Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európania za bezpečné spojenie vyzývajú na prísnejšiu reguláciu megakonštelácií satelitov

Dátum aktualizácie: 21/12/2021

Európania za bezpečné spojenie sú koalíciou národných a medzinárodných organizácií, ktoré si uvedomujú nepriaznivé dôsledky moderných komunikačných technológií. Zdôrazňujeme, že nie sme proti technológiám, ale za bezpečnú technológiu a bezpečné spojenia.

V našej európskej iniciatíve občanov (ECI) „Stop (((5G))) – Zostať prepojený, alechránený“máme 23 návrhov. Okrem iného vyzývame na okamžité moratórium na megakonštelácie satelitov 5G na celom svete, kým sa nevyriešia nepriaznivé vplyvy na životné prostredie (návrh 17 našej európskej iniciatívy občanov), a žiadame, aby sa posudzovanie vplyvu všetkých vesmírnych projektov na životné prostredie stalo prioritou v rámci európskej politiky v oblasti kozmického priestoru (návrh 18 našej európskej iniciatívy občanov).

Telekomunikačné satelity zohrávajú dôležitú úlohu v stratégii 5G na integráciu satelitov do sietí 5G.

Obávame sa, že zavádzanie 5G môže predstavovať experiment na ľudstve a životnom prostredí, keďže mnohé štúdie dokazujú, že súčasné rádiofrekvenčné elektromagnetické polia (RF EMF) sú nebezpečné a 5G nebola pred uvedením na trh testovaná z hľadiska vplyvu na zdravie a životné prostredie. V našej európskej iniciatíve občanov a ďalších článkoch sa zaoberáme mnohými ďalšími otázkami. V tomto článku sa rozoberá len jedna z nich.

5G


Ako sa to všetko začalo

Ľudia začali využívať vesmír vypustením prvého umelého satelitu Zeme, sovietskeho satelitu Sputnik 1 v roku 1957. Vesmírna technológia po druhej svetovej vojne otvorila nové možnosti pre astronómov na objavovanie vesmíru. V nedávnej minulosti vstúpila do éry družíc s nízkou obežnej dráhou, ktoré sa nezameriavajú na vesmír, ale na Zem. Poskytujú internetové, geografické alebo dokonca vojenské služby a ich počet v súčasnosti rýchlo rastie.

Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) prijala nový inovatívny prístup k zavádzaniu systémov mimo GSO založený na míľnikoch vrátane megakonštelácií na obežnej dráhe nízkej teploty. Federálna komisia Spojených štátov amerických pre komunikáciu (FCC) udelila mnohé licencie na satelitné konštelácie a dokonca prijala zefektívnenie jednotného rámca udeľovania licencií.

Niektoré povolenia FCC a počet povolených satelitov:
Boeing (3. novembra 2021) – 147 satelitov OneWeb
( august 26, 2020) – 2000 satelitov Kuiper
(júl 30, 2020) – 3236 satelitov
ViaSat (apríl 23, 2020) – 20 satelitov Theia
(9. mája 2019) – 112 satelitov
Kepler (november 15. marca 2018) – 112 satelitov Telesat
( november 15, 2018) – 117 satelitov LeoSat
(november 15. novembra 2018) – 78 satelitov
SpaceX (29. marec 2018) – 4425 satelitov
TOTAL 10275 satelitov

Hoci ITU spravuje bezdrôtové frekvencie, neexistuje žiadny medzinárodný orgán s právomocou regulovať vypúšťanie satelitov. Vláda Spojeného kráľovstva v roku 2020 vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby zorganizovala medzinárodné rokovania s cieľom dohodnúť sa na tom, ako by krajiny mali zodpovedne fungovať vo vesmíre, a v roku 2021 nový riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vyzval európskych lídrov, aby zasiahli a koordinovali s cieľom zabrániť tomu, aby výkonný riaditeľ SpaceX Elon Musk urobil osobné ihrisko vesmírneho hospodárstva.

Členovia vedeckého organizačného výboru SATCON1 vo svojej správe SATCON1 znepokojujú 100,000 alebo viac LEOsat, ktoré navrhli mnohé spoločnosti a mnohé vlády. Mnohí ďalší vedci sledujú tento vývoj so znepokojením, pretože vidia niekoľko vedľajších účinkov. Ďalej sú uvedené tri z nich.

l

Úver: Družice Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink družice odrážajúce slnečné svetlo. V obrázkovom zložení 33 expozícií sú na juhu Brazílie viditeľné paralelné mostíky zo satelitov Starlink. Slnečnica sa nachádza v popredí, zatiaľ čo žiarivý meteor bol náhodne zachytený vpravo hore.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Kozmické úlomky

Za obežnej dráhe našej planéty v nadmorskej výške približne 160 až 1000 kilometrov nad morom sa považuje nízka obežnej dráhy Zeme (LEO).

Táto oblasť patrí do atmosféry (ako súčasť ionosféry) a vzhľadom na interakciu s okolitým prostredím majú satelity krátku životnosť (približne 5 rokov) a musia byť deorbitizované, keď poškodzujú ozónovú vrstvu počas spaľovania. Ich nahradenie znamená, že čoraz viac satelitov sa začne v čase, keď Európa presadzuje ekologickú energiu.

Satelity majú zároveň určitú mieru zlyhania. Korešpondencias Jonathanom McDowellom, astronómom v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics: „Miera zlyhania približne 2,5 % nie je v tomto odvetví príliš zlá, ale ak sa tento počet vzťahuje na celú plánovanú flotilu spoločnosti SpaceX, môže to viesť k viac ako 1000 mŕtvym satelitom.

To zase môže viesť k výraznému zvýšeniu počtu kolízií, čo spôsobí vznik nového vesmírneho odpadu (kollisional cascading nazývaný Kesslerov efekt).

Riaditeľ ruského ústredného výskumného ústavu pre stavbu strojov (súčasť ruskej štátnej vesmírnej spoločnosti ROSCOSMOS) Igor Bakaras v nedávnom rozhovore (v ruštine) uvádza, že v súčasnosti sa na obežnej dráhe v blízkosti Zeme nachádza približne 7000 ton vesmírneho odpadu (pričom existuje ďalších 3000 ton aktívnych kozmických lodí).

Rámec ASTRIAGraph, ktorý umožňuje monitorovanie, posudzovanie a overovanie vesmírneho správania, vytvoril interaktívnu mapu objektov okolo Zeme, kde si môžete pozrieť okno Show debris na zobrazenie odpadu.

Svetelné a rádiové znečistenie

Počet umelých objektov na obežnej dráhe Zeme už výrazne obmedzuje astronomické pozorovania nielen v optickom, ale aj v rádiovom spektre.

Astronómia a astrofyzika je odborne recenzovaný astronomický časopis, ktorý je jedným z najdôležitejších akademických časopisov na celom svete. V roku 2021 uverejnili štúdiu, z ktorej vyplýva, že jas satelitov je v prípade citlivých astronomických nástrojov veľmi vysoký.

Oxford University Press vydáva najkvalitnejšie časopisy vrátane mesačných oznámení Kráľovskej astronomickej spoločnosti: Písmená. V roku 2021 uverejnili článok o šírení vesmírnych objektov rýchlo sa zvyšujúcim zdrojom umelého jasu nočného neba, v ktorom tím autorov ukazuje, že umelé objekty na obežnej dráhe Zeme prispievajú k svetelnému znečisteniu vo väčšej miere, než sa pôvodne predpokladalo. V štúdii sa tiež poukazuje na to, že za niekoľko rokov by množstvo neželaného svetla rozptýleného v atmosfére spôsobené týmito objektmi mohlo zvýšiť celkový jas nočnej oblohy o viac ako 10 % nad prirodzenú úroveň. To by prekročilo prahovú hodnotu, ktorú astronómy stanovili pred viac ako 40 rokmi na to, aby považovali lokalitu za znečisťovanú svetlo.

Európske južné observatórium (ESO) uverejnilo simuláciu vplyvu satelitných megaset na optické prístroje.

V neposlednom rade narúšajú prirodzený pohľad na nočný vzdušný priestor, ktorý je mimoriadne dôležitým prírodným a kultúrnym dedičstvom ľudstva a musí sa chrániť a zachovávať pre budúce generácie.

i


Obrázok: Súbor 68 obrázkov (celkovo 35 minút) obsahujúci 39 satelitov Starlink, 3 satelitov GEO a jeden kredit na telo
rakety:
Attribution-Share Ahare Alike 4.0 International
Source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Obrázok: Na obrázku pozadia je znázornená dvojitá hviezda Albireo v Cygnus, ktorá sa uskutočnila 26. decembra 2019. Dva z desiatich 2,5-minútových expozícií zaznamenali satelity Starlink pohybujúce sa cez pole.
Úver:
Tvorivá spoločná alokácia 4.0 Medzinárodná licencia
Zdroj: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Rádiové žiarenie

Satelity vyžarujú žiarenie v rádiovom spektre. Existuje niekoľko frekvenčných pásiem, v ktorých satelity vysielajú:

          3600 – 4 800 MHz (priestor do Zeme) 5850
– 6 725 MHz (vzdialenosť do vesmíru) 10,95 –
11,2 GHz (priestor do Zeme) 11,45 –
12,2 GHz (priestor do Zeme) 13,75 –
14,5 GHz (zemný priestor) 18,3 –
18,8 GHz (priestor do Zeme) 19,7 –
20,2 GHz (priestor do Zeme) 24,75 –
25,25 GHz (zemný priestor) 28,35 –
28,6 GHz (zemný priestor) 29,25 –
30 GHz (vesmír)

Pozri odkaz na zoznam v súbore XLS uvedený v článku FCC.

Na úrovni zeme bude žiarenie zo satelitov veľmi nízke, ale aj veľmi nízke žiarenie má biologické účinky na živé organizmy. A pri takomto rozsiahlom pokrytí satelitov už nebudú v rádiovom frekvenčnom spektre miesta na Zemi bez žiarenia spôsobeného človekom.

Satelity musia komunikovať so základňovými stanicami Zeme. Umelé žiarenie spôsobené človekom z rádiových vysielačov na zemi už poškodzuje elektromagnetizmus Zeme. Čiastočne je zodpovedný za vytvorenie elektrónového bloku medzi vnútorným a vonkajším žiarením Van Allen v magnetosfére. Rádiové vlny sa dostávajú do ionosféry a magnetosféry a spolupôsobia s pásmi Van Allen, čím vznikajú elektrónové dažde, ktoré menia elektrické vlastnosti atmosféry. Komunikačné satelity vyžarujúce RF lúče rozmiestnené priamo v ionosfére tak môžu vyvolať aj elektrónový dážď a ďalej znečisťovať globálny elektrický obvod Zeme, ktorý upravuje elektrické vlastnosti všetkých prírodných javov vrátane samotného života.

Springer Nature je akademická vydavateľská spoločnosť, ktorá sa zaviazala podporovať výskumných pracovníkov pri výmene výskumných údajov. V roku 2017 uverejnili článok o účinkoch vesmírneho počasia v radiačných pásmach Zeme, v ktorom tím vedcov dospel k záveru, že „existuje množstvo vyvíjajúcich sa dôkazov o tom, že strata častíc radiačných pásov v atmosfére Zeme môže mať hlboké účinky na chémiu a elektrodynamický stav našej planéty.

er

Obrázok: Starlink – dynamické zobrazenie na obežnej dráhe 3D
Zdroj:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Obrázok: Vlak Starlink. Fotografia vyhotovená na Ukrajine.
Zdroj:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Uzatvorenie zmluvy

Občanom EÚ nebola položená otázka, či akceptujú všadeprítomné environmentálne dôsledky satelitov 5G (t. j. satelitov integrovaných do siete 5G) v mene technologického pokroku a digitalizácie. Majú právo na prístup k informáciám o životnom prostredí, na účasť verejnosti na rozhodovacom procese v oblasti životného prostredia a na prístup k spravodlivosti.

Preto v európskej iniciatíve občanov snázvom Stop (((5G)) – Stay Connected but Protected – Stay Connected but Protected) požadujeme prísnejšiu reguláciu na ochranu životného prostredia pred všetkými vplyvmi 5G a digitalizácie vrátane megakonštelácií satelitov v návrhoch 17 a 18 európskej iniciatívy občanov.

„návrh č. 17: Výzva na okamžité moratórium na megakonštelácie satelitov 5G na celom svete, kým sa nevyriešia nepriaznivé účinky na životné prostredie.“

„návrh č. 18: Stanoviť posudzovanie vplyvov všetkých vesmírnych projektov na životné prostredie ako prioritu v rámci európskej politiky v oblasti kozmického priestoru.“

A nie sme sami:

  • Medzinárodná výzva Stop 5G na Zemi a vo vesmíre naliehavo vyzýva na zastavenie zavádzania bezdrôtovej siete 5G (piata generácia) vrátane 5G z vesmírnych satelitov.
  • Sieť BroadBand International Law Action Network (BBILAN) je profesionálna sieť právnikov a príslušných odborníkov, ktorá sa venuje presmerovaniu 5G juggernaut smerom k rovnováhe a múdrosti. Požadujú vyvážené riešenia a uverejnili vyhlásenie o dôvere v oblasti zdravia, v ktorom žiadajú prerušenie udeľovania licencií a vypúšťania satelitov, kým sa nevykoná úplné posúdenie bezpečnostných rizík a dlhodobých škôd.
  • Účastníci medzinárodnej konferencie na obranu kvality nočného neba a právo pozorovať hviezdy spolu so zástupcami UNESCO, UNWTO, IAU a členmi akademickej obce uverejnili Deklaráciu na obranu nočného neba a právo na rozsvietenie.
  • Medzinárodná astronomická únia (IAU) a Úrad OSN pre záležitosti v kozmickom priestore (UNOOSA) zorganizovali seminár na témuDark and Quiet Skies for Science and Society. Následne bol uverejnený dokument Odporúčania pre vedu a spoločnosť Keep Dark and Quiet Skies.

 

pe

Prispievatelia

Petra Bertová

Petra Bertová je členkou tímu európskej iniciatívy občanov (ECI) „Stop (((5G))) – Zostať pripojený, ale chránený“

Petra zo Slovenska predtým pracovala pre IT spoločnosť a tiež v sektore vzdelávania.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?