarzałego, opartego na państwie systemu, który nie docenia poziomu mobilności osiągniętego przez Unię Europejską, i zapewniłaby pełne znaczenie pojęciu obywatelstwa europejskiego.

vote

Biorąc pod uwagę, że 81 % ludności Europy poparło ją w 2019 r., powszechnie uznaje się, że zasada swobody przemieszczania się jest najlepszym osiągnięciem Unii Europejskiej w ostatnich dziesięcioleciach. Jednak od czasu, gdy opowiadano się za nią w latach 80. XX w., wolność ta znacznie ewoluowała od zwykłego pochodzenia gospodarczego do bardziej złożonych aspektów. Ponieważ mobilność wzrosła zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu, stało się oczywiste, że chodzi nie tylko o pracę w innym państwie członkowskim, ale również o przyczynianie się do życia społeczności lokalnej w szerszym znaczeniu, co rodzi pytanie o prawa polityczne i możliwość korzystania z nich. Po pierwsze, obowiązek płacenia podatków w państwie członkowskim powinien być powiązany z prawem do zabierania głosu – czynnego lub biernego – w jego procesach politycznych, zgodnie z zasadą „nieopodatkowania bez reprezentacji”.

W związku z tym w swoim wniosku skierowanym do instytucji europejskich Głosowanie bez Granic realizuje trzy główne cele:

  • Automatyczne uznawanie obywateli UE za wyborców w miejscu ich zamieszkania oraz usuwanie przeszkód utrudniających głosowanie i kandydowanie w wyborach transgranicznych;
  • Odnowę wyborów powszechnych jako prawa podstawowego i wartości europejskiej. Obywatele UE powinni zdecydować się na głosowanie we wszystkich wyborach i referendach w swoim kraju zamieszkania lub w kraju pochodzenia;
  • Zbadanie wpływu takich działań na rzecz powszechnych wyborów dla obywateli UE oraz możliwości włączenia obywateli państw trzecich w te wybory.

W tym przypadku dynamika ludzka odgrywa zasadniczą rolę w obronie tego prawa: bardzo często kraj, w którym postanowimy mieszkać, jest nowym „domem”, niekoniecznie drugim w naszym kraju pochodzenia, do którego witalności przyczyniamy się poprzez nasze codzienne działania i zaangażowanie. W związku z tym ważne jest, by mieć wpływ w tym kraju poprzez głosowanie na dowolnym szczeblu wyborczym, a nie tylko w wyborach lokalnych i europejskich, jak zezwala na to obecnie prawodawstwo w niektórych państwach członkowskich. Ponadto budowanie takiej ponadnarodowej i aktualnej demokracji europejskiej stanowiłoby potężną odpowiedź dla sił populistycznych, które nalegają na krajowy wymiar polityki: udzielenie głosu tym 17 milionom Europejczyków przełożyłoby piękno bycia dużą, zjednoczoną, a jednocześnie zróżnicowaną wspólnotą na politycznie.

vote21

Rekordowa frekwencja w wyborach europejskich w 2019 r. nadała dynamikę, której nie możemy zaprzepaścić, jeśli chcemy mieć konkretny wpływ na przyszłość europejskiej demokracji. Coraz więcej Europejczyków jest obecnie skłonnych do zabrania głosu na forach europejskich, w związku z czym rozwojowi nowych narzędzi demokratycznych musi towarzyszyć wzmocnienie istniejących narzędzi, które są najważniejszym mantrami Głosów bez Granic.

Aby dotrzeć do instytucji europejskich w znaczący i skuteczny sposób, ECIT utworzył grupę zadaniową składającą się z europejskich studentów i stażystów w ich dwudziestych, naturalnie przemieszczających się i pochodzących z całego kontynentu. Skupienie się na młodzieży jest podstawowym aspektem tej europejskiej inicjatywy obywatelskiej, przewidywanej w przyszłości, w której europejska integracja polityczna i społeczna będzie nadal rosła dzięki nowym pokoleniom obywateli, którzy nie są ograniczani granicami krajowymi w UE.

vote23

Oprócz kilku innych działań nasza grupa zadaniowa zajmuje się rozwijaniem silnych partnerstw ze stowarzyszeniami o podobnych poglądach na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym, aby stworzyć sieć wsparcia dla naszej propozycji wśród podmiotów, które wierzą w znaczenie większej liczby silniejszych praw politycznych. W związku z tym opracowywane są krajowe strategie mające na celu dotarcie do organizacji pozarządowych, a także do uniwersytetów i ośrodków badawczych. Jak podkreślono wśród naszych celów, badania odgrywają niezwykle istotną rolę na wzór naszej inicjatywy i poza nią, ponieważ nadal ważne jest zrozumienie różnych wzorców mobilności w UE i reagowanie na istotne potrzeby polityczne.

W tym procesie z zadowoleniem przyjmuje się każdy, kto chce wnieść swój wkład i jeszcze bardziej ukończyć nasz projekt. Strona internetowa Głosów bez Granic oraz jej strony w mediach społecznościowych stanowią główne forum debaty i opowiadania o prawach politycznych w Europie. Zachęcamy wszystkich, by opowiedzieli nam swoją historię, wzięli udział w ankietach i na bieżąco informowali o rozwoju naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej za pośrednictwem tych kanałów. Wspólnie opowiadając się za pełnymi prawami politycznymi, będziemy w stanie ostatecznie przezwyciężyć paradoks europejskiej demokracji i wzmocnić obywatelstwo europejskie za pomocą podstawowego narzędzia uczestnictwa, jakim jest europejska inicjatywa obywatelska. 

Więcej informacji: zob.

Strona internetowa inicjatywy – https://voterswithoutborders.eu/

Strona internetowa Fundacji ECIT – https://ecit-foundation.eu/

Wyborcy wybierają granice na Facebooku, Instagramie (głosowanie bez granic), Twitterze (VoterWOBorders)

Podcast Dobrego Lobby Obywatelskiego – Ep. 2 Ω Europejska inicjatywa obywatelska: lobbing dla obywateli bez granic

ben2

Autorzy

Beniamino Brunati

Po zakończeniu pierwszej rundy studiów uniwersyteckich na uniwersytetach w Bolonii, Buenos Aires i Paryżu Beniamino Brunati studiuje obecnie tytuł magistra w Instytucie Studiów Europejskich ULB w Brukseli. W styczniu 2018 r. przyłączył się do Fundacji ECIT, ponieważ uważa, że europejskie inicjatywy obywatelskie mają duże znaczenie dla podnoszenia świadomości na temat aktualnych kwestii związanych z klimatem, równością i demokracją w Europie. 

Skontaktuj się z Beniamino na forum!

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.