Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

„Европейците за безопасни връзки“ призовават за по-силно регулиране на спътниците в мегаспътници

Актуализирано на: 21/12/2021

„Европейците за безопасни връзки“ е коалиция от национални и международни организации, които осъзнават неблагоприятните последици от съвременните комуникационни технологии. Подчертаваме, че не сме против технологиите, а в полза на безопасните технологии и безопасните връзки.

В нашата Европейска гражданска инициатива (ЕГИ) „Да спрем (((5G)) — да останем свързани, но защитени“ имаме 23 предложения. Сред тях призоваваме за незабавен мораториум върху мегаспътниците от 5G спътници в световен мащаб, докато не бъдат отстранени неблагоприятните последици за околната среда (предложение 17 от нашата ЕГИ), и отправяме искане оценката на въздействието върху околната среда на всички космически проекти да се превърне в приоритет в рамките на Европейската космическа политика (предложение 18 от нашата ЕГИ).

Телекомуникационните спътници играят важна роля в стратегията за 5G за интегриране на спътниците в 5G мрежите.

Изразяваме загриженост, че внедряването на 5G може да представлява експеримент върху човечеството и околната среда, тъй като много проучвания доказват, че настоящите радиочестотни електромагнитни полета (РЧ ЕМП) не са безопасни, а 5G не са изпитани за въздействие върху здравето и околната среда, преди да бъдат пуснати на пазара. В нашите ЕГИ и в други статии разглеждаме много други въпроси. В този член се обсъжда само един от тях.

5G


Как започва всичко

Хората започват да завладяват пространство с изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята — съветския спътник „Спутник 1“, през 1957 г. След Втората световна война космическите технологии разкриха нови възможности астрономите да изследват вселената. В близкото минало навлезе епохата на спътниците с ниска орбита, които не са насочени към космоса, а към Земята. Те предоставят интернет, географски или дори военни услуги и техният брой в момента нараства бързо.

Международният съюз по далекосъобщения (МСД) прие иновативен нов подход, основан на пробега, за внедряването на системи, различни от GSO, включително мегаспътници в нискоземната орбита. Федералната комисия по съобщенията на Съединените щати (FCC) е предоставила много лицензи за сателитни спътници и дори е приела единната рамка за рационализиране на лицензирането.

Някои от разрешенията на FCC и брой на разрешените спътници:
Boeing (3 ноември 2021 г.) — 147 спътника OneWeb
( август 26 г., 2020 г.) — 2000 спътника
Kuiper (юли 30 г., 2020 г.) — 3236 спътника
ViaSat (април 23 г., 2020 г.) — 20 спътника Theia
(май 9 г., 2019 г.) — 112 спътника
Kepler (ноември 15 г., 2018 г.) — 112 спътника Telesat
( ноември 15 г., 2018 г.) — 117 спътника LeoSat
(ноември 15 г., 2018 г.) — 78 спътника
SpaceX (март 29 г., 2018 г.) — 4425 спътника
TOTAL 10275 спътника

Въпреки че МСД управлява безжичните честоти, няма международен орган, който да има правомощия да регулира изстрелването на спътници. През 2020 г. правителството на Обединеното кралство призова Организацията на обединените нации да започне международни дискусии, за да се постигне съгласие за това как държавите следва да работят отговорно в космическото пространство, а през 2021 г. новият ръководител на Европейската космическа агенция (ЕКА) призова европейските лидери да се намесят и координират, за да се попречи на главния изпълнителен директор на SpaceX Elon Musk да превърне космическата икономика в личното си място за игра.

Членовете на Научния организационен комитет на SATCON1 в своя доклад SATCON1 изразяват загриженост относно 100,000-те или повече LEOsat, предложени от много дружества и много правителства, които ще бъдат разположени. Много други учени наблюдават това развитие със загриженост, тъй като виждат няколко странични ефекти. По-долу са посочени три от тях.

l

Кредит: Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink сателити, отразяващи слънчевата светлина. В изображението от 33 експозиции се виждат паралелни ивици от спътниците Starlink в Южна Бразилия. Слънчогледът очертава преден план, а ярко метеор се улавя случайно в горния десен ъгъл.
Източник: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Космически отпадъци

Ниската околоземна орбита (LEO) се счита за орбита на нашата планета на надморска височина от около 160 до 1,000 километра.

Този район принадлежи към атмосферата (като част от йоносферата) и поради взаимодействието със заобикалящата среда спътниците имат кратък жизнен цикъл (около 5 години) и трябва да бъдат обезорбирани, когато увреждат озоновия слой по време на горенето. Замяната им означава все повече спътници да започнат в момент, когато Европа настоява за зелена енергия.

В същото време спътниците също имат известен процент на сривове. Колегана Джонатан Макдоуъл, астроном в Харвард-Смитсонския център за астрофизика: „Процентът на неуспехите от около 2,5 % в този сектор не е твърде лош, но ако този брой се запази за целия планиран флот на SpaceX, това може да доведе до повече от 1,000 мъртви спътника.

Това от своя страна може да доведе до значително увеличаване на броя на сблъсъците, което ще доведе до образуването на нови космически отпадъци (сблъсъчен каскаден ефект, наречен Kessler).

Ръководителят на Руския централен научноизследователски институт за машинно строителство (част от руската държавна космическа корпорация ROSCOSMOS) Igor Bakaras заявява в неотдавнашно интервю (на руски език), че понастоящем има около 7,000 тона космически отпадъци в орбита близо до Земята (докато има допълнителни 3,000 тона активни космически апарати).

ASTRIAGraph — рамка, която дава възможност за мониторинг, оценка и проверка на поведението на участниците в космоса, е разработила интерактивна карта на предметите около Земята, където можете да проверите кутията „Show debris“ за показване на отпадъците.

Светлинно и радиозамърсяване

Броят на изкуствените обекти в земната орбита вече силно ограничава астрономическите наблюдения не само в оптиката, но и в радиочестотния спектър.

Астрофизиката Астрофизика е рецензирано астрономическо списание, което е едно от най-важните академични списания в своята област в световен мащаб. През 2021 г. те публикуваха проучване, което показва, че яркостта на спътниците е много висока за чувствителните астрономически инструменти.

Oxford University Press публикува най-висококачествените списания, включително месечни известия на Кралското астрономическо общество: Писма. През 2021 г. те публикуваха статия относно разпространението на космически обекти е бързо нарастващ източник на изкуствена нощна неблага, в която екипът от автори показва, че изкуствените обекти в орбита на Земята допринасят в по-голяма степен за светлинното замърсяване, отколкото се смяташе по-рано. В проучването също така се посочва, че за няколко години количеството нежелана светлина, разпръсната в атмосферата, причинена от тези обекти, може да увеличи общата яркост на нощното небе с повече от 10 % над естественото равнище. Това би надхвърлило прага, определен от астрономите преди повече от 40 години, за да считат даден обект за слабо замърсен.

Европейската южна обсерватория (ESO) публикува симулация на въздействието на сателитните измервателни системи върху оптичните инструменти.

Не на последно място, те нарушават естествената представа за нощното небе, което е природно и културно наследство на човечеството от първостепенно значение и трябва да бъде защитено и съхранявано за бъдещите поколения.

i


Снимка: Поредица от 68 изображения (общо 35 минути), съдържащи 39 Starlink, 3 спътника GEO и кредит за един ракетен
корпус:
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Източник: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Снимка: Изображението на фона показва двойната звезда Albireo в Cygnus и е направено на 26 декември 2019 г. Два от всеки десет 2.5-минутни експозиции регистрираха спътници Starlink, преминаващи през полето.
Кредит:
Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Радиовръзка

Спътниците излъчват радиация в радиочестотния спектър. Съществуват няколко честотни ленти, в които се излъчват спътници:

          3600—4 200 MHz (космос-земя) 5850 —
6 725 MHz (земя-космос) 10.95 —
11,2 GHz (космос-земя) 11.45 —
12,2 GHz (космос-земя) 13.75 —
14,5 GHz (земно към космоса) 18.3 —
18,8 GHz (космос-земя) 19.7 —
20,2 GHz (земя-космос) 24.75—25,25 GHz (земя-космос) 28.35 —
28,6 GHz (земя-космос)
29.25—30 GHz (земя-космос)
— GHz (земя-космос) — GHz

Вж. връзката към списъка във XLS файла, предоставена в статията FCC.

На нивото на земята лъчението от спътниците ще бъде много ниско, но също така много ниското лъчение има биологични последици за живите организми. И при такова широко покритие на спътници вече няма да има места на Земята без изкуствено облъчване в радиочестотния спектър.

Спътниците трябва да комуникират с базовите станции на Земята. Изкуственото облъчване от радиопредаватели на земята вече уврежда електромагнетизма на Земята. Той е отчасти отговорен за образуването на електронния прозорец между вътрешните и външните лъчения на коланите Van Allen в магнетосферата. Радиовълните достигат до йоносферата и магнетосферата и взаимодействат с лентите на Ван Аллен, създавайки електрически дъжд, който променя електрическите свойства на атмосферата. По този начин комуникационните спътници, излъчващи радиочестотни лъчи, разположени директно в йоносферата, могат също така да предизвикат електрически дъжд и допълнително да замърсят глобалния електрически кръг на Земята, който регулира електрическите качества на всички природни явления, включително самия живот.

Springer Nature е академично издателско дружество, ангажирано да подкрепя изследователите при споделянето на научноизследователски данни. През 2017 г. те публикуваха статия, посветена на ефектите от космоса в радиационните проходи на Земята, в която екип от учени заключава, че „има много развиващи се доказателства, че загубата на частици от радиационния колан в земната атмосфера може да окаже дълбоко въздействие върху химията и електродинамичното състояние на нашата планета“.

er

Снимка: Starlink — динамичен 3D дисплей в орбита
Източник:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Снимка: Влак Starlink. Снимка, направена в Украйна.
Източник:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Сключване

Гражданите на ЕС не са били запитани дали приемат повсеместните последици за околната среда от 5G спътниците (т.е. спътниците, интегрирани в 5G мрежата) в името на технологичния напредък и цифровизацията. Те имат право на достъп до информация за околната среда, на участие на обществеността в процесите на вземане на решения в областта на околната среда и на достъп до правосъдие.

Поради това в ЕГИ „Да спрем ((((5G)) — да останем свързани, но защитени“ в предложения 17 и 18 от ЕГИ призоваваме за по-силно регулиране с цел защита на околната среда от всички въздействия на 5G и цифровизацията, включително от спътници в големи групи.

„предложение 17: Призив за незабавен мораториум върху големите спътници за 5G в световен мащаб, докато не бъдат отстранени неблагоприятните последици за околната среда“

„предложение 18: Да превърнат оценката на въздействието върху околната среда на всички космически проекти в приоритет в рамките на Европейската космическа политика“

И ние не сме сами:

  • Международната аварийна спирка 5G на Земята и в космоса спешно призовава за спиране на разгръщането на 5G (пето поколение) безжична мрежа, включително 5G от космически спътници.
  • BroadBand International Legal Action Network (BBILAN) е професионална мрежа от адвокати и съответни експерти, чиято задача е да пренасочи 5G juggernaut към баланс и мъдрост. Те призовават за балансирани решения и публикуват Доверителна декларация за здравословни топлинни убежища, в която се призовава за пауза при всички лицензи и изстрелвания на спътници, докато не бъде направена пълна оценка на рисковете за сигурността и дългосрочните вреди.
  • Участниците в Международната конференция по защита на качеството на нощното небе и правото на наблюдение на звездите, съвместно с представителите на ЮНЕСКО, UNWTO, IAU и членове на академичната общност, публикуваха Декларацията в защита на нощното небе и правото на глад.
  • Международният астрономически съюз (IAU) и Службата на ООН по въпросите на космическото пространство (UNOOSA) организираха семинар на тема „Задълбочно и тихо небе за науката и обществото“. Впоследствие беше публикуван документът „ Препоръки към Keep Dark and Quiet Skies for Science and Society“.

 

pe

Автори

Петра Бертова

Петра Бертова е член на екипа на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) „Спрете (((5G)) — да останем свързани, но защитени

Преди това Петра от Словакия е работила за ИТ дружество, както и в образователния сектор.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.
Готови сте да регистрирате вашата инициатива?

Искате да подкрепите инициатива? Искате да научите повече за текущи и минали инициативи?