Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

„Az európaiak a biztonságos összeköttetésekért” a műholdak megakonstellációinak szigorúbb szabályozására szólítanak fel

Frissítés dátuma: 21/12/2021

Az„Európai polgárok a biztonságos összeköttetésekért” olyan nemzeti és nemzetközi szervezetek koalíciója, amelyek tisztában vannak a modern kommunikációs technológiák káros következményeivel. Hangsúlyozzuk, hogy nem ellenezzük a technológiát, hanem a biztonságos technológiát és a biztonságos összeköttetéseket támogatjuk.

A „Stop (((5G)) – Stay Connected but Protected” (Stop ((5G)) – Stay Connected, Protected Protected (ECI) (Stop (((5G))) elnevezésű európaipolgári kezdeményezésünkben 23javaslatunk van. Többek között azonnali moratóriumot szorgalmazunk az 5G műholdak megakonstellációira világszerte mindaddig, amíg a környezetre gyakorolt káros hatások meg nem oldódnak (azeurópai polgári kezdeményezés 17.javaslata),és kérjük, hogy az összes űrprojekt környezeti hatásvizsgálatát kezeljék prioritásként az európai űrpolitikán belül (az európaipolgári kezdeményezés 18. javaslata).

A távközlési műholdak fontos szerepet játszanak az 5G stratégiában, amely a műholdakat az 5G hálózatokba integrálja.

Aggályosnak tartjuk, hogy az 5G bevezetése az emberiség és a környezet kísérleti projektje lehet, mivel számos tanulmány bizonyítja, hogy a jelenlegi rádiófrekvenciás elektromágneses mezők nem biztonságosak, és az 5G-t a forgalomba hozatal előtt nem tesztelték az egészségre és a környezetre gyakorolt hatás szempontjából. Az európai polgári kezdeményezésünkben és más cikkeinkben számos más kérdéssel foglalkozunk. Ez a cikk csak egyet tárgyal.

5G


Hogyan kezdődött mindez?

Az emberek 1957-ben kezdték meg a világűr meghódítását a Föld első mesterséges műholdjának, a Szputnyik 1-es szovjet műholdnak a fellövésével. A második világháború után az űrtechnológia új lehetőségeket nyitott meg a csillagászok számára, hogy felfedezzék a világot. A közelmúltban megjelent az alacsony keringési pályájú műholdak korszaka, amelyek nem a világűrt, hanem a Földet célozzák meg. Internetes, földrajzi vagy akár katonai szolgáltatásokat nyújtanak, és számuk jelenleg gyorsan növekszik.

A Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) új, innovatív, mérföldkőn alapuló megközelítést fogadott el a nem GSO-rendszerek telepítésére vonatkozóan, beleértve a megakonstellációkat az alacsony Föld körüli pályán. Az Egyesült Államok Szövetségi Hírközlési Bizottsága (FCC) számos engedélyt adott műholdas konstellációkra, sőt elfogadta az egységes engedélyezési keret egyszerűsítését.

Az FCC engedélyeinek egy része és az engedélyezett műholdak száma:
Boeing(2021. november3.) – 147 műhold, OneWeb
(2020. augusztus 26.) – 2000 műhold Kuiper
(2020. július 30.) – 3236
ViaSat műhold (2020. április 23.) – 20 műhold Theia
(2019. május 9.) – 112 műhold
Kepler (2018. november 15.) – 112 műhold: Telesat
( 2018. november 15.) – 117 műhold, LeoSat
(2018. november 15.) – 78 műhold,
SpaceX (2018. március 29.)
– 4425 műhold TOT
10275 műhold

Bár az ITU vezeték nélküli frekvenciákat kezel, nincs olyan nemzetközi szerv, amely hatáskörrel rendelkezne a műholdak felbocsátásának szabályozására. 2020- ban az Egyesült Királyság kormánya felszólította az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy indítson nemzetközi megbeszéléseket annak érdekében, hogy megállapodjanak arról, hogy az országoknak hogyan kell felelősségteljesen működniük az űrben, 2021-ben pedig az Európai Űrügynökség (ESA) új vezetője sürgette az európai vezetőket, hogy lépjenek közbe és hangolják össze annak megakadályozását, hogy Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója személyes játszóterét tegye az űrgazdaságnak.

A SATCON1 Tudományos Szervezési Bizottság SATCON1 jelentésében szereplő tagjai aggodalmukat fejezik ki a számos vállalat és számos kormány által javasolt 100,000 vagy több LEOsat miatt. Sok más tudós is aggodalommal figyeli ezt a fejleményt, mivel számos mellékhatást tapasztalnak. Ezek közül hármat említünk.

l

Credit: Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink műholdak napfényt tükrözve. A 33 kitettségből álló képen Dél-Brazília területén párhuzamos csíkok láthatók a Starlink műholdakról. A napraforgók az elsők között fekszenek, míg a jobb felső sarokban véletlenül fényes metrót találtak.
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Űrszemét

Az alacsony Föld körüli pályát (LEO) bolygónk pályájának tekintik körülbelül 160–1000 km tengerszint feletti magasságban.

Ez a terület (az ionoszféra részeként) a légkörbe tartozik, és a környezetével való kölcsönhatás miatt a műholdak rövid (kb. 5 éves) élettartammal rendelkeznek, és az égetés során károsítják az ózonréteget. Ezek helyettesítése azt jelenti, hogy egyre több műhold indul egy olyan időszakban, amikor Európa zöld energiát szorgalmaz.

Ugyanakkor a műholdak is rendelkeznek bizonyos mértékű meghibásodási aránnyal. JonathanMcDowell, a Harvard-Smithsonian Center for Astrofizika asztrófiai asztrófiai asztrófiai asztrófiai astronomerjének katonája: „A körülbelül 2,5%-os meghibásodási arány nem túl rossz ebben az ágazatban, de ha ez a szám a SpaceX teljes tervezett flottájára vonatkozik, több mint 1000 elpusztult műholdat eredményezhet.

Ez pedig az ütközések számának jelentős növekedéséhez vezethet, ami új űrszemét keletkezését fogja eredményezni (a Kessler-hatásnak nevezett kollikus kaszkádhatás).

Igor Bakaras, az Orosz Központi Gépépítési Kutatóintézet vezetője (az Orosz Állami Űrszervezet ROSCOSMOS része) egy közelmúltbeli (orosz nyelvű) interjúban kifejti, hogy jelenleg mintegy 7000 tonna űrszemét található a Föld közelében (miközben további 3000 tonna aktív űreszköz áll rendelkezésre).

Az ASTRIAGraph – az űrszereplő magatartásának nyomon követését, értékelését és ellenőrzését lehetővé tevő keret – interaktív térképet dolgozott ki a Föld körüli tárgyakról, ahol megtekintheti a hulladék megjelenítésére szolgáló Show boxot.

Fény- és rádiószennyezés

A Föld körüli pályán lévő mesterséges tárgyak száma már most is erősen korlátozza a csillagászati megfigyeléseket nemcsak az optikai, hanem a rádióspektrumban is.

A csillagászat és az asztrófizika egy lektorált csillagászati folyóirat, amely a világ egyik legfontosabb tudományos folyóirata. 2021-ben tanulmányt tettek közzé, amely szerint a műholdak fényereje nagyon magas az érzékeny csillagászati eszközök esetében.

Az Oxford University Press a legmagasabb színvonalú folyóiratokat teszi közzé, beleértve a Király Astronomical Society havi közleményeit: Betűk: 2021-ben egy cikket tettek közzé „ Az űrobjektumok elterjedése a mesterséges éjszaka fényerejének gyorsan növekvő forrása, amelyben a szerzők csapata kimutatja, hogy a Föld körüli pályán lévő mesterséges objektumok a korábban feltételezettnél nagyobb mértékben járulnak hozzá a fényszennyezéshez. A tanulmány arra is rámutat, hogy néhány év alatt az e tárgyak által a légkörben elszórtan elszórt nem kívánt fény mennyisége a természetes szint fölé több mint 10%-kal növelheti az éjszakai égbolt általános fényerejét. Ez meghaladná azt a küszöbértéket, amelyet a csillagászok több mint 40 évvel ezelőtt határoztak meg ahhoz, hogy egy területet fényszennyezőnek tekintsenek.

Az Európai Déli Megfigyelőközpont (ESO) szimulációt tett közzé a műholdas rakéták optikai eszközökre gyakorolt hatásáról.

Végül, de nem utolsósorban megzavarják az éjszakai égbolt természetes nézeteit, amely az emberiség rendkívül fontos természeti és kulturális öröksége, és amelyet meg kell védeni és meg kell őrizni a jövő nemzedékei számára.

i


Kép: 68 képből álló kémény (összesen 35 perc), amely 39 Starlinkot, 3 GEO műholdat és egy rakétatest-hitelt
tartalmaz:
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Nemzetközi
forrás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Kép: A háttérképen az Albireo kettős csillag látható Cygnusban, amelyet 2019. december 26-án készítettek. Tíz 2,5 perces kitettségből kettő a területen mozgó Starlink műholdakat rögzítette.
Hitel:
Creative Commons Attribution 4.0 International License
Forrás: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Rádiósugárzás

A műholdak sugárzást bocsátanak ki a rádióspektrumban. A műholdaknak több frekvenciasávja van:

          3600–4 200 MHz (űr-Föld) 5850
–6 725 MHz (Föld-űr) 10,95–1,2
GHz (űr-Föld) 11,45–
12,2 GHz (űr-Föld) 13,75–
14,5 GHz (Föld-űr) 18,3–
18,8 GHz (űr-Föl) 19,7–
20,2 GHz (űr-föl) 24,75–
25,25 GHz (Föld-űr) 28,35–
28,6 GHz (Föld-űr) 29,25
GHz (űrtől a világűrig)

Lásd az FCC cikkében található XLS fájl listájához vezető linket.

A földszinten a műholdak sugárzása nagyon alacsony lesz, de a nagyon alacsony sugárzás is biológiai hatással van az élő szervezetekre. A műholdak ilyen széles körű lefedettsége mellett a továbbiakban nem lesznek olyan helyek a Földön, ahol nincs mesterséges sugárzás a rádióspektrumban.

A műholdaknak kommunikálniuk kell a Föld bázisállomásaival. A földi rádióadók mesterséges, ember által előidézett sugárzása már károsítja a Föld elektromagnetizmusát. Részben felelős a magnetoszférában lévő Van Allen övek belső és külső sugárzása közötti elektronnyílás kialakításáért. A rádióhullámok elérik az ionoszférát és a magnetoszférát, és kölcsönhatásba lépnek a Van Allen-övekkel, ami elektron esőt eredményez, ami megváltoztatja a légkör elektromos tulajdonságait. Így a közvetlenül az ionoszférában telepített rádiófrekvenciás sugárnyalábokat kibocsátó kommunikációs műholdak elektron esőt is kiválthatnak, és tovább szennyezhetik a Föld globális elektromos körforgását, amely a természetes jelenségek elektromos jellemzőit szabályozza, beleértve magát az életet is.

A Springer Nature egy tudományos kiadóvállalat, amely elkötelezetten támogatja a kutatókat a kutatási adatok megosztásában. 2017- ben megjelentek egy cikk az űridőjárásnak a Föld sugárzási övezeteiben kifejtett hatásairól, amelyben a tudósok egy csoportja arra a következtetésre jutott, hogy „bőséges, folyamatosan változó bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a sugárzási öv részecskéknek a Föld légkörébe való elvesztése mélyreható hatással lehet bolygónk kémiai és elektrodinamikus állapotára.

er

Kép: Starlink – dinamikus 3D keringési pályájú kijelző
Forrás:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Kép: Starlink vonat. A kép Ukrajnában készült.
Forrás:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Következtetés

Az uniós polgárokat nem kérdezték meg arról, hogy a technológiai fejlődés és a digitalizáció nevében elfogadják-e az 5G műholdak (azaz az 5G hálózatba integrált műholdak) mindent átható környezeti következményeit. Joguk van a környezeti információkhoz való hozzáférésre, a nyilvánosságnak a környezeti döntéshozatali folyamatokban való részvételére és az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésre.

Ezért a „Stop (((5G)) – Stay Connected de Protected” európai polgári kezdeményezésben szigorúbb szabályozást szorgalmazunk annak érdekében, hogy megvédjük a környezetet az 5G és a digitalizáció valamennyi hatásától, beleértve a műholdak megakonstellációit is az európai polgári kezdeményezés 17. és 18. javaslatában.

„17. javaslat: Azonnali moratórium elrendelése az 5G műholdak megakonstellációira világszerte mindaddig, amíg a környezetre gyakorolt káros hatásokat meg nem oldják.”

„18. javaslat: Az összes űrprojekt környezeti hatásvizsgálatának prioritásként való kezelése az európai űrpolitika keretében.”

És nem vagyunk egyedül:

 

pe

Közreműködők

Petra Bertová

Petra Bertová a „Stop (((5G)) – Stay Connected de Protected” európai polgári kezdeményezés (ECI)csapatának tagja

A szlovákiai Petra korábban egy informatikai vállalatnál és az oktatási ágazatban is dolgozott.

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?