Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Гласоподаватели без граници — Европейската гражданска инициатива за запазване на пълни политически права за гражданите на ЕС в тяхната държава на пребиваване

Актуализирано на: 20/04/2020

Гласоподаватели без граници — Европейската гражданска инициатива за запазване на пълни политически права за гражданите на ЕС в тяхната държава на пребиваване

Даване на възможност на гражданите на ЕС да гласуват на регионални и национални избори и референдуми в държавата, в която пребивават, и укрепване на съществуващите им права да гласуват и да бъдат избирани в европейските и общинските избори: това е целта на последната европейска гражданска инициатива, регистрирана от Европейската комисия.  Залогът са пълните политически права на над седемнадесет милиона европейци, пребиваващи в държава, различна от тази, в която са граждани.

История на Бениямино Брунати

Това е парадокс на европейската демокрация: седемнадесет милиона европейци, живеещи в държава членка, различна от тяхната държава на произход, често нямат право да гласуват поради правни или бюрократични пречки. Въпреки това тяхното мнение би могло потенциално да обезсили резултата от важни консултации, като референдумът за Брексит е ярък пример. За да се справи с този проблем, фондация ECIT стартира европейската гражданска инициатива „Гласове без граници“, регистрирана от Европейската комисия на 4 март, която изисква пълни политически права за европейските граждани в движение. Подобна промяна би допринесла за изоставянето на остаряла, основана на закона система, която подценява равнището на мобилност, достигнато от Европейския съюз, и би придала пълно значение на понятието за европейско гражданство.

vote

С подкрепата на 81 % от европейското население през 2019 г. принципът на свободно движение се възприема широко като най-доброто постижение на Европейския съюз през последните десетилетия. От времето, за което се застъпва през 1980-те години на миналия век обаче, тази свобода значително се е развила от простия си икономически произход и включва по-сложни аспекти. Тъй като мобилността се увеличи, особено през последното десетилетие, стана ясно, че става въпрос не само за работа в друга държава членка, но и за допринасяне за живота на местната общност в по-широк смисъл, което повдига въпроса за политическите права и възможността за упражняването им. На първо място, задължението за плащане на данъци в дадена държава членка следва да бъде обвързано с правото на глас — независимо дали това е активно или пасивно — в нейните политически процеси, следвайки принципа „без данъчно облагане без представителство“.

Ето защо в искането си към европейските институции гласоподавателите без граници преследват три основни цели:

  • Да признаят гражданите на ЕС автоматично като гласоподаватели там, където пребивават, и да премахнат пречките пред трансграничното гласуване и кандидатиране на избори;
  • Обновяване на универсалното оборудване като основно право и европейска ценност. Гражданите на ЕС следва да избират дали да гласуват в държавата си на пребиваване или в държавата на произход за всички избори и референдуми;
  • Проучване на въздействието на тези стъпки към универсално съдържание за гражданите на ЕС и как те биха могли да включват граждани на трети държави.

Тук човешката динамика играе основна роля за защитата на това право: много често държавата, в която решаваме да живеем, представлява нов „дом“, а не непременно втора от нашата страна на произход, за чиято жизненост допринасяме чрез ежедневните си дейности и ангажираност. Ето защо е важно да се окаже въздействие в тази страна чрез нашето гласуване на всяко изборно равнище, а не само на местните и европейските избори, тъй като законодателството понастоящем позволява в някои държави членки. Освен това изграждането на такава транснационална, актуална европейска демокрация ще даде мощен отговор на популистките сили, които настояват за националното измерение на политиката: даването на глас на тези 17 милиона европейци би превърнало красотата на това, че е голяма, обединена и разнообразна общност в политически план.

vote21

Рекордната избирателна активност на изборите за Европейски парламент през 2019 г. бележи импулс, че не трябва да пропускаме, ако искаме да имаме конкретно въздействие върху бъдещето на европейската демокрация. Сега повече европейци желаят гласът им да бъде чут на европейските форуми, така че разработването на нови демократични инструменти трябва да бъде придружено от укрепване на съществуващите инструменти, което е крайната мантра на гласоподавателите без граници.

За да достигне до европейските институции по съдържателен и ефективен начин, ECIT създаде работна група, съставена от европейски студенти и стажанти в двете страни, естествено в движение и идващи от целия континент. Акцентът върху младежта е основен аспект на тази европейска гражданска инициатива, предвидена в бъдеще, в което европейската политическа и социална интеграция ще продължи да нараства благодарение на новите поколения граждани, които не са ограничени от националните граници в рамките на ЕС.

vote23

Наред с няколко други дейности нашата работна група се грижи за развитието на силни партньорства със сдружения със сходни възгледи на европейско, национално и местно равнище, за да създаде мрежа за подкрепа на нашето предложение сред субектите, които вярват във важността на по-силните политически права. Поради това се разработват национални стратегии, за да се достигне до НПО, както и до университетите и научноизследователските центрове. Както беше подчертано сред нашите цели, научните изследвания играят изключително важна роля в модела на нашата инициатива и извън нея, тъй като остава важно да се разберат различните модели на мобилност в ЕС и да се отговори на съответните политически потребности.

В този процес всеки, който желае да даде своя принос и да направи нашия проект още по-завършен, е добре дошъл. Уебсайтът на гласоподавателите без граници, както и неговите страници в социалните медии, са основният форум за дебати и разказване на истории относно политическите права в Европа. Всеки се приканва да ни разкаже своята история, да участва в нашите проучвания и да бъде информиран за развитието на нашата ЕГИ по тези канали. Като се застъпваме заедно за пълни политически права, ще можем най-накрая да преодолеем парадокса на европейската демокрация и да укрепим европейското гражданство чрез основния инструмент за участие, който е европейска гражданска инициатива. 

За повече информация вж.:

Уебсайт на инициативата — https://voterswithoutborders.eu/

Уебсайт на фондация ECIT — https://ecit-foundation.eu/

Гласоподавателите излизат извън границите във Facebook, Instagram (votersby outbborderseci), Twitter (VoterWOBorders)

The Good Lobby „s Citizen Lobbyist Podcast — Ep. The Good Lobby „s Citizen Lobbyist Podcast — Ep. За 2 г. — Европейска гражданска инициатива: лобиране за граждани без граници

ben2

Автори

Бениямино Брунати

След като завърши първия си кръг академични изследвания в университетите в Болоня, Буенос Айрес и Париж, Бениамино Брунати понастоящем учи магистърска степен в Института за европейски науки на ULB в Брюксел. Той се присъедини към фондацията ECIT през януари 2018 г., тъй като вярва в значението на ЕГИ за повишаване на осведомеността по актуални въпроси, свързани с климата, равенството и демокрацията в Европа. 

Свържете се с Бениямино на форума!

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.