Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Vēlētāji bez robežām — Eiropas pilsoņu iniciatīva “Pilnīgas politiskās tiesības ES pilsoņiem viņu dzīvesvietas valstī”

Atjaunināšanas datums: 20/04/2020

Vēlētāji bez robežām — Eiropas pilsoņu iniciatīva “Pilnīgas politiskās tiesības ES pilsoņiem viņu dzīvesvietas valstī”

Ļaut ES pilsoņiem balsot reģionālās un valsts vēlēšanās un referendumos savā dzīvesvietas valstī un stiprināt viņu pašreizējās tiesības balsot un kandidēt Eiropas un pašvaldību vēlēšanās: tas ir mērķis jaunākajai Eiropas pilsoņu iniciatīvai, ko reģistrējusi Eiropas Komisija.  Runa ir par vairāk nekā septiņpadsmit miljonu Eiropas iedzīvotāju, kuri dzīvo citā valstī, nevis tajā, kurā viņi ir pilsoņi, pilnīgām politiskajām tiesībām.

Beniamino Brunati stāsts

Tā ir Eiropas demokrātijas paradokss: septiņpadsmit miljoniem eiropiešu, kuri dzīvo dalībvalstī, kas nav viņu izcelsmes valsts, juridisku vai birokrātisku šķēršļu dēļ bieži vien nav balsstiesību. Tomēr viņu viedoklis, iespējams, varētu mainīt svarīgu apspriežu rezultātus, un Brexit referendums ir spilgts piemērs. Lai risinātu šo jautājumu, ECIT fonds ir sācis Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Vēlētāji bez robežām”, ko Eiropas Komisija reģistrēja 4. martā, pieprasot pilnas politiskās tiesības Eiropas pilsoņiem, kuri pārvietojas. Šādas izmaiņas palīdzētu atstāt novārtā novecojušu, uz valsti balstītu sistēmu, kas nepietiekami novērtē mobilitātes līmeni, ko Eiropas Savienība ir sasniegusi, un nodrošinātu pilnīgu Eiropas pilsonības jēdziena nozīmi.

vote

Tā kā 2019. gadā 81 % Eiropas iedzīvotāju to atbalstīja, pārvietošanās brīvības princips tiek plaši uzskatīts par Eiropas Savienības labāko sasniegumu pēdējās desmitgadēs. Tomēr kopš 20. gs. astoņdesmitajiem gadiem šī brīvība ir ievērojami attīstījusies no tās ekonomiskās izcelsmes līdz sarežģītākiem aspektiem. Tā kā mobilitāte ir īpaši palielinājusies pēdējo desmit gadu laikā, ir kļuvis skaidrs, ka runa ir ne tikai par darbu citā dalībvalstī, bet arī par ieguldījumu vietējās kopienas dzīvē plašākā nozīmē, kas rada jautājumu par politiskajām tiesībām un iespēju tās izmantot. Pirmkārt, pienākumam maksāt nodokļus dalībvalstī vajadzētu būt saistītam ar tiesībām paust viedokli — vai tas ir aktīvs vai pasīvs — tās politiskajos procesos, ievērojot principu, kanodokļi netiek uzlikti bez pārstāvības.

Tādēļ balsotājiem bez robežām savā pieprasījumā Eiropas iestādēm ir trīs galvenie mērķi:

  • Automātiski atzīt ES pilsoņus par vēlētājiem tur, kur viņi dzīvo, un likvidēt šķēršļus balsošanai un kandidēšanai vēlēšanās pāri robežām;
  • Atjaunot vispārējās vēlēšanas kā pamattiesības un Eiropas vērtību. ES pilsoņiem būtu jāizvēlas, vai balsot visās vēlēšanās un referendumos savā dzīvesvietas valstī vai izcelsmes valstī;
  • Izpētīt šādu pasākumu ietekmi uz vispārējām vēlēšanām ES pilsoņiem un to, kā tās varētu ietvert trešo valstu valstspiederīgos.

Šajā ziņā cilvēka dinamikai ir būtiska nozīme šādu tiesību aizsardzībā: ļoti bieži valsts, kurā mēs izvēlamies dzīvot, ir jauns “mājoklis”, ne vienmēr tālāk par mūsu izcelsmes valsti, kuras vitalitāti mēs sekmējam ar mūsu ikdienas darbībām un iesaisti. Tāpēc ir svarīgi, lai ietekme šajā valstī notiktu ar mūsu balsojumu jebkurā vēlēšanu līmenī, nevis tikai vietējās un Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kā to pašlaik pieļauj tiesību akti dažās dalībvalstīs. Turklāt šādas starptautiskas un mūsdienīgas Eiropas demokrātijas veidošana sniegtu spēcīgu atbildi populistiskiem spēkiem, kuri uzstāj uz politikas nacionālo dimensiju: šo 17 miljonu eiropiešu viedokļa paušana radītu skaistumu būt lielai, vienotai un daudzveidīgai kopienai politiskā nozīmē.

vote21

Rekordaugstā vēlētāju aktivitāte 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir devusi impulsu, ko mēs nedrīkstam palaist garām, ja vēlamies konkrēti ietekmēt Eiropas demokrātijas nākotni. Arvien vairāk eiropiešu tagad vēlas, lai viņu viedoklis tiktu sadzirdēts Eiropas forumos, tāpēc jaunu demokrātisku instrumentu izstrāde ir jāpapildina ar esošo instrumentu stiprināšanu, kas ir galvenais “Vēlētāju bez robežām” aizsācējs.

Lai jēgpilni un efektīvi sasniegtu Eiropas iestādes, ECIT ir izveidojusi darba grupu, kuras sastāvā ir Eiropas studenti un praktikanti viņu divdesmitajās valstīs, protams, kustībā un no visa kontinenta. Koncentrēšanās uz jaunatni ir šīs Eiropas pilsoņu iniciatīvas būtisks aspekts, kas tiek prognozēts nākotnē, kurā Eiropas politiskā un sociālā integrācija turpinās pieaugt, pateicoties jaunajām pilsoņu paaudzēm, ko neierobežo valstu robežas Eiropas Savienībā.

vote23

Līdztekus vairākiem citiem pasākumiem mūsu darba grupa rūpējas par spēcīgu partnerību veidošanu ar līdzīgi domājošām apvienībām Eiropas, valstu un vietējā līmenī, lai izveidotu atbalsta tīklu mūsu priekšlikumam to struktūru vidū, kuras uzskata, ka ir svarīgas plašākas un spēcīgākas politiskās tiesības. Tādēļ tiek izstrādātas valstu stratēģijas, lai uzrunātu NVO, kā arī universitātes un pētniecības centrus. Kā uzsvērts mūsu mērķos, pētniecībai ir ārkārtīgi liela nozīme mūsu iniciatīvas modelī un ārpus tās, jo joprojām ir svarīgi izprast dažādus mobilitātes modeļus ES un reaģēt uz attiecīgajām politiskajām vajadzībām.

Šajā procesā visi, kas vēlas sniegt ieguldījumu un padarīt mūsu projektu vēl pilnīgāku, ir ļoti gaidīti. “Vēlētāji bez robežām” tīmekļa vietne, kā arī tās sociālo plašsaziņas līdzekļu lapas ir galvenais forums debatēm un stāstiem par politiskajām tiesībām Eiropā. Ikviens tiek aicināts pastāstīt mums par savu stāstu, piedalīties mūsu aptaujās un ar šo kanālu starpniecību sekot līdzi mūsu EPI attīstībai. Kopīgi atbalstot visas politiskās tiesības, mēs beidzot spēsim pārvarēt Eiropas demokrātijas paradoksu un stiprināt Eiropas pilsonību, izmantojot līdzdalības pamatinstrumentu, kas ir Eiropas pilsoņu iniciatīva. 

Sīkāku informāciju skatīt:

Iniciatīvas tīmekļa vietne — https://voterswithoutborders.eu/

ECIT fonda tīmekļa vietne — https://ecit-foundation.eu/

Vēlētāji izstumj robežas vietnē “Facebook”, “Instagram” (balsotāji bez robežām), Twitter (VoterWOBorders)

Labā lobija pilsoņu lobistu podkāsts — Ep. 2° Eiropas pilsoņu iniciatīva: lobēšana pilsoņiem bez robežām

ben2

Autori

Beniamino Brunati

Pēc pirmās akadēmiskās studiju kārtas pabeigšanas Boloņas, Buenosairesas un Parīzes universitātēs Beniamino Brunati pašlaik studē maģistra grādu ULB Eiropas studiju institūtā Briselē. Viņš pievienojās ECIT fondam 2018. gada janvārī, jo viņš uzskata, ka EPI ir svarīgas, lai palielinātu informētību par pašreizējiem klimata, līdztiesības un demokrātijas jautājumiem Eiropā. 

Sazinieties ar Beniamino forumā!

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.