Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

„Evropané pro bezpečné připojení“ vyzývají k přísnější regulaci megakonstelace družic

Datum aktualizace: 21/12/2021

„Evropané pro bezpečné připojení“ je koalice vnitrostátních a mezinárodních organizací, které si jsou vědomy nepříznivých důsledků moderních komunikačních technologií. Zdůrazňujeme, že nejsme proti technologiím, ale podporujeme bezpečné technologie a bezpečné připojení.

V naší evropské občanské iniciativě „Stop ((((5G))) – Stay Connected, ale Protected“ máme 23 návrhů. Mezi nimi vyzýváme k okamžitému moratoriu na megakonstelace družic 5G na celém světě, dokud nebudou vyřešeny nepříznivé dopady na životní prostředí (návrh 17 naší evropské občanské iniciativy), a požadujeme, aby se posouzení dopadu všech vesmírných projektů na životní prostředí stalo prioritou evropské politiky pro oblast vesmíru (návrh 18 naší evropské občanské iniciativy).

Telekomunikační družice hrají důležitou úlohu ve strategii 5G pro integraci družic do sítí 5G.

Jsme znepokojeni tím, že zavádění 5G může být experimentem na lidstvu a životním prostředí, neboť mnoho studií ukazuje, že současná radiofrekvenční elektromagnetická pole (RF EMF) jsou nebezpečná a 5G nebyly před uvedením na trh testovány z hlediska dopadu na zdraví a životní prostředí. V naší evropské občanské iniciativě a dalších článcích se zabýváme mnoha dalšími otázkami. V tomto článku se diskutuje pouze o jednom z nich.

5G


Jak vše začalo

Lidé začali stáčet do vesmíru vypuštěním první umělé družice Země, sovětské družice Sputnik 1, v roce 1957. Po druhé světové válce otevřely vesmírné technologie nové možnosti, jak astronomům prozkoumat celý svět. V nedávné minulosti vstoupila do éry družic na nízké oběžné dráze, které se nezaměřují na vesmír, ale na Zemi. Poskytují internetové, geografické nebo dokonce vojenské služby a jejich počet v současné době rychle roste.

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) přijala inovativní nový přístup založený na milnících pro zavádění systémů, které nejsou systémy GSO, včetně megakonstelací na nízké oběžné dráze Země. Federální komunikační komise Spojených států amerických (FCC) udělila řadu licencí na družicové konstellace a dokonce přijala zjednodušení jednotného licenčního rámce.

Některá povolení FCC a počet povolených družic:
Boeing(3. listopadu2021) – 147 družic OneWeb
( srpen 26. 2020) – 2000 družic
Kuiper (30. července 2020) – 3236 družic
ViaSat (23. dubna 2020) – 20 družic
Theia (9. května 2019) – 112 družic
Kepler (listopad 15. října 2018) – 112 družic
Telesat (listopad 15. října 2018) – 117 družic LeoSat
(listopad 15, 2018) – 78 družic
SpaceX (29. března 2018) – 4425 družic
TOTAL 10275 družic Satelity

Ačkoli ITU spravuje bezdrátové kmitočty, neexistuje žádný mezinárodní subjekt, který by byl oprávněn regulovat vypouštění družic. V roce 2020 vláda Spojeného království vyzvala Organizaci spojených národů, aby zahájila mezinárodní jednání s cílem dohodnout se na tom, jak by země měly ve vesmíru jednat odpovědně, a v roce 2021 nový vedoucí Evropské kosmické agentury (ESA) naléhavě vyzval evropské vedoucí představitele, aby zasáhli a koordinovali svou činnost s cílem zabránit tomu, aby generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk učinil z kosmické ekonomiky své osobní hřiště.

Členové vědeckého organizačního výboru SATCON1 ve své zprávě SATCON1 jsou znepokojeni 100,000 či více LEO, které řada společností a mnoha vlád navrhla k nasazení. Mnoho dalších vědců tento vývoj sleduje se znepokojením, protože vidí několik nežádoucích účinků. Níže jsou zmíněny tři z nich.

l

Úvěr: Atribut Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink satelity odrážející sluneční světlo. Na obrázku složeném z 33 expozic jsou v jižní Brazílii viditelné paralelní záblesky z družic Starlink. Slunečnice tečkují do popředí, zatímco vpravo nahoře byl náhodou zachycen jasný plynoměr.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Vesmírný odpad

Dolní oběžné dráhy Země (LEO) se považují za oběžné dráhy naší planety v nadmořské výšce přibližně 160 až 1 000 km nad mořem.

Tato oblast patří do atmosféry (jako součást ionosféry) a vzhledem k interakci s okolním prostředím mají družice krátkou životnost (přibližně 5 let) a musí být deorbitovány, pokud poškozují ozonovou vrstvu během spalování. Jejich nahrazení znamená, že začíná stále více družic v době, kdy Evropa prosazuje zelenou energii.

Zároveň vykazují určitou míru selhání i družice. ZáznamJonathana McDowella, astronomeru v Harvardově-Smithsonském centru pro astrofyziku: „V tomto odvětví není míra selhání přibližně 2,5 % příliš špatná, ale pokud tento počet platí pro celý plánovaný vozový park SpaceX, může to vést k více než 1000 mrtvým družicím.

To zase může vést k významnému nárůstu počtu kolizí, které způsobí vznik nového kosmického odpadu (kollisálního kaskádového efektu nazývaného Kesslerův efekt).

Igor Bakaras v nedávném rozhovoru (v ruštině) uvádí, že na oběžné dráze poblíž Země je v současné době přibližně 7000 tun kosmického smetí (zatímco existuje dalších 3000 tun aktivních kosmických lodí).

Rámec ASTRIAGraph, který umožňuje monitorování, hodnocení a ověřování chování kosmického aktéra, vytvořil interaktivní mapu objektů kolem Země, kde si můžete zkontrolovat skříň Show debris a zobrazit odpad.

Světelné a rádiové znečištění

Počet umělých objektů na oběžné dráze Země již značně omezuje astronomická pozorování nejen v optickém, ale také v rádiovém spektru.

Astronomie a astrofyzika je recenzovaný astronomický časopis, který je jedním z nejdůležitějších akademických časopisů na celém světě. V roce 2021 zveřejnili studii, která ukazuje, že jas družic je u citlivých astronomických nástrojů velmi vysoký.

Oxford University Press vydává nejkvalitnější časopisy včetně měsíčních oznámení královské astronomické společnosti: Písmena. V roce 2021 zveřejnili článek o šíření kosmických objektů, který je rychle rostoucím zdrojem umělého nočního jasu, v němž tým autorů ukazuje, že umělé objekty na oběžné dráze Země přispívají k světelnému znečištění ve větší míře, než se původně předpokládalo. Studie rovněž poukazuje na to, že za několik let by množství nežádoucího světla rozptýleného v atmosféře způsobeného těmito objekty mohlo zvýšit celkový jas nočního nebe o více než 10 % nad přirozenou úroveň. To by překročilo prahovou hodnotu, kterou astronomové stanovili před více než 40 lety, aby lokalitu považovali za lehce znečišťující.

Evropská jižní observatoř (ESO) zveřejnila simulaci dopadu družicových megasetů na optické přístroje.

V neposlední řadě narušují přirozený pohled na noční nebe, které je nanejvýš důležitým přírodním a kulturním dědictvím lidstva a které musí být chráněno a zachováno pro budoucí generace.

i


Obrázek: Soubor 68 snímků (celkem 35 minut) obsahující 39 satelitů Starlink, 3 GEO a jeden raketový přístroj
Credit:
Atribut Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Obrázek: Obrázek na pozadí zobrazuje dvojitou hvězdu Albireo v Cygnusu a byl pořízen dne 26. prosince 2019. Dvě z deseti 2,5 minutových expozic zaznamenaly družice Starlink pohybující se přes pole.
Úvěr:
Atribut Creative Commons Attribution 4.0 International License
Zdroj: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Radiové záření

Družice vyzařují záření v rádiovém spektru. Existuje několik kmitočtových pásem, v nichž družice vysílají:

          3600–4 200 MHz (space-to-Earth) 5850
–6 725 MHz (od vzletu do vesmíru) 10,95–
11,2 GHz (z vesmíru do Země) 11,45–
12,2 GHz (z vesmíru do Země) 13,75–
14,5 GHz (vznět do kosmického prostoru) 18,3–
18,8 GHz (z vesmíru do moře) 19,7–
20,2 GHz (z vesmíru do moře) 24,75–
25,25
GHz (vznět do vesmíru) 28,35–25,6 GHz (z vzletu do vesmíru) 29,25–
30 GHz

Viz odkaz na seznam v souboru XLS uvedený v článku FCC.

Na úrovni země bude záření ze satelitů velmi nízké, ale také velmi nízké záření má biologické účinky na živé organismy. S takto rozsáhlým pokrytím družic již nebudou na Zemi existovat místa bez umělého záření v rádiovém spektru.

Družice musí komunikovat se základnovými stanicemi Země. Umělé umělé záření z rozhlasových vysílačů na zemi již poškozuje elektromagnetismus Země. Částečně odpovídá za vytvoření elektronového otvoru mezi vnitřním a vnějším zářením Van Allen pásy v magnetosféře. Rádiové vlny se dostávají do ionosféry a magnetosféry a komunikují s Van Allenovými pásy a vytvářejí elektronový dešť, který mění elektrické vlastnosti atmosféry. Komunikační družice vyzařující vysokofrekvenční paprsky rozmístěné přímo v ionosféře tak mohou rovněž vyvolat elektronový dešť a dále znečišťovat globální elektrický obvod Země, který řídí elektrické vlastnosti všech přírodních jevů, včetně samotného života.

Springer Nature je akademická vydavatelská společnost, která se zavázala podporovat výzkumné pracovníky při sdílení údajů z výzkumu. V roce 2017 zveřejnili článek o dopadech kosmického počasí v zemském radiačním pásu, v němž tým vědců dospěl k závěru, že „existuje mnoho vyvíjejících se důkazů o tom, že ztráta částic radiačních pásů do zemské atmosféry může mít hluboký vliv na chemii a elektrodynamický stav naší planety.

er

Obrázek: Starlink – dynamický 3D orbit displej
Zdroj:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Obrázek: Vlak Starlink. Fotografie pořízená na Ukrajině.
Zdroj:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Závěr

Občané EU nebyli dotázáni, zda akceptují všudypřítomné environmentální důsledky družic 5G (tj. družic začleněných do sítě 5G) ve jménu technologického pokroku a digitalizace. Mají právo na přístup k informacím o životním prostředí, na účast veřejnosti na rozhodovacích procesech v oblasti životního prostředí a na přístup k právní ochraně.

Proto v evropské občanské iniciativě „Stop ((((5G))) – Stay Connected, ale Protected“ vyzýváme k přísnější regulaci na ochranu životního prostředí před všemi dopady 5G a digitalizace, včetně megasatelitů v návrzích 17 a 18 evropské občanské iniciativy.

„návrh 17: Vyzvat k okamžitému moratoriu na megakonstelace družic 5G po celém světě, dokud nebudou vyřešeny nepříznivé dopady na životní prostředí.“

„návrh 18: Učinit z posouzení vlivů všech vesmírných projektů na životní prostředí prioritu v rámci evropské politiky pro oblast vesmíru“

A nejsme sami:

 

pe

Přispěvatelé

Petra Bertová

Petra Bertová je členkou týmu evropské občanské iniciativy „Stop ((((5G))) – Stay Connected but Protected

Petra ze Slovenska dříve pracovala pro IT společnost a také v odvětví vzdělávání.

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?