Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Voliči bez hranic, evropská občanská iniciativa Demaning Ffull Political Rights for EU Citizens in the country of Residence (Evropská občanská iniciativa Demaning Ffull Political Rights for EU Citizens in the country of Residence)

Datum aktualizace: 20/04/2020

Voliči bez hranic, evropská občanská iniciativa Demaning Ffull Political Rights for EU Citizens in the country of Residence (Evropská občanská iniciativa Demaning Ffull Political Rights for EU Citizens in the country of Residence)

Umožnit občanům EU volit v regionálních a celostátních volbách a referendech v zemi jejich bydliště a posílit jejich stávající práva volit a být volen v evropských a obecních volbách: to je cílem poslední evropské občanské iniciativy, kterou Evropská komise zaregistrovala.  V sázce jsou plná politická práva více než sedmnácti milionů Evropanů pobývajících v jiné zemi, než je země, jíž jsou občany.

Příběh Beniamino Brunatiové

Je paradoxem evropské demokracie: sedmnáct milionů Evropanů žijících v jiném členském státě, než je jejich země původu, často nemá právo volit kvůli právním nebo byrokratickým překážkám. Jejich stanovisko by však mohlo potenciálně zvrátit výsledky důležitých konzultací, neboť referendum o brexitu je názorným příkladem. V zájmu řešení tohoto problému zahájila nadace ECIT evropskou občanskou iniciativu „Voters bez hranic“, kterou Evropská komise zaregistrovala dne 4. března a která požaduje plná politická práva evropských občanů v pohybu. Tato změna by přispěla k tomu, že by byl opomenut zastaralý státní systém, který podceňuje úroveň mobility, jíž Evropská unie dosáhla, a poskytl by plný význam pojmu evropského občanství.

vote

Vzhledem k tomu, že v roce 2019 ji podpořilo 81 % evropské populace, je zásada volného pohybu obecně považována za nejlepší úspěch Evropské unie v posledních desetiletích. Od doby, kdy byla obhajována v 80. letech 20. století, se však tato svoboda značně vyvinula z pouhého hospodářského původu a zahrnovala složitější aspekty. Vzhledem k tomu, že mobilita vzrostla zejména v posledním desetiletí, je zřejmé, že se nejedná pouze o práci v jiném členském státě, ale také o přispívání k životu místní komunity v širším slova smyslu, což vyvolává otázku politických práv a možnosti je uplatňovat. Nejprve by povinnost platit daně v členském státě měla být vázána na právo podílet se – ať už se jedná o aktivní či pasivní – na jeho politické procesy, a to v souladu se zásadou „žádné zdanění bez zastoupení“.

Voters bez hranic proto ve své žádosti adresované evropským orgánům sleduje tři hlavní cíle:

  • Automaticky uznali občany EU jako voliče, kde mají bydliště, a odstranili překážky bránící volit a kandidovat ve volbách v zahraničí;
  • Renovovat všeobecné volební právo jako základní právo a evropskou hodnotu. Občané EU by se měli rozhodnout, zda budou ve všech volbách a referendech volit ve své zemi bydliště nebo v zemi původu;
  • Prozkoumat dopad těchto kroků směrem k všeobecnému volebnímu právu pro občany EU a to, jak by mohly zahrnovat státní příslušníky třetích zemí.

Lidská dynamika zde hraje zásadní úlohu při obraně tohoto práva: země, v níž se rozhodneme žít, velmi často představuje nový „domov“, který nemusí být nutně druhým směrem k naší zemi původu, k jejíž vitalitě přispíváme svými každodenními aktivitami a angažovaností. Proto je důležité mít v této zemi dopad prostřednictvím hlasování na jakékoli volební úrovni – a nikoli pouze v místních a evropských volbách, jak v současnosti umožňují právní předpisy v některých členských státech. Vybudování takové nadnárodní a moderní evropské demokracie by navíc poskytlo silnou odpověď populistickým silám, které trvají na národním rozměru politiky: dát slovo těmto 17 milionům Evropanů by promítlo krásu, která spočívá v tom, že se jedná o velkou, jednotnou a zároveň rozmanitou komunitu, do politického hlediska.

vote21

Rekordní účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 znamenala impulz, který nesmíme promeškat, chceme-li mít konkrétní dopad na budoucnost evropské demokracie. Více Evropanů je nyní ochotno vyjádřit svůj názor na evropských fórech, takže rozvoj nových demokratických nástrojů musí být doprovázen posílením těch stávajících, což je hlavní mantra Voters bez hranic.

S cílem oslovit evropské instituce smysluplným a účinným způsobem vytvořilo ECIT pracovní skupinu složenou z evropských studentů a stážistů v jejich dvaceti letech, přirozeně na cestách a pocházejících z celého kontinentu. Zaměření na mládež je základním aspektem této evropské občanské iniciativy, která se předpokládá v budoucnosti, v níž bude evropská politická a sociální integrace i nadále růst díky novým generacím občanů, kteří nejsou omezováni státními hranicemi v rámci EU.

vote23

Kromě několika dalších činností se naše pracovní skupina snaží rozvíjet silná partnerství s podobně smýšlejícími sdruženími na evropské, vnitrostátní a místní úrovni s cílem vytvořit síť podpory našeho návrhu mezi subjekty, které věří v význam většího počtu silnějších politických práv. Proto se připravují národní strategie, jejichž cílem je oslovit nevládní organizace, univerzity a výzkumná střediska. Jak bylo zdůrazněno v rámci našich cílů, výzkum hraje nesmírně významnou úlohu ve struktuře naší iniciativy i mimo ni, neboť je i nadále důležité pochopit různé vzorce mobility v EU a reagovat na příslušné politické potřeby.

V tomto procesu je jednoznačně vítán každý, kdo je ochoten přispět k dokončení našeho projektu a učinit náš projekt ještě úplnějším. Hlavním fórem pro diskusi a vyprávění o politických právech v Evropě jsou internetové stránky Voters bez hranic, jakož i stránky sociálních médií. Každý je vyzván, aby nám sdělil svůj příběh, zapojil se do našich průzkumů a informoval o vývoji naší evropské občanské iniciativy prostřednictvím těchto kanálů. Budeme-li společně prosazovat plná politická práva, budeme schopni konečně překonat paradox evropské demokracie a posílit evropské občanství prostřednictvím základního participativního nástroje, kterým je evropská občanská iniciativa. 

Více informací viz:

Internetové stránky iniciativy – https://voterswithoutborders.eu/

Internetové stránky nadace ECIT – https://ecit-foundation.eu/

Voliči bez hranic na Facebooku, Instagramu (voliči bez hranic), Twitter (VoterWOBorders)

Lobbyho Občanská lobbistka Dobrá lobbistka Podcast – Ep. Evropská občanská iniciativa: lobbování občanů bez hranic

ben2

Přispěvatelé

Beniamino Brunati

Po dokončení prvního kola akademických studií na univerzitách v Boloni, Buenos Aires a Paříži Beniamino Brunati v současné době studuje magisterský titul na Institutu evropských studií ULB v Bruselu. V lednu 2018 se připojil k nadaci ECIT, neboť věří, že evropské občanské iniciativy jsou důležité pro zvýšení povědomí o současných otázkách klimatu, rovnosti a demokracie v Evropě. 

Spojte se s Beniaminoem na fóru!

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.